Koronavirüs İtalya Başbakanı isyan etti AB projesi çöker

İtalya Başbakanı isyan etti: AB projesi çöker!

Koronavirüs salgınının derinden sarstığı Avrupa’da, İspanya’dan sonra İtalya başbakanı da isyan etti. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Avrupa Birliği’nin tarihi bir sınamayla karşı karşıya olduğunu ve eğer salgına karşı yeterli ve koordineli hareket edilmezse Avrupa projesinin çökeceğini söyledi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Giuseppe Conte
Giuseppe Conte

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, ülkesini yeni tip koronavirüsü (Kovit-19) ile mücadelede yalnız bırakan Avrupa Birliği üyesi ülkelere İngiliz BBC’ye verdiği röportajla sert uyarılarda bulundu. BBC’ye konuşan Giuseppe Conte, koronavirüs krizinde Avrupa Birliği projesinin çökme riskiyle karşı karşıya kaldığını belirtti. Conte, AB’nin virüs salgınından en kötü etkilenen ülkelere, yeterli ve koordineli destek sağlaması gerektiğini söyledi. İtalya Başbakanı “2. Dünya Savaşı’ndan sonraki en büyük sınama” olarak nitelendirdiği durum karşısında Avrupa Birliği’nin mücadele gücünü artırmaya ihtiyacı olduğunu vurguladı.

BAŞARISIZLIKLA KARŞILAŞIRIZ

Uzun bir sürenin ardından BBC’ye konuşan Conte, “Avrupa projesine yeni bir can verme fırsatını kaçırırsak, gerçek bir başarısızlıkla karşılaşmamız sonuçlanması olur” dedi. Conte, Avrupalı liderlerin ıskalayamayacakları “tarihi bir anla karşı karşıya” olduğunu savundu. Almanya ve Hollanda, “koronabond” adı verilen, İspanya ve İtalya’nın çıkarılmasını istediği, ortak borçlanma senedi talebini veto etmişti.

ACİL DURUM

İtalyan Başbakanı söyleşide mevcut durumu her ülkenin mali yapısının sınamadan geçtiği bir “ekonomik ve sosyal acil durum” olarak da niteledi. Conte salgının insani maliyeti için de “Sayıların ardında isimler ve soy isimler, hayat hikayeleri ve parçalanmış aileler var. İtalyan ulusu acı çekiyor” diye konuştu.

PUTİN’E HAKARET OLUR

Conte, kriz sırasında Rusya’nın koşullu yardım yaptığı fikrinin “İtalyan hükümetine hakaret ve bunu bir siyasi baskı aracı olarak kullanmayı aklından bile geçirmeyen Vladimir Putin’e hakaret olduğunu” söyledi.

RUSYA, ÇİN, TÜRKİYE VE KÜBA’DAN YARDIM

İtalya’nın salgınla mücadele ettiği ve hergün yüzlerce can kaybı verdiği günlerde, Avrupa’dan başta Almanya ve Fransa olmak üzere hiçbir yardımın gönderilmemesi dikkat çekmişti. AB’den herhangi bir yardım gitmezken, Türkiye, Rusya, Çin ve Küba, Roma’nın ihtiyacı olan tıbbi teçhizat ve sağlık uzmanı yardımında bulunmuştu. Türkiye, İtalya’ya yardım gönderen ilk NATO üyesi ülke olmuştu. İtalyanların kendilerine yardım etmeyen AB’ye tepki olarak bayrak yaktığı görüntüler de sosyal medyada paylaşılmıştı.

İspanya’dan Marshall yardımı talebi

  • Hafta başında, İtalya ile birlikte salgının en kötü etkilediği ülkelerden İspanya’nın başbakanı Pedro Sanchez, koronavirüs salgının ülkesinde ve Avrupa’da hızla ilerlemesinden dolayı Avrupa’ya “Yeni Marshall Planı” çağrısında bulunmuştu. Guardian gazetesine bir makale yazan Sanchez, Avrupa’nın geleceğinin tehlike altında olduğunu belirterek, “Vatandaşlarımız ölüyor, hastaneler dolmuş taşmış durumda. Ya sarsılmaz dayanışmayla cevap veririz ya da birliğimiz çöker!” uyarısında bulunmuştu.
  • OHAL UZATILDI
  • İspanya’da sol koalisyon hükümetinin OHAL’i ikinci kez uzatma kararı, meclis genel kurulunda görüşülüp oylandı. Kovid-19 önlemlerinden dolayı meclisteki 350 milletvekilinden sadece 43’ü genel kurul salonuna geldi, diğer milletvekilleri dijital sistemle evlerinden oy kullandı. Olağanüstü halin 25 Nisan gece yarısına kadar uzatılması 270 “evet”, 54 “hayır” ve 26 “çekimser” oyla kabul edildi.

İtalya Başbakanı Conte'den korkutan açıklama: Virüs henüz zirve yapmadı
KORONAVİRÜS
İtalya Başbakanı Conte'den korkutan açıklama: Virüs henüz zirve yapmadı
Abone Ol Google News
Ülkeye hayrı olacak yazılımlara destek
Teknoloji

Ülkeye hayrı olacak yazılımlara destek

Wookweb Dijital Yazılım Ajansı, ülke için faydalı olacak proje yapan gençlerin yazılımını ücretsiz olarak hayata hayata geçirecek.
İskandinavya'da 5g hamleleri başladı
Teknoloji

İskandinavya'da 5g hamleleri başladı

İsveç’te Telia isimli şirket 5G teknolojisinin kullanıma sunulduğunu duyurdu. İsveç’in başkenti Stockholm’de Telia isimli iletişim şirketi 5G teknolojisini kullanıma sunduklarını duyurdu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yassıada'da bir zulüm makinesi işletildi
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yassıada'da bir zulüm makinesi işletildi

Türk demokrasi tarihine "kara bir leke" olarak geçen, 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın idamına karar verilen Yassıada, 5 yıllık çalışmalar sonunda bugün Demokrasi ve Özgürlükler Adası adıyla hizmete açılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Demokrasi ve Özgürlükler Adası açılış töreninde açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin bundan tam 60 yıl önce tarihinin en kara günlerinden biri olan 27 Mayıs darbesine maruz kaldığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Her üç kahraman da idam sephasına vakarla, gururla, inançla yürüdü. Yaklaşık 16 ay sonra 16-17 Eylül 1961 tarihinde gerçekleşen bu idamlar milletimizin yüreğine kor bir ateş gibi düşmüştü. O gün hukuk ve adalet ayaklar altına alınarak milletin bu üç adamı değil bizatihi milli iradenin ta kendisi olmuştur idama gönderilen." ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.