Teknoloji Uzayda çekilecek ilk film Rus yönetmen ve oyuncu yola çıktı

Uzayda çekilecek ilk film: Rus yönetmen ve oyuncu yola çıktı

Rusya, sinematografi tarihinde ilk defa uzayda film çekecek ekibini Soyuz MS-19 uzay aracı ile Kazakistan’ın Baykonur üssünden uzaya gönderdi. Yönetmen koltuğuna oturacak Klim Şipenko, oyuncu Yuliya Peresild ve kozmonot Anton Şkaplerov’un bulunduğu uzay aracı, TSİ 11.55’te uzaya fırlatıldı. Vyzov (Sınanma) isimli filmin çekimlerinin bir kısmı Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılacak.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA İHA
Uzayda çekilecek ilk film: Rus yönetmen ve oyuncu yola çıktı
Film ekibinin 17 Ekim’de kozmonot Oleg Noviskiy başkanlığındaki Soyuz MS-18 uzay aracıyla Dünya’ya dönmesi planlanıyor.

Uzayda çekilecek ilk uzun metrajlı filmin çekimlerini gerçekleştirmek üzere Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderilmesi planlanan ve Rus yönetmen Klim Shipenko ile oyuncu Yulia Peresild’i taşıyan roket fırlatıldı.


Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) ve Channel One kanalı tarafından uzayda çekilecek ilk uzun metrajlı film için yönetmen Klim Shipenko ve Rus aktris Yulia Peresild’ın Ekim ayında Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderileceği açıklanmıştı.

İHA

Rus yönetmen Shipenko ve oyuncu Peresild’i taşıyan roket, Kazakistan’da bulunan Baykonur Uzay Üssü’nden Soyuz MS-19 uzay aracı ile fırlatılarak, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) doğru yola çıktı.

İHA

Yönetmen ve oyuncuya Rus kozmonot Anton Shkaplerov eşlik ederken, uzaya gönderilen heyet, uzay üssüne kalkıştan 3 saat önce geldi.

Çok sayıda üs çalışanı tarafından yolcu edilen ekibin kapsüle bindirilmesinden sonra yakıt ikmali çalışmaları yapıldı.

SpaceX Uluslararası Uzay İstasyonu'na limon ve dondurma gönderdi
TEKNOLOJİ
SpaceX Uluslararası Uzay İstasyonu'na limon ve dondurma gönderdi

İHA

Fırlatma TSİ 11.55’te gerçekleştirilirken, fırlatma sırasında herhangi bir aksaklık yaşanmadı. Fırlatma anı Rusya Federal Uzay Ajansı’nın (Roscosmos) başkent Moskova’da bulunan kontrol merkezinden takip altına alındı.

NASA astronotları uzay yürüyüşüne çıktı
DÜNYA
NASA astronotları uzay yürüyüşüne çıktı

İHA

12 gün boyunca uzayda film çekecekler


Yönetmen Klim Shipenko ve oyuncu Yulia Peresild’in geçtiğimiz yıl kabul edilen Uluslararası Uzay İstasyonu’nda film çekme projesi için ilk adım bugün atılmış oldu.

Uzaya gönderilen yönetmen ve oyuncu istasyona ulaştıktan sonra12 gün boyunca uzayda kalacak ve bahsi geçen uzay filminin çekimlerini yapacak.

Çekimlerin tamamlanmasının ardından uzaydaki ekip yine dünyaya dönecek.

Uzay'ın ilk turistlerinden ilk kare
FOTOĞRAF 4
Title
NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden tarihte ilk defa tamamı sivillerden oluşan astronotlar, Inspiration 4 (Esinlenme 4) misyonu çerçevesinde Dünya’nın yörüngesine ulaştı.
Title
Üç günlük uzay yolculuğu kapsamında ‘uzay turistleri’ olarak adlandırılan ekipten, ilk görseller paylaşıldı.
Title
Astronotların, Dünya yörüngesindeki seyahatlerinin sonunda ABD’nin Florida kıyılarına inmesi planlanıyor.
Title
Her 90 dakikada Dünya etrafında bir tur atacakları ifade edildi.
Uzay'ın ilk turistlerinden ilk kare
ABD'nin uzay programını yöneten NASA'nın uzay taşımacılığından sorumlu SpaceX tarafından uzaya gönderilen ve tamamı sivillerden oluşan astronotlardan ilk görseller paylaşıldı.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.