Ekonomi IMF ve Dünya Bankası Türkiyeye emanet

IMF ve Dünya Bankası Türkiye’ye emanet

Büyümesiyle göz kamaştıran Türkiye, global oyun kurucular arasına yerleşti. 1 Kasım 2018 tarihinde IMF İcra Direktörlüğü görevini üstlenecek Türkiye, 2020-2024 yılları arasında da Dünya Bankası İcra Direktörlüğü’nü ilk defa yürütecek. Türkiye 5 yıl boyunca dünya ekonomisine yön veren ülke olacak.

Ahmet Fatih Erturan Yeni Şafak
 Türkiye, IMF’nin para almak için kapısında yatan ülke konumundan IMF’ye borç veren ülke oldu.
Türkiye, IMF’nin para almak için kapısında yatan ülke konumundan IMF’ye borç veren ülke oldu.

AK Parti son 16 yılda ekonomide sağladığı büyük reformlar sayesinde Türkiye’yi dünyanın en büyük 17. ekonomisi yaptı. Birçok dünya devinde büyüme yavaşlarken, her türlü oyuna rağmen dimdik ayakta duran ülkede büyüme yüzde 7,4 olarak gerçekleşti. Tüm bu başarı ülkeyi oyun kurucular arasına yerleştirdi.

OYUN KURUCU ÜLKEYİZ

2013 yılında IMF’ye borcunu tamamen kapatan Türkiye, IMF’nin para almak için kapısında yatan ülke konumundan IMF’ye borç veren ülke oldu. Bu ekonomik reformlar sayesinde Türkiye’nin IMF’de kotası arttı ve 2014-2016 yılları arasında ilk defa IMF İcra Direktörlüğü görevine getirildi.

IMF POLİTİKALARINI TÜRKİYE BELİRLEYECEK

Türkiye 4 yıl aradan sonra ikinci kez IMF’nin ana yönetim organı olan 24 üyeli İcra Direktörleri Kurulu’nda tekrar İcra Direktörü olarak yer alacak. 1 Kasım 2018 tarihinde göreve gelecek olan Türkiye, küresel ekonomideki gelişmeleri takip edecek ve bu gelişmelere aktif bir şekilde yön verecek. Böylece IMF’nin 20 yıl önce verdiği paralar yüzünden Türkiye’nin içişleri politikalarına kadar yön verilirken şimdi diğer ülkelere Türkiye müdahale edecek. Öte yandan Türkiye, IMF’nin ardından Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu’nda da ilk defa yer alacak. 10 Ekim 2014 tarihinde imzalanan yeni “Ülke Grubu Anlaşması” ile Türkiye, Dünya Bankası nezdinde 2014-2016 yılları arasında İcra Direktörü Vekili görevini üstlenmişti. 2020-2024 yılları arasında ise Türkiye Dünya Bankası İcra Direktörü görevini üstlenecek. Böylece Türkiye 2018-2024 yılları arasında hem IMF bazında hem de Dünya Bankası bazında küresel ekonomiye yön veren ülke olacak.

REKLAM

KOBİ'ye 500
milyonluk fon
EKONOMİ
KOBİ'ye 500 milyonluk fon

Üretici, stokçunun eline düşmeyecek
EKONOMİ
Üretici, stokçunun eline düşmeyecek

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.