Koronavirüs Salgına karşı umutlandıran öneri İki haftalık sıkı önlem koronavirüsü bitirir

Salgına karşı umutlandıran öneri: İki haftalık sıkı önlem koronavirüsü bitirir

Kontrollü sosyal yaşama geçilmesiyle yeni koronavirüs vakaları giderek artmaya başladı. Salgının önüne geçmek için neler yapılması gerektiğiyle ilgili önerilerde bulunan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Servet Kayhan, iki haftalık sıkı bir önlem ile vakaların tamamen bitirilebileceğini belirterek, "Sonbaharda Covid-19 ve olağan grip vakaları aynı anda görülebileck. Kronik hastalığı bulunanlar ölümcül vakalara yakalanmamak için mutlaka grip aşısı olmalı" dedi.

Haber Merkezi DHA
Uzmanlar, sıkı tedbirlerin son günlerde artan koronavirüs vakalarını bitireceğini söyledi.
Uzmanlar, sıkı tedbirlerin son günlerde artan koronavirüs vakalarını bitireceğini söyledi.

Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Servet Kayhan, yeni tip Koronavirüs salgınında vaka sayısının yeniden artışa geçmesini değerlendirdi. Prof. Dr. Kayhan, 2019 yılının son haftalarında yeni tanımlanan bir Koronavirüs olan Covid-19’un, bundan önceki SARS ve MERS virüsleri gibi mutasyona uğrayıp etkisini kaybetmediğini vurguladı. Geride kalan 6 ay boyunca dünyada salgına yol açan Covid-19’un halen aktif olarak yayılmaya devam ettiğini anlatan Kayhan, “Dünyada yaklaşık 10 milyon kişi enfekte oldu, yaklaşık 500 bin kişi öldü. Ülkemizde 200 bin civarında vaka ve 5 bin 115 ölüm var” diye konuştu.

Diyarbakır'da gerçekleştirilen Türk ışını tedavisi dünyaya umut oldu: Tedavi uygulanan hastanın testleri negatif çıktı
OYNAT 02:55
Diyarbakır'da gerçekleştirilen Türk ışını tedavisi dünyaya umut oldu: Tedavi uygulanan hastanın testleri negatif çıktı
Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Erkan Baysal ve Gazi Üniversitesi Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. Hikmet Selçuk Gedik ile düzenlediği basın toplantısında Türk Işın Tedavisi Yönteminin Prof. Dr. Gedik koordinasyonunda yeni koronavirüs (Kovid,19) tanısıyla yatan 46 yaşında erkek hastaya uygulandığını söyledi. Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Erkan Baysal, ''Desteklerini bizden esirgemeyen başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm büyüklerimize teşekkür ederim. Türkiye'den dünyaya bir umut ilettiğim için çok mutluyum. İnşallah çalışmanın sürecinde de nihayete erdiğinde de tüm dünyanın kabul ettiği bu yöntem tüm dünyada Türk ışını olarak kabul görecek ve tescillenecektir'' ifadelerini kullandı.

Sıkı önlem vakaları bitirir


1 Haziran’dan itibaren kontrollü normal hayata geçilince vaka sayılarının yeniden artış trendine girdiğini kaydeden Prof. Dr. Servet Kayhan şöyle devam etti: “Virüsün yaklaşık 1 hafta - 10 gün arasında değişen bir kuluçka dönemi var. Dolayısıyla bugün gördüğümüz vakalar bir hafta önceki bulaşmaların tezahürü. Biz aslında çok sıkı önlemlerle iki haftalık bir süreç uygulamış olsak yeni bir vaka belki görmeyeceğiz. Ama maalesef hâlâ günlük yeni vakalar görüyoruz.

Prof. Dr. Servet Kayhan

Tokat'ta cenazeye ve nişana katılan 75 kişide koronavirüs tespit edildi
GÜNDEM
Tokat'ta cenazeye ve nişana katılan 75 kişide koronavirüs tespit edildi
  • Prof. Dr. Servet Kayhan, koronavirüsün yayılmasının ne zamana kadar süreceği sorusu üzerine şunları söyledi: “Birincisi, virüs zararsız bir forma dönüşürse ortadan kaybolur ki biz henüz bunu görmedik. Fakat son zamanlarda gördüğümüz vakaların biraz farklılık gösterdiğini söyleyebiliriz. Hastalık daha hafif seyrediyor, ölüm oranları biraz azalıyor. ARDS solunum yetmezliği tabloları ilk aylardakine göre daha az görülüyor.”

Bakan Koca asker uğurlama merasimlerine tepki gösterdi: Arkadaşının vatani görevine pozitif tanı konmuş olarak başlamasını kim ister!
KORONAVİRÜS
Bakan Koca asker uğurlama merasimlerine tepki gösterdi: Arkadaşının vatani görevine pozitif tanı konmuş olarak başlamasını kim ister!


Aşı bulunsa bile üretime geçmesi zaman alır

Virüsün tamamen kaybolması için aşı geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Servet Kayhan, “Yapılan aşı çalışmaları var ama henüz uygulamaya dönük en az 3-6 aylık bir süreye daha ihtiyaç var. Çünkü hayvan ve insan deneylerinin yapılması gerekiyor. Ayrıca aşı bulunsa bile tüm dünyaya yetecek aşı üretimi için de zamana ihtiyaç olacak” diye konuştu.

  • Önümüzdeki dönemde Koronavirüsün yayılma hızında tekrar bir artış riski bulunduğunu ifade eden Kayhan, “Bunun 1918 yılında İspanya’da yaşanan influenza pandemisi sırasında görüldüğünü, hastalığın iki yıl süreyle ikinci, üçüncü dalgalar şeklinde tekrar yayıldığını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Otobüste telefonla konuşurken maskeyi çenesine indirince tartışma çıktı
OYNAT 00:59
Otobüste telefonla konuşurken maskeyi çenesine indirince tartışma çıktı
İstanbul Fatih'te otobüse binen bir kişi telefonla konuştuğu sırada maskesini çenesine indirince diğer yolcuların tepkisini çekti. Çıkan tartışma üzerine 'Maskeyle konuşunca ses gitmiyor' diyerek kendini savunan vatandaşa diğer yolcular 'Sen maskeyi aksesuar olarak takıyorsun' şeklinde tepki gösterdi.

Kurban pazarlığında dikkat: Prof. Dr. Murat Arslan alınması gereken önlemleri tek tek sıraladı
KORONAVİRÜS
Kurban pazarlığında dikkat: Prof. Dr. Murat Arslan alınması gereken önlemleri tek tek sıraladı

Sonbahar dönemine dikkat


Koronavirüs vaka sayısındaki artışların ekonomik kaygılar nedeniyle kontrollü sosyal yaşama geçilmesinden kaynaklandığını ifade eden Prof. Dr. Servet Kayhan, sonbahar dönemi için hem vatandaşları hem yetkilileri uyardı: “Sonbahar döneminde influenza salgınları bekleniyor. Bu dönemde ortaya çıkacak yeni Koronavirüs salgınları yeniden gündemimizi meşgul edebilir. Burada toplumun bağışıklık kazanması diye bir şey söz konusu değil. Örneğin 200 bin kişi geçirdi diyoruz. Ne kadar süreceğini bilmiyoruz. 9 ay sonra antikor düzeyleri hala pozitif kalacak mı, bilemiyoruz. Küçük mutasyonlar geçirerek yeni salgınlara ya da epidemilere yol açacak mı, bilmiyoruz. Süreçleri öngöremediğimize göre bu konuda koruyucu önlemleri mutlaka devam ettirmemiz, kendimizi korumamız gerekiyor.

  • Prof. Dr. Servet Kayhan, Covid-19 kaynaklı hastalıkların tedavisinde ve etkin koruyucu önlemler için kanıta dayalı verilerin çok önemli olduğunu vurguladı. Yeni vakaların nüfusa oranı artarsa kişisel ve toplumsal koruyucu önlemlerin daha da yoğunlaşması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Kayhan, “Örneğin Pekin’de 20-30 vaka çıkmasına rağmen çok sıkı önlemler alınıyor. Bizim vaka sayılarımız 1000’in üzerinde. Her şey geçti demek yanlış. Sokakta maskesini çene altında gezdirme, yaygın bir uygulama. Kuralların gevşetilmemesi, sosyal mesafenin uygulanması şart. Hastaların yakınında bulunup nefes yoluyla hastalığa yakalanabileceğimizi bilmeliyiz” dedi.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.