Hayat En güzel cevap sessiz devrimler Ayasofyanın açılışını eleştirenler bunları görmüyor

Ayasofya’nın ibadete açılmasına tepki gösteren ülkeler Türkiye’nın azınlıklara yönelik attığı adımları ve reformları görmezden geliyor

En güzel cevap sessiz devrimler: Ayasofya’nın açılışını eleştirenler bunları görmüyor

Ayasofya’nın ibadete açılmasına tepki gösteren ülkeler, Türkiye’nın azınlıklara yönelik attığı adımları ve reformları görmezden geliyor. Bu tepkilere en güzel cevap, Sümela’da 88 yıl sonra ayin düzenlenmesi, azınlık okullarına verilen destek gibi son 18 yılda gayrimüslimlere yönelik sağlanan iyileşmelerin yer aldığı ‘Dini Özgürlükler Alanındaki Sessiz Devrimlerimiz’ raporu.

Fazlı Şahan Yeni Şafak
Ayasofya
Ayasofya

Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılmasını bahane ederek Türkiye’ye saldıranlar, azınlıklara yönelik atılan olumlu adımları görmek istemiyor.

Türkiye’de son 18 yılda gayrimüslimlere dönük olarak sağlanan iyileşmeler “Dini Özgürlükler Alanındaki Sessiz Devrimlerimiz” başlıklı raporda duyuruldu. AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı’nın çalışmasına göre, sağlanan özgürlüklerden bazıları özetle şöyle:

AZINLIK OKULLARINA VERİLEN DESTEK

2010 yılında Milli Eğitim Bakanlığı, Ermenice ders kitapları hazırladı. Kitaplar, Ermeni okullarına ücretsiz olarak dağıtıldı. 2014 yılında ilk defa bir Süryani anaokulu açıldı, azınlık okullarına ilk kez maddi yardım yapıldı. Azınlık okulları öğrencilerinin ‘din’ dersi sınavlarından muaf tutulduğu liselere giriş sınavından ilk kez Ulusal Özel Musevi Ortaokulu sınava girdi. 2015’te Gökçeada Özel Kurm Ortakolu ilk kez, lisesi ise 40 yıl sonra açıldı. Yine aynı yıl içinde Ermeni okullarında eğitim gören 218 öğrenciye din kültürü ve ahlak bilgisi sınavında Hristiyanlıkla ilgili sorular ilk kez Ermenice soruldu.

#AyasofyaCamidir gecenin gündemi oldu: Ayasofya'ya bilet alarak değil abdest alarak girme vaktimiz gelmiştir
FOTOĞRAF 37
Title
Ayasofyaya bilet alarak değil abdest alarak girme vaktimiz gelmiştir
Title
Rabbim bize nice güzel fetihler nasip eyle.
Title
Dermanımız davamızda gizlidir. Lütfen gercek ol Ayasofya
Title
Şu notu unutmayın Reis 15 temmuz 14:53'te açar Ayasofya'yı.
Title
Biz seni hep cami bildik.
Title
O gün, hep birlikte Allahu Ekber!
Title
Göğe doğru yükselen minarelerine müminlerin tekbirleri, salavatları, aminleri eşlik etsin.
Title
Yükselsin minareden tekbir sesleri Kırılsın zincirlerin ey Ayasofya..
Title
Ve yaklaşıyor yaklaşmakta olan
Title
Ayasofya'nın cami olmasını istemeyenlere inat #AyasofyaCamidir.
Title
Ayasofya, Ey muhteşem mabet; Gel etme, Bizi terketme!... Bizler, Fatih'in torunları, yakında putları devirip, Yine seni camiye çevireceğiz.
Title
Seni görmek için gittiğim İstanbul'a İçinde namaz kılmak için de gideceğim inşallah.
Title
Ayasofya'yı, artık önüne geçilmez bu sel açacak... Bekleyin gençler!.. Biraz daha rahmet yağsın... Sel yakındır.
Title
Çok şükür, bu güne kadar hep cami diye telafuz ettim
Title
Ayasofya'nın değerini anlamını bilemeyen,bilmek istemeyen batı özentisi cahillerin artık susma vakti geldi.
Title
Ayasofya İstanbul Fethinin sembolüdür. O kadar şehidi boşuna mı verdik? Ayasofya müze veya kilise değil camiidir.
Title
Ayasofya’ya halı almak ne demek?Ayasofya’ya halı olurum..
Title
Bundan böyle #AyasofyaCamidir diyeceksiniz!
Title
Surda bir gedik açtık mukaddes mi mukaddes.. Ey kahpe rüzgar artık ne yandan esersen es..
Title
Ayasofya namazın yeniden dirilişi imanın tazelenişi olmalı
Title
Sabredenlere mükâfatları elbette hesapsız olarak verilir.
Title
Hasretle beklenen, o kardan aydınlık sabahlara doğru...
Title
Secde ettiğimiz an başımız bağımsız Türkiye toprağına değecektir.
Title
Kaybettiklerimizi bir bir geri alıyoruz. #AyasofyaCamidir
Title
Bir gün gelecek #Kudüs de özgürlüğüne kavuşacak!
Title
Bugünleri gösteren yüce Rabbime hamd olsun. #AyasofyaCamidir
Title
#AyasofyaCamidir bize Fatih'in emanetidir..
Title
Ne demişti Necip Fazıl:gençler bugün mü, yarın mi bilmem fakat, Ayasofya açılacak!
Title
Zulüm 2020'de bitti diyeceğiz!
Title
Ey İslam’ın nuru, Türklüğün gururu Ayasofya!
Title
Bir akıl gelecek ki ; akıllar delirecek.
Title
Bu yıl #15Temmuz tarihî bir âna şahitlik edecek! Türkiye’nin istiklâl ve istikbal mücadelesinde bir milat olarak tarihe geçecek...
Title
Bir Cuma ansızın gelebiliriz...
Title
Onu müze yapıp zincire vuran zihniyet utansın!
Title
Zulüm bitti Ayasofya..
Title
Hasret sona eriyor. Ayasofya asliyetine kavuşuyor. Ver Mehteri!
Title
Sana ulaşmak için kerpetenlerle Sur'un dişlerini söktük!
#AyasofyaCamidir gecenin gündemi oldu: Ayasofya'ya bilet alarak değil abdest alarak girme vaktimiz gelmiştir
Danıştay'ın, 1934'te Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye dönüştürülen Ayasofya'nın yeniden ibadete açılması için açılan davanın kararını yarın açıklaması beklenirken gece saatleri boyunca Twitter'da #AyasofyaCamidir hashtagine zirveye oturdu. Kullanıcılar Ayasofya'nın tekrar cami olması için binlerce tweet attı. İşte o paylaşımlardan bazıları....


Sevincim içime sığmadı:  “Müjdeler olsun Ayasofya açıldı!” diye bağırarak koşan gence ulaştık
HAYAT
Sevincim içime sığmadı: “Müjdeler olsun Ayasofya açıldı!” diye bağırarak koşan gence ulaştık

GAYRİMENKUL İADESİ

Azınlık vakıflarına alt gayrimenkul ve arazilerin iadesine başlandı. Bu kapsamda bin 15’ten fazla arazi iade edildi. Ermeni Cemaati Vakfı’na 400’den fazla gayrimenkul iadesi yapıldı. 2018’de Vakıflar Genel Müdürlüğü idaresindeki kilise, sinagog gibi ibadethanelerin azınlık vakıflarına bedelsiz tahsisinin önü açıldı.

İBADETE AÇILANLAR

Dini özgürlük alanında uzun yıllar sonra hizmete açılın ibadethanelerin isimleri ise şöyle: 2010 yılında 90 yıl aradan sonra Trabzon Sümela Manastırı açıldı.

Yine aynı yıl içinde 95 yıl sonra Van Ahtamar Ermeni Surp Haç Kilisesi hizmet vermeye başladı. 2011 yılında Diyarbakır Surp Girgos Ermeni Kilisesi, 2015 yılında Avrupa’nın en büyüğü Edirne Büyük Sinagogu 46 yıl sonra açıldı. 2016’da İstanbul’daki tek ahşap sinagog olan İştipol Sinagogu 65 yıl, 2018 yılında Batman’ın Gerçüş’teki Aziz Aho Manastırı da 100 yıl sonra açıldı. Birçok kilisenin de restorasyonu yapıldı.

Kilise, cami ve müze olarak hizmet veren Ayasofya neden bu kadar önemli?
HAYAT
Kilise, cami ve müze olarak hizmet veren Ayasofya neden bu kadar önemli?

Tarihi bir adım

  • Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması kararını, “tarihi bir adım” olarak niteledi. İhvan Sözcüsü Talat Fehmi yaptığı yazılı açıklamada, “Danıştay’ın, Ayasofya’nın, camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesi, hakkı gerçek sahiplerine teslim etmiştir” ifadesini kullandı. “Tarihi bir adım” şeklinde tanımladığı bu karar dolayısıyla Türk halkını tebrik eden Fehmi, kararın, Türk halkının toprakları üzerindeki egemenliğini teyit eder nitelikte olduğunu belirtti. Fehmi, açıklamasında ayrıca başta Mescid-i Aksa olmak üzere Müslümanların gasp edilen tüm haklarını geri alabilmesi duasında bulundu.

Mutluluk duyduk

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, Ayasofya’nın ibadete açılması kararından mutluluk duyduklarını söyledi. Sözcü Musevi, “Türkiye halkı ve Müslümanların memnuniyetle karşıladığı Ayasofya’nın ibadete açılması kararından biz de mutluluk duyduk” ifadelerini kullandı. Bu karara yönelik bazı ülkelerden gelen tepkilere ilişkin ise Musevi, “Ayasofya’nın durumuyla ilgili karar Türkiye’nin iç meselesidir. Bu, Türkiye’nin ulusal egemenliği çerçevesinde değerlendirilecek bir konudur” değerlendirmesinde bulundu.

86 yıldır kanayan yara: Ayasofya
OYNAT 00:00
86 yıldır kanayan yara: Ayasofya
İstanbul'u fethinin sembollerinden biri olan Ayasofya'nın yeniden cami olarak hizmet verip veremeyeceği merak konusu. Bakanlar Kurulu Kararı ile müze olan Ayasofya ile ilgili son karar Danıştay'ın 2 Temmuz günü vereceği karara bağla. Peki, Fatih Sultan Mehmet'in ibadete açtığı Ayasofya, nasıl müzeye dönüştürüldü? Gelin birlikte inceleyelim.

TÜRKİYE’NİN İÇ MESELESİ

Sergey Verşinin

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması kararını “Türkiye’nin kendi iç işleri” olduğunu belirterek, buna ne Rusya’nın ne de başka devletlerin karışmaması gerektiğini söyledi. Verşinin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması kararını değerlendirdi. Ayasofya meselesinin dünyada geniş yankı uyandırdığını anımsatan Verşinin, “Bunun Türkiye’nin iç işleri olduğundan hareket ediyoruz. Doğal olarak buna ne bizim ne de başkasının karışmaması gerekiyor” şeklinde konuştu. Verşinin, Ayasofya’nın küresel kültür ve medeniyet açısından önemli olduğuna dikkati çekti.

88 yıl sonra ayin yapıldı

Fotoğraf: Arşiv
  • 2002 yılından sonra farklı inançlara mensup vatandaşlara yönelik eşit vatandaş uygulaması başladı. 2012 yılında yaklaşık 50 yıllık bir aradan sonra bir Rum yayınevi faaliyete başladı. 2015 yılında Türkiye’de bir Süryani köyünün ismi iade edildi. 2015 genel seçimlerde Ermeni ve Süryani vatandaşlar milletvekili seçilerek TBMM’ye girdi. 2016 yılında insan haklarına da aykırı olan devlet kayıtlarındaki soy kodu uygulaması kaldırıldı.
  • 2010 yılında Trabzon’daki Sümela Manastırı’nda 88 yıl sonra ilk ayin düzenlendi. 2015’te ise uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü kapsamında ilk kez Ankara’da bir tören yapıldı. Türkiye Yahudileri ilk kez kamuya açık bir meydanda Hanuka Bayramı’nı kutladı. 2016 yılında ise İsa Mesih’nin vaftiz edilişi, Ta Fota Bayramı, 1922’den sonra İzmir’de ilk kez kutlandı. Yine 2016’da Edirne Büyük Sinagogu’nda 41 yıl sonra ilk kez düğün merasimi yapıldı. Gayrimüslim bir milletvekilinin talebi üzerine TBMM’de ilk kez pazar ayini için ara verildi.

Evliya Çelebi'nin gözünden Ayasofya'nın tılsımları: Her sayıldığında bir kapı fazla çıkıyor
OYNAT 03:30
Evliya Çelebi'nin gözünden Ayasofya'nın tılsımları: Her sayıldığında bir kapı fazla çıkıyor
İbadete açılma tartışmaları ile sık sık gündeme gelen Ayasofya , 15 asırdır ayakta kalan dünya mimarlık tarihinin en önemli yapılarından. Ayasofya, Osmanlı dönemi boyunca birçok büyük ve görkemli cami yapıldığı halde 477 yıl boyunca özel günlerde en sık kullanılan cami oldu. Ayasofya'nın tılsımlarını Seyahatnamesi'nde kaleme alan Evliya Çelebi, Ayasofya'da kılınan ilk cuma namazından, kullanılan esrarlı kapılara kadar tarihi yapının bir çok özelliğine ışık tutuyor.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.