GündemTIR savcısından Reyhanlı itirafı

TIR savcısından Reyhanlı itirafı

Hatay’da MİT’e ait yardım TIR’larını durduran savcı Özcan Şişman, geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet gazetesinde yer alan mektubunda 52 kişinin hayatını kaybettiği Reyhanlı saldırısını önceden bildiğini itiraf etti. Şişman, mektubunda patlamadan üç gün önce kendisine 'operasyon yapın' ricasında bulunan MİT görevlilerini odasından kovduğunu anlattı.

Mustafa Sait ÖzkanYeni Şafak
Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından MİT Tırlarını durdurduğu için tutuklanan ve yargılaması Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde yapılan Özcan Şişman'ın 11 Mayıs 2013'te meydana gelen Reyhanlı patlamalarıyla ilgili olarak Cumhuriyet Gazetesi'ne gönderdiği mektupta bazı itiraflarda bulunması İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nı harekete geçirdi. Savcılığın tespitlerine göre; Şişman'ın Can Dündar'a gönderdiği mektubunda, “2012 yılının Kasım ayında MİT yetkilileri yanıma gelerek, aralarında Murat Özdeş isimli bir kişinin de bulunduğu bir grubun bombalı saldırı hazırlığında olduğunu ihbar etti. MİT'çiler, grubun içinde bir muhbirlerinin bulunduğunu söylediler. Bunu ihbar kabul edip soruşturmaya geçtik. Teknik takip sırasında sadece bir kez ortam dinlemesinde saldırıya ilişkin görüşmeler tespit edildi. Ancak fiiliyata geçildiğine dair tespit yapılamadı. MİT yetkilileri bir kaç kez operasyon yapsanız diye teklifte bulundular.

'İŞİMİZE KARIŞMAYIN' DİYE ÇIKIŞTI

Yeterli delil olmadığını, engellemeye yönelik MİT'in de yetkileri bulunduğunu, gelen bilgileri polisle paylaşmalarını işimize karışmamalarını söyledim. Soruşturma sürerken Reyhanlı saldırısından üç gün önce, 8 Mayıs Çarşamba günü MİT'ten bir yetkili geldi. Tedirgin ve panik bir halde operasyon yapılmasında ısrar etti. İşimize karışmamalarını söyledim. Bize hiçbir soruşturmada katkısı olmayan, birçok terör olayında perde gerisinde ya da içinde gördüğümüz MİT'in bu saldırıyı ihbar etmesine şaşırmıştım. Reyhanlı'dan 3 gün önce bu dosyayı operasyon yapın diye yaptıkları ısrarın beni ve polisi içi boş dosya ile meşgul ederek saldırının polis tarafından engellenmesinin önüne geçilmek istendi“ ifadelerini kullandığı anlaşıldı.

52 kişinin ölümüne göz yuman Özcan Şişman, Hatay'da da insani yardım taşıyan MİT TIR'larının durdurulmasında rol almıştı.


Selam Kumpası soruşturmasını yürüten Başsavcı Vekili İrfan Fidan, Reyhanlı saldırısının paralel yapının bir kurgusu olduğu yönünde yaptığı inceleme sırasında Milli İstihbarat Teşkilatı'ndan saldırı ile ilgili yapılan bildirimlerin dikkate alınmadığını belirledi. Başsavcı Vekili Fidan, Reyhanlı'da meydana gelen patlamalar neticesi 52 kişinin ölümü olayının sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü'nün şiddet eylemi olarak kullanılmak üzere kurgulandığını tespit etti.

EYLEME KASTEN SEYİRCİ KALINDI

Eyleme yol verilmesi gibi vahim bir durumun ortaya çıktığını, soruşturma savcısının ''itirafname'' mahiyetindeki mektubunun bu durumu teyid ettiğini tespit eden savcı İrfan Fidan, Özcan Şişman hakkında, soruşturma yapmakla yetkili HSYK Teftiş Kurulu Başkanlığı'nca değerlendirilmek üzere iddianamenin bir örneğini suç duyurusu mahiyetinde gönderdi. HSYK, vahim iddia ile ilgili inceleme başlatılırken geçtiğimiz hafta FETÖ/PYD Terör örgütüne yardımdan tutuklanan Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'ın bu olayda da Savcı Özcan Şişman'ı aklamaya çalışması dikkat çekti.

UYARAN MİTÇİLER AZAR YEDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili İrfan Fidan tarafından HSYK'ya yapılan suç duyurusunda Şişman hakkında çarpıcı tespitlerde bulunuldu. Savcı Şişman, geçtiğimiz günlerde cezaevinden Cumhuriyet Gazetesi'ne mektup gönderdi. Bu mektupta, “MİT'çiler operasyon istedi, işimize karışmayın dedim. Reyhanlı'dan 3 gün önce bu dosyaya operasyon yapın diye ısrar ettiler” açıklamasını delil gösteren Başsavcı Vekili İrfan Fidan, Milli İstihbarat Teşkilatı'ndan yapılan bildirim dikkate alınmadığı, 52 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

İTİRAFNAME GİBİ

Reyhanlı'da meydana gelen patlamanın Kudüs Ordusu Terör Örgütü'nün şiddet eylemi olarak kullanılmak üzere paralel yapı tarafından kurgulandığı tespitinde bulunan Savcı Fidan, Savcı Şişman'ın adeta eyleme yol verdiğini, ortada vahim bir durumun ortaya çıktığı değerlendirmesinde bulundu. Özcan Şişman Cumhuriyet'te Can Dündar'a gönderdiği mektubun ise adeta ''itirafname'' mahiyetindeki olduğunu kaydeden Savcı Fidan, konunun detaylarının yer aldığı Selam Kumpası iddianamenin bir örneği de suç duyurusu mahiyetinde HSYK'ya gönderdi. Şişman'ın PR'ının ise FETÖ'ye yardımdan tutuklanan Can Dündar tarafından yapılması dikkat çekti.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Buz tutan göle ilk balık ağları atıldı
Doğu Anadolu Bölgesi'nin ikinci büyük gölü olan Ardahan'daki Çıldır Gölü, soğuk havayla birlikte buz tuttu. Yüzeyi buz tutan göl, muhteşem bir görüntü oluştururken, çocuklar buzda kaymanın keyfini yaşadı.
İsrail polisinden Filistin bayrağı açan göstericilere müdahale
İsrail polisi, Doğu Kudüs'te Filistin bayrağı açarak gösteri düzenleyen Filistinlilere müdahale etti. Ellerindeki Filistin bayraklarını sallayan çocukların üzerine ses bombası atan İsrail polisi, halkın elindeki bayrakları zorla alarak karakola götürdü. Bunun üzerine Kudüslüler, uçan balonlara astıkları Filistin bayrağını gökyüzüne bıraktı.Ellerinin üstünde Kudüs müdafaası
2008 yılında işgalci İsrail'in saldırısında bacaklarını kaybeden ve engelli haliyle 11 kardeşinin geçimini sağlayan 29 yaşındaki İbrahim Ebu Süreyya, Gazze'nin simge isimlerinden biriydi. Ebu Süreyya, protestolar sırasında elektrik direklerine tırmanıp Filistin sancağını en yükseğe dikmesiyle tanınıyordu. Kudüs gösteriler sırasında İsrail askerlerinin kurşunu başına isabet etti ve şehit oldu.‘Kudüs’ zirvesine tepki gösterenlere muhteşem yanıt
Gazeteci Abdurrahman Uzun, İstanbul'da gerçekleştirilen Kudüs Zirvesi'ne 'Neden Doğu Kudüs?' şeklinde tepki gösterenlere yanıt verdi.
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.