Gündem Manisada 5 bin 131 ağacın kesilmesi önlendi

Manisa’da 5 bin 131 ağacın kesilmesi önlendi

Manisa’da “Sıfır Atık Projesi” ile 2021 yılı ekim ayında 5 bin 131 adet ağacın kesilmesinin önüne geçildi.

Aynı zamanda 1 milyon 500 kwh civarında enerji ve 8 bin 451 metreküp su tasarrufu sağlandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Manisa’da 5 bin 131 ağacın kesilmesi önlendi
Orman

Manisa’da “Sıfır Atık Projesi” ile 2021 yılı ekim ayında 5 bin 131 adet ağacın kesilmesi önlenirken, 8 bin 451 metreküp su tasarrufu sağlandı.
İsrafın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması ve çevreyi koruma bilincinin oluşturulması amacıyla başlanılan Sıfır Atık Projesiyle çevre korunurken ekonomiye de büyük katkı sağlanıyor.


Ocak 2019 tarihinden itibaren uygulamaya geçirilen Sıfır Atık Projesi kapsamında, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından iç mekan geri dönüşüm kutu ihtiyaçlarını karşılamak üzere mavi geri dönüşüm kutuları yaptırılarak kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtıldı.
Sıfır Atık Projesi uygulamasında 2021 yılı ekim ayında 403 bin 829 kilogram geri kazanılabilir atık toplandı. Toplanan bu atıklar sayesinde Manisa’da toplam 5 bin 131 adet ağaç kurtarılırken aynı zamanda 1 milyon 505 bin 033 kwh enerji ve 8 bin 451 metreküp su tasarrufu sağlandı.

Beykoz'da orman yangını
GÜNDEM
Beykoz'da orman yangını

Bir ayda 103 orman yangını İHA'larla tespit edildi
GÜNDEM
Bir ayda 103 orman yangını İHA'larla tespit edildi

Orman yangınlarıyla mücadelenin isimsiz kahramanları: 24 yıldır cephe gerisinden destek veriyor
FOTOĞRAF 8
Title
28 Temmuz’da Kozan ve çevre ilçelerde çıkan büyük orman yangınının ardından mücadelenin isimsiz kahramanları yangında zarar gören araçları ve yangın söndürme cihazlarını elden geçirerek hazır hale getiriyor. Öte yandan yangın söndürme işçilerinden İbrahim Güç’ün, yanan, hasar gören hortumları onarmak için yaklaşık 11 gündür gece gündüz süren mücadelesi büyük takdir topladı.
Title
Arazide yanan hortumları onarıp geri kazandıran, yüzbinlerce liralık tasarruf da sağlayan 57 yaşındaki İbrahim Güç, cephe gerisinde de olsa söndürme çalışmalarına katkı vermenin mutluluğunu yaşıyor.
Title
Hortum su başlıklarındaki yanan conta ve hortumları günlerdir tek başına yenileyen İbrahim Güç, 25 metre uzunluğunda olan 300’e yakın hortumu hızla onararak yangında mücadeleye büyük katkı sundu. Tanesi yangınlardan önce yaklaşık 800 TL’den satılan ve şu an piyasada bulunamayan yangın söndürme hortumlarını geri kazandırarak yaklaşık 240 bin TL tasarruf sağlayan Güç, arkadaşları alevlerle mücadele ederken gece gündüz onları yalnız bırakmamak için Kozan Orman İşletme Müdürlüğünde atölyesinde ter döküyor.
Title
24 yıldır orman teşkilatında görev yaptığını söyleyen İbrahim Güç, “Hortum başlığını değiştiriyorum, burada deniyorum ve yangına müdahale eden arkadaşlara gönderiyoruz. Yaklaşık 300 hortum yaptım. Bu hortumlar olmasa sıkıntımız var. Piyasada hortum yok. Yanan yerleri keserek geri kazandırdık. Sadece ormanda mücadele yok. \"
Title
\"Tek bir yaprak, kuş yanmasın diye bütün mücadelemizi veriyoruz. Yangından bugüne kadar hep çalıştım. Tek arkadaşlarım hortumsuz kalmasın. 20 metre yerimiz kaldı, bir hortum diye bağırır arkadaşlarım bunu dememeleri için çalışıyorum. Büyük bir emek ve güç istiyor. Teşkilatıma bunu yaptığım için gurur duyuyorum. Bunu yapmasam evimde rahat uyuyamam. Bir yerden yardım gelene kadar biz bununla yangının önünü kesmesine yardımcı oluyor. Bir de arkadaşlarım zaten yorgun, daha çok yorulmaması için sarıp teslim ediyorum. 24 yıldır bu işi yapıyorum. Şu an onların yanında olamadığım için çok üzgünüm” dedi.
Title
Title
Title
Orman yangınlarıyla mücadelenin isimsiz kahramanları: 24 yıldır cephe gerisinden destek veriyor
Adana'nın Kozan ilçesinde Kozan Orman İşletme Müdürlüğünde görevli İbrahim Güç, geçirdiği ağır ameliyattan dolayı yangınlarda araziye çıkması yasaklanınca yanan hortumları onararak arkadaşlarına cephe gerisinden destek veriyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.