|

Sorun da çözüm de küresel: İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran ekonomik sıkıntının 2008’den kaldığını söyledi

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, 2008 global krizinin pandemiyle birleştiğini söyledi. Aran, “Dünyadaki ekonomik sorunlar, artık hiçbir ülkenin tek başına çözebileceği noktada değil. Artık bunun küresel bir problem olduğu ve ancak küresel bir çözümle halledilebileceği bilinciyle hareket etmeliyiz” dedi.

00:00 - 26/08/2022 Cuma
Güncelleme: 19:48 - 25/08/2022 Perşembe
Yeni Şafak
Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran
Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, bankanın 98. kuruluş yıldönümü sebebiyle yaptığı açıklamada, ekonomiye dair değerlendirmelerde bulundu. Aran, dünyada şu anda yaşanan ekonomik sıkıntıların başlangıcının 2008 krizine dayandığını, bu krizin oluşturduğu sorunların henüz çözülemediğini söyledi.

PARA BOLLUĞU BU HALE GETİRDİ

Hakan Aran, “Merkez bankalarının 2008 krizini çözmek için aldığı kararlar ile tahvil alım programları kapsamında piyasaya likidite sağlamak üzere parasal genişlemeye gitmelerinin etkileri bugüne kadar devam etti. Piyasada bir para bolluğu oluştu. Özellikle Fed ve Avrupa Merkez Bankası piyasaya ciddi tutarlarda likidite sağladığında bu parasal bolluğun bir neticesi, sonucu olacağı belliydi” diye konuştu.

  • Aran, 2008 krizini çözmek için uzun vadeli etkiler gözetilmeksizin sadece o günün şartları altında uygun görünen aksiyonlar alındığına dikkati çekti. Dünyadaki ekonomik sorunların, artık hiçbir ülkenin tek başına çözebileceği noktada olmadığını söyleyen Aran, şöyle konuştu: “Herkes, o çözüm noktasını geçti. Çünkü 2008’den 2022’ye kadar küresel ölçekte izlenen yanlış politikaların, 14 yıldır halının altına süpürülen problemlerin, bazı şeylerin ‘sonra yaparız’ denilerek ötelenmesinin sonuçlarıyla karşı karşıyayız. Yaşanan küresel enflasyonda asıl konu 2008’den bu zamana kadarki hikâye. Şu anda bununla yüzleştik. Artık bunun küresel bir problem olduğu ve ancak küresel bir çözümle halledilebileceği bilinciyle hareket etmeliyiz.”

FAİZ ARTIŞLARI SORUNU BİTİRMİYOR

Küresel çaptaki ekonomik problemlerin sadece para politikasıyla veya faiz artırımlarıyla çözülemeyeceğinin altını çizen Aran, yakın gelecekte bütün dünyada ülkeleri zorlayacak ve daha yaratıcı stratejiler izlemelerini gerektirecek önlemlerin daha çok konuşulacağını söyledi. Aran, “Küresel açıdan böyle bir konjonktür varken, ülkemizde enflasyon yüzde 80’e dayanmışken faizin yüzde 13, 15 olmasının sorunun çözümüne bir etki etmeyeceğini, o aşamaları geçtiğimizi düşünüyorum. Sorunların çözümü için ‘Merkez Bankası faizi indirsin, yükseltsin’ noktasının çok ötesindeyiz” yorumunu yaptı.

DÜŞÜK FAİZ GELİRLERE YÜKSEK KAR SAĞLADI

İş Bankası Genel Müdürü Aran, şirketlerin yüksek karlılıklarına ilişkin değerlendirmesinde ise şu anda ülkedeki yüksek enflasyon ve düşük faiz ortamının, tüm kesimlerin bilançosunu etkilediğini ve yüksek kar rakamları açıklandığını söyledi. Türkiye’de ticaretle uğraşan herkesin bilançosunun iyi olduğu bir dönemden geçildiğini aktaran Aran, “Herkes yılsonu hedeflerini yukarı yönlü revize etti. Sektörde kredilerin batmadığı, kredilerin ve nakit akışının döndüğü, ticaretle uğraşanların işlerinin iyi gittiği, para kazandığı bir dönemde bankalar da bundan nasibini alıyor” diye konuştu.


#Türkiye İş Bankası
#Hakan Aran
#Fed
#Avrupa Merkez Bankası
#kriz
2 yıl önce