Gündem Ukrayna Büyükelçisi Vasyi Bodnardan Bayraktar Akıncı açıklaması

Ukrayna Büyükelçisi Vasyi Bodnar’dan ‘Bayraktar Akıncı’ açıklaması

Ukrayna Büyükelçisi Vasyi Bodnar, Türkiye ile Ukrayna arasındaki savunma sanayi iş birliğinin Bayraktar Akıncı’ insansız hava aracı gibi projelerle daha fazla arttırılması gerektiğini ifade ederek, “Özellikle iki ülkenin sanayi alanlarını değerlendirecek olursak tamamlayıcı özellikleri taşımakla birlikte teknoloji paylaşımı konusunda büyük önem arz etmektedir. Bunun en parlak örneği Ukrayna’nın motorları olan Akıncı’nın üretimidir. Eminim ki Akıncı gibi projelerin ikili iş birliğimizin her alanında olması gerekiyor” dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Ukrayna Büyükelçi Vasyi Bodnar’dan ‘Bayraktar Akıncı’ açıklaması
Ukrayna Büyükelçisi Vasyi Bodnar

Ukrayna’nın Afyonkarahisar Fahri Konsolosluğu açılış töreni gerçekleştirildi. Termal bir oteldeki programa, Büyükelçi Vasyi Bodnar’ın yanı sıra Vali Gökmen Çiçek, İl Emniyet Müdürü Ali Temiz başta olmak üzere protokol üyeleri ve çok sayıda iş adamı katıldı.
Gerçekleştirilen töreninin açılışında konuşan ve Türkiye ile Ukrayna arasındaki ekonomik ve siyasi iş birliğine değinen Büyükelçi Bodnar, iki ülke arasındaki en önemli iş birliğinin ise savunma sanayi alanındaki iş birliği olduğunu hatırlattı. Bodnar, “İki ülke dostluğu sayesinde çok güçlü stratejik iş ortaklıkları gerçekleştireceğiz. Ukrayna ve Türkiye ticaret her gecen gün daha da artıyor. Şu anda 5 milyar dolar ticaret hacmine ulaştı. İki ülke arasında var olan en büyük iş birliği alanı savunma sanayi alanındaki iş birliğidir.

Bu alan ilişkilerimizde önce gelen alanlar arasında yer almakta. Özellikle iki ülkenin sanayi alanlarını değerlendirecek olursak tamamlayıcı özellikleri taşımakla birlikte teknoloji paylaşımı konusunda büyük önem arz etmektedir. Bunun en parlak örneği Ukrayna’nı motorları olan Akıncı’nın üretimidir. Eminim ki Akıncı gibi projelerin ikili iş birliğimizin her alanında olması gerekiyor” dedi.

Ekonomik etkileşimi de güçlendirmeyi ve derinleştirmeyi planlıyoruz

Konuşmasında daha sonra ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesine değinen Bodnar şunları söyledi:
“İki ülkenin ayrıca bölgeleri arasında, Afyonkarahisar başta olmak üzere Ukrayna’nın bölgeleri arasında da iş birliğinin geliştirilmesi fahri konsolosumuzun yardımlarıyla böyle projeler bulacağız. Bu bağlamda bizlerde temasları geliştirmeyi ve ekonomik etkileşimi de güçlendirmeyi ve derinleştirmeyi planlıyoruz.”
Açıklamanın ardından Ukrayna Büyükelçi Vasyi Bodnar, Erkan Güral’ın Ukrayna’nın fahri konsolosu olarak atandığını belirtti.

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Bodnar'dan 'AKINCI' paylaşımı: Umarım yakında gerçek olur
DÜNYA
Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Bodnar'dan 'AKINCI' paylaşımı: Umarım yakında gerçek olur

Görüntüler ortaya çıktı: Dünyanın konuştuğu Türk SİHA'sını kopyaladılar
FOTOĞRAF 14
Title
Birleşik Arap Emirlikleri'nde gerçekleştirilen Dubai Airshow kapsamında BAE'ye ait yeni kurulmuş birçok savunma şirketi ürünlerini görücüye çıkardı.
Title
2 yıl önce kurulan EDGE GROUP da BAE'nin savunma sanayi atılımının en büyük şirketlerinden birisi.
Title
Firma yeni geliştirdiği SİHA'da büyük oranda Bayraktar TB2'yi benzemesi dikkat çekti.
Title
EDGE GROUP, Dubai Airshow'da Bayraktar TB2'ye oldukça benzeyen \"Reach-S\" adında taktik insansız hava aracını tanıttı.
Title
Reach-S SİHA, 4 adet MAM-L benzeri Desert Sting-16 lazer güdümlü bomba taşıyabiliyor.
Title
Teknik özellikleri bakımından ise Bayraktar TB2'nin ilk üretim modellerine çok yakın.
Title
İşte özellikleri, 600 kg kalkış ağırlığı, 120 kg faydalı yük, 80 knot seyir hızı, 19.000 feet maksimum irtifa, 24 saat havada kalış süresi, 200km LOS iletişim menzili, 12 metre kanat açıklığı, 5.5 metre uzunluk.
Title
SİHA’da Bayraktar TB-2 ile ortak olarak Rotax 912 motoru kullanılıyor. Bu motor sivil bir motor olması sayesinde kolayca erişilebilir olduğu için İran dahil olmak üzere birçok ülke tarafından SİHA’larda kullanılmakta.
Title
Reach-S, mockup üstünde de görüldüğü üzere Wescam tarafından üretilen MX-10D elektro optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemine sahip.
Title
Birçok alt sisteminin yabancı olduğu tahmin edilen SİHA’nın, Bayraktar TB2 gibi düşük bir fiyata mal olup olmayacağı ise tartışmalı.
Title
BAE, savunma sanayisini yeni yeni kurmakta olan bir ülke ve özellikle LOS veribağı, elektro optik ve motor gibi kritik alt sistemleri kısa vadede üretebilir mi bilinmez.
Title
EDGE GROUP’un şirketi olan Halcon tarafından üretilmekte olan Desert Sting mühimmat ailesi Roketsan’ın MAM serisi ve TÜBİTAK SAGE’nin KAYI ve BOZOK mühimmatları ile aynı konseptte.
Title
Aile 10 kg’dan 45 kg’a kadar ağırlıklarda 4 adet üyeden oluşuyor. Her bit varyant harp başlığı ağırlığına göre Desert Sting 5, Desert Sting 8, Desert Sting 16 ve Desert Sting 25 şeklinde isimlendirilmiş.<br><br>Her mühimmat yarı aktif lazer arayıcı başlığa veya GNSSANS güdüm seçenekleri ile geliyor. Herhangi bir itki sistemi olmayan mühimmatlar 16km menzile sahip.
Title
Görüntüler ortaya çıktı: Dünyanın konuştuğu Türk SİHA'sını kopyaladılar
Pek çok muharebe bölgesinde kendisini ispatlayan Bayraktar TB2 SİHA, Dünya'nın pek çok bölgesinden ilgi çekmeyi başardı. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) de yeni geliştirdiği İHA'da büyük oranda Bayraktar TB2'yi örnek aldı. Birleşik Arap Emirlikleri'nde gerçekleştirilen Dubai Airshow'da görücüye çıkan Reach-S modeli SİHA'nın Bayraktar TB2'ye olan benzerliği dikkat çekti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.