Teknoloji Çin Aydan taş örnekleri getiren üçüncü ülke oldu

Çin Ay’dan taş örnekleri getiren üçüncü ülke oldu

Çin’in insansız uzay aracında bulunan Chang’e-5 sondası, bu sabah erken saatlerde dünyanın uydusu Ay’dan aldığı taş örneklerini Dünya’ya getirdi. Ay'dan örnek getiren üçüncü ülke Çin oldu. Daha önce ABD ve Rusya da robotik numune getirme görevi gerçekleştirmişti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
Çin Ay’dan taş örnekleri getiren üçüncü ülke oldu
Uzay aracı Chang’e-5 , adını antik Çin ay tanrıçasından aldı.

Çin’in insansız uzay aracında bulunan Chang’e-5 sondası, bu sabah erken saatlerde dünyanın uydusu Ay’dan aldığı taş örneklerini Dünya’ya getirdi. Çin, Ay’dan örnek getiren üçüncü ülke oldu.
Çin’in insansız uzay aracında bulunan Chang’e-5 sondası, 24 Kasım’da yola çıkarak Ay’ın daha önce ziyaret edilmemiş bölgesinden taş örnekleri topladı. Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA), Ay’dan taş örnekleri alan kapsülün İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nin kuzeyinde yer alan Siziwang Banner'a, sabah saatlerinde iniş yaptığını ifade etti.

Elon Musk'ın SpaceX Starship SN8 roketi iniş sırasında patladı
TEKNOLOJİ
Elon Musk'ın SpaceX Starship SN8 roketi iniş sırasında patladı

Adını tanrıçadan alıyor

Adını antik Çin ay tanrıçasından alan sonda, ilk olarak 24 Kasım'da yola çıktı ve 1 Aralık'ta, Ay’ın Oceanus Procellarum veya "Fırtınalar Okyanusu" olarak bilinen bir ovasına indi. NASA, Ay'ın yüzeyinde yer alan bu büyük karanlık noktanın, eski bir magma denizini yaratan dev bir kozmik etkiden kaynaklanan bir yara izi olabileceğini belirtti. Ay’ın bu bölgesinden alınan örneklerin, ayın kökenleri ve temelleri hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olacağı açıklandı.

Çin'in örnek toplamak üzere fırlattığı 'Chang'e 5' uzay aracı Ay'a indi
TEKNOLOJİ
Çin'in örnek toplamak üzere fırlattığı 'Chang'e 5' uzay aracı Ay'a indi

ABD ve Rusya'dan sonra Çin

ABD,1969'dan 1972'ye kadar altı uçuşta 12 astronotu Ay’a indirerek 382 kg kaya ve toprak getirmişti. Rusya o zamanki resmi ismiyle Sovyetler Birliği, 1970'lerde üç başarılı robotik numune getirme görevi gerçekleştirdi. Bu görevlerden sonuncusu Luna 24, 1976'da 170.1 gram örnek getirmişti. Çin ise Ay’dan örnek getiren üçüncü ülke oldu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.