Ramazan Muhammed Sumadinin kabul olan duası
  • İMSAK 00:00
  • GÜNEŞ 00:00
  • ÖĞLE 00:00
  • İKİNDİ 00:00
  • AKŞAM 00:00
  • YATSI 00:00
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2018

Muhammed Sumadi'nin kabul olan duası

Şafi mezhebi alimlerinden olan Muhammed Sumadi, Emevi camisinde imamlık yaptığı sırada, büyük alimlerden dersler aldı. Allah'ın emir ve yasaklarını anlaşılır şekilde insanlara anlatan Muhammed Sumadi, Allahü tealadan kendisine dört evlat ihsan etmesini ve her birinin dört hak mezhepten birinde alim kişiler olmasını diledi. Duası kabul oldu. Peki Muhammed Sumadi kimdir? İşte detaylar...

Yeni Şafak
Muhammed Sumadi'nin kerametleri görülüp, dilden dile anlatıldı.
Muhammed Sumadi'nin kerametleri görülüp, dilden dile anlatıldı.

Şam'da yetişen velilerden. İsmi, İbrahim bin Ahmed bin Davud bin Müslim bin Muhammed'dir. Va'iz ismiyle tanındı. Doğum tarihi ve yeri bilinmemektedir. 1644 (H.1054) senesinde Havran'ın köylerinden Sumadi'de vefat etti. Babüssagir kabristanlığına defnedildi.

İbrahim Sumadi, Emevi Camiinde imamlık yapıyordu. Alim, fakih, vaiz bir zat olan Sumadi, nasihatleri ile huşu verirdi. Büyük alim Şemsüddin Meydani'den dersler aldı. Onun vefatıyla,Şam müftisi Necmüddin-i Gazzi'ye talebe oldu.

Emir ve yasakları anlaşılır şekilde anlattı

Her ikisinden çok istifade etti. Hadis, fıkıh ilimlerini öğrendi. Şam'da fetvalar verdi ve ders okuttu. Allahü tealanın emir ve yasaklarını açık ve anlaşılır olarak insanlara anlattı. Çok kimseler kendisinden istifade ettiler. Çok salih bir zat idi. Kerametleri görülüp, dilden dile anlatıldı.

  • Ahmed Meydani dedi ki: "Birgün Emevi Camiinde İbrahim Sumadi'yi gördüm. Bir çocukla ilgilendi ve yanağını tuttu. Ben bu hali iyi görmeyip; "Alim bir zat böyle yapar mı?" diye içimden geçirdim ve oradan ayrıldım. Gece bir rüya gördüm. Rüyamda İbrahim Sumadi bir at üzerinde idi. Etrafını alimler kuşatmıştı. Ben de elini öpmek için yaklaştım. Bana dönüp; itirazından vazgeç. Allahü tealanın sevgili kulları hakkında sü-i zanda bulunma!" buyurdu. Sabahleyin doğruca huzuruna koştum. Beni gülerek karşıladı ve; "Herhalde düşüncenden vazgeçtin" buyurdu. İtiraf edip özür diledim."

4 oğlu 4 hak mezhebin alimleri oldu

İbrahim Sumadi, Allah'a yakınlılığı ile bilinen, Allah'ın sevgili bir kuluydu. Duası kabul olmuştu. Allahü tealadan kendisine dört evlat ihsan etmesini ve her birinin dört hak mezhepten birinde alim kişiler olmasını diledi. Duası kabul oldu.

Müslim ismindeki oğlu, Maliki mezhebinde

Abdullah ismindeki oğlu, Hanbeli mezhebinde

Musa ismindeki oğlu, Şafi mezhebinde

Muhammed ismindeki oğlu, Hanefi mezhebinde fazilet sahibi ve alim oldular.

Hacivat ve Karagöz aslında kimdir?
RAMAZAN
Hacivat ve Karagöz aslında kimdir?

Çin’de Ramazan
bir sofrada geçiyor
RAMAZAN
Çin’de Ramazan bir sofrada geçiyor

Duş almak orucu bozar mı?
RAMAZAN
Duş almak orucu bozar mı?

Akçay: Seçimler 'ekonomi darbe girişimi' nedeniyle erkene alındı
Gündem

Akçay: Seçimler 'ekonomi darbe girişimi' nedeniyle erkene alındı

MHP Grup Başkanvekili Akçay, 24 Haziran seçim kararının alınmasına ilişkin "Seçimin erkene alınmasının sebeplerinden birisi bu ekonomik darbe girişimleridir. Bu ufukta görünüyordu. Son 2-3 gündür yaşananlarda zaten bunu daha net gösteriyor ve haklılığını ortaya koyuyor" dedi.
Fransa'ya 'Netanyahu' çağrısı: İptal edin
Dünya

Fransa'ya 'Netanyahu' çağrısı: İptal edin

Fransa Filistin Dayanışma Derneği, 5 Haziran'da başlayacak "Fransa'da İsrail Sezonu" etkinliğinin iptal edilmesi çağrısında bulundu.
En güzel Cuma mesajları
Gündem

En güzel Cuma mesajları

En anlamlı ve güzel Cuma mesajları sizler için hazırladık. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Haberimizde güncel, anlamlı, resimli güzel Cuma mesajları ve dualarını bulabilirsiniz. İşte sizler için derlediğimiz SMS olarak gönderebileceğiniz, Facebook, Twitter, sosyal medyada paylaşabileceğiniz anlamlı ve en güzel Cuma mesajları...
Garry Rodrigues'e ilk talip olan kulüp Real Betis
Spor

Garry Rodrigues'e ilk talip olan kulüp Real Betis

Galatasaray'da sezonun çıkış yapan oyuncularından biri olan Garry Rodrigues'e ilk teklif yapan kulüp belli oldu. Sarı kırmızılıların yıldız ismine önerilen rakam ise 12 milyon euro civarında.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan emeklilik müjdesi
Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan emeklilik müjdesi

AK Parti'nin seçim beyannamesini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan polis, öğretmen, hemşire ve din görevlileri için emeklilik ek göstergelerinin 3600'e çıkarılacağının da müjdesini verdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.