Koronavirüs Antikor olsa da tedbirli olalım

Antikor olsa da tedbirli olalım

Kovid-19’u atlatanlar ve aşı olan kişiler ‘artık antikor oluşturdum’ düşüncesiyle koruma tedbirlerinden uzaklaşıyor. Prof. Dr. Paşa Göktaş ise “Antikor belirli oranda bir koruma sağlasa bile virüs bulaşını önlemiyor. Sadece ağır ve ölümcül tabloların oluşmasına yönelik bir koruma sağlayabiliyor. Bu nedenle önlemlere dikkat etmekte yarar var” diye uyardı.

Aybike Eroğlu Yeni Şafak
​Antikor olsa da tedbirli olalım​
Arşiv

Dünya, koronavirüs salgınını yenmek için çalışmalar yürütülürken, vücudumuzun geliştirdiği öz savunma sistemi olan antikorların da önemi her geçen gün artıyor. Gerek Kovid-19 geçiren gerekse aşı olan kişiler ‘artık antikor oluşturdum’ düşüncesiyle koruma tedbirlerinden uzaklaşıyor. Uzmanlar ise bu durumun yanlış olduğunu belirterek, koruma tedbirlerinin sürdürülmesini istiyor.

DİKKAT ETMEKTE YARAR VAR

Kovid-19’a karşı vücudumuzun iki şekilde bağışıklık geliştirdiğini belirten İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Paşa Göktaş, “Kovid-19 infeksiyonunda hem antikor oluşumuna bağlı koruma sistemi hem de T hücrelerine bağlı bağışıklık sistemi harekete geçiyor. Ancak antikor testi pozitif çıkan kişilerin yine de koruma tedbirlerine devam etmesi gerekiyor. Antikor belirli oranda bir koruma sağlasa bile virüs bulaşını önlemiyor. Sadece ağır ve ölümcül tabloların oluşmasına yönelik bir koruma sağlayabiliyor. Bu nedenle önlemlere dikkat etmekte yarar var” diye konuştu.

Paşa Göktaş
Paşa Göktaş

KİŞİDEN KİŞİYE DEĞİŞEBİLİR

Kovid-19 hastalığı geçiren veya aşı yapılan kişilerde ortalama 2 ila 6 hafta arasında antikor oluştuğunu kaydeden Prof. Göktaş, enfeksiyonun 14’üncü gününden itibaren üretilmeye başlanan ve kanda kalmaya devam eden IgG antikorunun koruyuculuk süresinin ise kişiden kişiye değişebildiğini söyledi. Bu sürenin ortalama 3-6 ay olduğunu aktaran Göktaş, seyrek olarak ise 6 ayı geçen durumların olduğunu aktardı.

Aşıda iyice hızlandık
KORONAVİRÜS
Aşıda iyice hızlandık

Bakan Koca duyurdu: Son 24 saatte 597 bin doz aşı yapıldı
KORONAVİRÜS
Bakan Koca duyurdu: Son 24 saatte 597 bin doz aşı yapıldı

Abone Ol Google News
Yeşil Adamlar'ın Genel Müdürü Selahattin Albayrak'tan
Ekonomi

Yeşil Adamlar'ın Genel Müdürü Selahattin Albayrak'tan "Atık yönetimi okullarda ders olarak okutulsun" önerisi

Albayrak Grubu şirketlerinden Yeşil Adamlar'ın Genel Müdürü Selahattin Albayrak, çocuklara çöpü yere atmamayı öğretmeden, neyin çöp, neyin geri dönüştürülebilir atık olduğunun öğretilmesinin daha önemli olduğunu belirterek, "Atık yönetimi, tüm alanlarıyla okuma yazmayı öğrenmek gibi en azından bir seçmeli ders olarak okullarda verilebilir." dedi.
AK Parti Patnos ilçe binasına saldırı hazırlığındaki 4 kişi yakalandı
Gündem

AK Parti Patnos ilçe binasına saldırı hazırlığındaki 4 kişi yakalandı

Ağrı’nın Patnos ilçesinde, AK Parti İlçe Teşkilatı’na saldırı hazırlığındaki dört kişi, molotofkokteyli vb. suç aletleriyle birlikte yakalanarak gözaltına alındı. Saldırı girişimine ilişkin bir mesaj paylaşan Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, "Unutmayalım ki İzmir’i yakanlarla Patnos’u yakanlar aynı merkez tarafından yönetilen Türkiye düşmanı terör örgütleri ve maşalarıdır" dedi.
Yol kenarlarının yeşillendirilmesiyle 1 milyon ton emisyon azaltımı sağlandı
Ekonomi

Yol kenarlarının yeşillendirilmesiyle 1 milyon ton emisyon azaltımı sağlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü'nce yol kenarlarında gerçekleştirilen

ekolojik geçişler, gürültü haritalama, ağaçlandırma ve peyzaj gibi çalışmalarla, son 19 yılda 1 milyon ton emisyon azaltımı sağlandı. Bu kapsamda yaklaşık 73 milyon fidan dikildi. Devam eden çalışmalarla birlikte, karbon emisyonunda 2023 yılı için yıllık 451 bin 141 ton azalma öngörülüyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.