Koronavirüs Bilim kurulu üyesi uyardı Sert tedbirler her an gelebilir

Bilim kurulu üyesi uyardı: Sert tedbirler her an gelebilir

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, koronavirüs salgını ile mücadelede kapsamında alınan tedbirlerin bir haftadır uygulandığını belirterek, "Eğer bu tedbirler hasta sayılarını, hastane yükünü azaltma anlamında yeterli olmazsa ek tedbirlerin alınması da gündeme gelebilir. Kamusal daha sert tedbirler her an için hızlıca devreye sokulabilir" dedi.

Haber Merkezi DHA
Arşiv
Arşiv

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, koronavirüs vaka sayıları istenilen düzeyde düşmezse yeni kısıtlamaların gelip gelmeyeceğine ilişkin açıklama yaptı. Doç. Dr. Kayıpmaz, kamusal tedbirlerden ziyade bireysel tedbirlerin önemine dikkat çekerek, "Bireysel tedbirler bir yerde yetersiz kalırsa, kamusal tedbirler alınması gerekebilir. Kamusal önlemler zaten geçtiğimiz cuma akşamından itibaren devreye girmeye başladı. Ama; bu kamusal önlemler halihazırdaki durumu ile hastalığın yayılmasını kontrol altına alamazsa o zaman daha sert tedbirlerin de aşamalı olarak gündeme gelmesi söz konusu olur. Bunları da birçok işletme ve saat aralığı için düşünebiliriz" diye konuştu.

Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz

Koronavirüse karşı yeni tedbirler alacağız
KORONAVİRÜS
Koronavirüse karşı yeni tedbirler alacağız

"Cumaya kadar seyir netleşir"

Doç. Dr. Kayıpmaz, bir haftalık kritik sürece dikkat çekerek, "Eğer bunlar hasta sayılarını, hastane yükünü azaltma anlamında yeterli olmazsa ek tedbirlerin alınması da gündeme gelebilir. Aslında bu salgının ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Elbette ki tam kapatma, hastanelerin üzerindeki yükü azaltma açısından faydalı bir yöntemdir. Ama bunun getireceği psikolojik, sosyal, ekonomik ciddi sonuçlar da vardır. Bireysel tedbirlerin yetersiz geldiği noktada kamusal daha sert tedbirler her an için hızlıca devreye sokulabilir. Önümüzdeki günler bununla ilgili belirleyici olacak. Önümüzdeki cumaya kadar seyir daha net şekilde ortaya konmuş olur" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan koronavirüs mesajı: Tedbir almaya mecburuz ve alacağız
OYNAT 00:52
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan koronavirüs mesajı: Tedbir almaya mecburuz ve alacağız
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Koronavirüs tedbirleri hakkındaki soruya açıklık getiren Erdoğan, 'Tedbir almaya mecburuz ve alacağız.' şeklinde konuştu.


"Ev toplanmaları ana etken"

Doç. Dr. Kayıpmaz, tedbirlere uyulması halinde kısıtlama ve kapatmaların o denli az olacağına işaret ederek, "Biz hala toplumda maskelerin burunların altında, çenede takıldığını görüyoruz, bunun bir koruyuculuğu yok. Ben kendi arkadaşlarımdan görüyorum kafelerin restoranların oturma bölümleri kapalı; ama evlerde toplanmalar devam ediyor. Bu dönemde ev içindeki toplanmaların hastalığın yayılımı açısından önemi çok büyük. Ev içindeki toplanmalar bu hastalığın yayılmasına ana etkenlerden bir tanesi. Misafirlik de bu dönemde olmamalı. Kalabalıklardan evde ve dışında kaçmamız gerekiyor. Biz hala paket servislerde büfelerin önünde o kalabalıkları görüyorsak, fiziki mesafe oralarda korunamıyorsa burada bir sorun var demektir." dedi.

Beyoğlu’nda rezalet görüntüler: Kaçak gece kulübüne koronayı hiçe sayarak çılgınlar gibi eğlenirken yakalandılar
KORONAVİRÜS
Beyoğlu’nda rezalet görüntüler: Kaçak gece kulübüne koronayı hiçe sayarak çılgınlar gibi eğlenirken yakalandılar

"Sağlık sisteminde yük oluşturan hastaneye yatan grup"

Doç. Dr. Kayıpmaz, koronavirüs tablosunda yeni yer alan toplam vaka sayısına ilişkin de "Vaka sayısının içinde hastalar da ağır hastalar da testi pozitif saptanmış kişiler de mevcut. Sağlık sistemimiz üzerinde yük oluşturan grup belirti gösteren, hastaneye başvurması gereken, bir kısmı hastaneye yatması gereken gruptur. Bundan dolayı bakanlığımız sağlık sistemi üzerinde yük oluşturan hasta sayılarını vermeyi tercih etmişti. Sonrasında her ne kadar sağlık kuruluşları üzerinde yük oluşturmasa da filyasyon ekiplerimizin takibe aldığı, testleri pozitif gelen diğer kişilerin de belirti versin vermesin sayılarının açıklanması uygun görüldü, bu şekilde açıklanmaya başlandı. Biz vaka sayısına takılmadan, vaka sayısı kaç olursa olsun bu hastalık tehdidi ortadan kalkıncaya kadar toplumsal bağışıklık aşılar aracılığı ile yaygın biçimde sağlanacağı zamana kadar tedbirlere uymak durumundayız" ifadesini kullandı.

Koronavirüs vaka sayılarının korkutmadığı vatandaşlar kaçak gece kulübünde basıldı
OYNAT 00:40
Koronavirüs vaka sayılarının korkutmadığı vatandaşlar kaçak gece kulübünde basıldı
Beyoğlu'nda işletme belgesi bulunmayan gece kulübünde, koronavirüs yasaklarını hiçe sayıp parti verdiler. Polis baskınıyla şoke olan 29 müşteri ve işletmeciye ceza yağdı. Günden güne artan vaka sayılarının da korkutamadığı vatandaşlar çılgınlar gibi eğlendi. Sosyal mesafe ve maske kurallarının hiçe sayıldığı gece kulübünde, incelemelerin ardından mekanın ruhsatsız olduğu belirlendi. İçeride bulunan 29 müşteriye ve işletme sahibine toplam 150 bin lira para cezası kesildi.


Abone Ol Google News
Çatı katındauyuşturucu serası

Çatı katında
uyuşturucu serası

İstanbul'daki operasyonda ortaya çıktı.
Türk ihracatçısı rekora doymadı

Türk ihracatçısı rekora doymadı

​Şubat'ta ihracat 16 milyar 12 milyon dolara ulaştı.
Karın ağrısıharitada

Karın ağrısı
haritada

​İsrail ve ABD, adalarımızı Yunanistan'a verdi.
Basra'dan Avrupa'ya Ovaköy

Basra'dan Avrupa'ya Ovaköy

Türkiye ile Irak arasında ikinci gümrük kapısının açılması için girişimler artıyor.
Kısa sürede açmak istiyoruz

Kısa sürede açmak istiyoruz

​Iraklı Bakan, Ovaköy Sınır Kapısı hakkında Yeni Şafak'a konuştu.
Zafer tamam sıra adalette

Zafer tamam sıra adalette

​Azerbaycan, Karabağ zaferini, Hocalı katliamının faillerinin yargılanmasıyla taçlandırmak istiyor.

Bir altın haber de Ağrı’dan

Bir altın haber de Ağrı’dan

​TMSF yönetimindeki Koza Altın, Ağrı'da büyük bir altın rezervi buldu.

Komplo olduğunu öne sürmüştü

Komplo olduğunu öne sürmüştü

Sancar'ın istifasına neden olan şantajla ilgili 6 kişi gözaltına alındı.
Bayraktar’a iftiraya tazminat

Bayraktar’a iftiraya tazminat

​İBB'nin, T3 Vakfı'na para aktardığı iddiasının asılsız olduğu mahkeme kararıyla tescillendi.
Kartınızı açık oynayın

Kartınızı açık oynayın

​Devlet Bahçeli'den muhalefete fezleke çağrısı.
Bize mavi liste yakışır

Bize mavi liste yakışır

​Normalleşme adımlarının genişletileceği renge dönüşmek için kampanya başlatıldı.
Daha fazla özgürlük ve şeffaflık

Daha fazla özgürlük ve şeffaflık

​Milletin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda hazırlanan İnsan Hakları Eylem Planı açıklandı.
Atiba'dan Malatya'da 'altın' gol

Atiba'dan Malatya'da 'altın' gol

​Beşiktaş, 28. hafta maçında Yeni Malatya'yı deplasmanda yendi.
Kar yeniden geldi

Kar yeniden geldi

​Konya-Antalya kara yolu geçişlere kapatıldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.