HayatÖtekinin AVMsine nur yağdı

‘Öteki’nin AVM’sine nur yağdı

Gittiğimiz kafe ve restoranlarda miadı doldu düşüncesiyle attığımız eski birçok eşyayla karşılaşır olduk. Evlerimizde bir dönem vazgeçemediğimiz eşyalar artık sadece dekoratif amaçlı kullanılıyor. Eski eşyalara meraklı olanlar her hafta sonu soluğu Feriköy Antika Pazarı’nda alıyor.

Fatma ÇelikYeni Şafak
Radyo, saat, tablo, daktilo, porselen takımları, gramofonlar, pikaplar, telefonlar, analog fotoğraf makinaları, buhardanlıklar, tüplü televizyonlar, oyuncaklar, kitaplar, bozuk paralar... Eskiyi hatırlatan eşyalara daha birçok parça eklenebilir. Bir zamanlar evlerimizin vazgeçilmez eşyaları, gelişen teknoloji ve değişen modaya yenik düştüler. Kimimizin bozulduğu için çöpe attığı eşyaları, kimimiz 'iki üç kuruş' için mahalleden geçen seyyar eskicilere sattık. Günümüz trendiyse nostaljik eşyalara dönüş. Hal böyle olunca eskici ve antikacı pazarlarında kalabalık arttı.

MÜZE GİBİ PAZAR

Bulunduğu ortamı nostalji havasıyla dolduran eşyalara olan ilgi, adeta bit pazarına nur yağdırıyor. Atmaya kıyılamayan, bin bir güçlükle toplanıp bulunan, bakımı yapılan parçaların satıldığı pazarlardan biri de Şişli'de bulunan Feriköy Antika Pazarı. Artık işlevsel olmaktan çok dekoratif olan bu eşyaların, çalışır halde olanları da var. İsmini, özelliğini bilmeye yaşımızın yetmediği eşyaların da olduğu tezgahlar arasında gezerken çocukluğunuzdan, gençliğinizden hatta büyüklerin anlattığı anılardan bir şeyler bulmak mümkün. Çeşit çeşit ürünlerle donatılmış tezgahların arasında dolaşırken, sürekli, ''Aaa bunu hatırlıyorum, bizim evde de vardı'', ''Babaannemin evindeki tabağın aynısı'' gibi sayısız cümleler kurabilirsiniz. Kelimenin tam anlamıyla geçmişe yolculuk yaşamanız mümkün. Şişli Belediyesi otoparkının altında kurulan bu pazar adeta bir müze. Tezgah sahipleri ise bir tarihçi gibi elinize aldığınız ürünün ne zamana ait olduğunu, nasıl bu zamana geldiğini anlatıveriyor.

Gençlerin gönlü kalsın istememCumhur Bayrak, 60 yaşında eski radyo, gramofon ve pikap ustası. Antika pazarının kurulduğu günden beri buraya tezgah açan Bayrak, eline gelen ürünleri tamir edip çalışır hale getiriyor. Bayrak'ın, "Meraksızından alıp meraklılarına veriyorum" dediği ürünler, 1930 ile 1970 arasının popüler olan müzik dinleme araçları. 1970'ten sonrasında üretilen radyoların tamirini yapamayan Bayrak, tezgahına özellikle gençlerin çok sık geldiğini şöyle anlatıyor: "Bizden sonra gençler buna sahip çıkacak. O yüzden onların gönüllerini hoş etmek istiyorum. Geldiklerinde geri çevirmek yerine uygun fiyata veriyorum. Bazen kaset ve plak hediye ediyorum. Gençlerin bazıları gerçekten bu aletlerden müzik dinliyor, bazılarıysa odasını süslemek istiyor. Kafe ve restoranlarda ya da herhangi bir mağazada müşterilerine müzik dinletmek isteyenler de yanıma geliyor. Gençlerde eski müziklere dönüş var. Eski şarkıları dinliyor ve dinletiyorlar. Eee tabii dekoratif olarak alanlar da yok değil. İşlevsel olup olmamasındansa var olan ortamı süslemesi daha önemli."

Mekan tasarımı için fikir istiyorlarVeysel Sedat Bolca, tenor olmasına rağmen hobisi olan eski eşyaları biriktirmek, şimdilerde ek işi olmuş. Her türlü antika ve eski eşya alım satımını yapan Bolca, bu işin bir hastalık olduğunu dile getiriyor. Çoğu zaman sattığı ürünün iki katını satın aldığı pazarda harcayan Bolca, "Müşteriler genellikle koleksiyon yapan, alım gücü yüksek kişiler. Tüccar ve esnaflarla beraber ileriye dönük yatırım yapmak isteyenler de geliyor. Taş plakları topluyorlar çünkü bir kaç sene sonra onları bulmak oldukça zorlaşacak. Dekor için kullanmak isteyen müşteriler de bir hayli fazla. Nostalji gözüyle bakıp evini, ofisini zenginleştirmek istiyorlar. Mekancılar gelip konseptlerini anlatıyor ve obje konusunda yönlendirmemizi istiyorlar. Bu bir tablo, telefon, gramofon, gibi aklınıza gelebilecek her şey olabilir. Genellikle daktilo, radyo, analog fotoğraf makineleri tercih ediliyor" diye anlatıyor. Buradan alacağınız ürünler belli tarihi dönemlere şahitlik ettiği için pahalı olabilir.

Anne çeyizleri Antika Pazarı'ndaŞişli'de bulunan Feriköy Antika Pazarı'nda, sadece Türk kültürüne ait eşyalar yok. Almanya ve İngiltere'den gelen porselen tabak ve fincan takımları da meraklıları için tezgahlara inci gibi diziliyor. 25 senedir Almanya'da yaşayan 51 yaşındaki Adnan Eryücel, elektronik ürünlerle porselen takımları Almanya'dan toplayıp getiriyor. Abisiyle beraber pazar günleri buraya gelen Eryücel'in tezgahından sadece meraklılar değil, diğer esnaflar da alışveriş yapıyor. Bu tezgahın gerçek meraklıları tabii ki, butik kafe ve restorant işletmecileri. Müşterilerinin siparişlerini her yerde rahatlıkla bulunabilen tabak ve bardakların aksine belli bir tarihi olan eski porselen takımlarıyla getiren birçok işletme olduğunu söyleyen Eryücel, "Anne, anneanne çeyizleri bir zamanlar kaldırıldığı raflarda tekrar yerlerini alıyor" diyor. Günümüz porselen takımlarıyla aynı fiyatta diyebiliriz.

Einstein ampülü pazarda yaktı51 yaşındaki Seyfettin Tutal, eski objelere yeni formlar kazandırıyor. Demir çelik ürünlerini parçalanmaktan kurtarıp yeni hale getiren Tutal, Einstein lamba diye adlandırılan ampüllerle aydınlatma ürünü ortaya çıkartıyor. Tamamen dekoratif olan bu lambaların içinde eski ütüler, mermi sandıkları, kamera, çeşme, güğüm, gemi feneri gibi aklınıza gelebilecek her türlü absürd eşya var. Aslında mekanikçi olan Tutal, kaynağından elektrik döşemesine kadar vürünlerin her şeyini kendisi yapıyor. Vesilelerle bu işe başlayıp 6 yılı geride bırakan Tutal, bir buçuk yıldır Şişli'deki antikacılar pazarında tezgah açıyor. Fiyatlar ise 150'den başlayıp 600 lirayı bulabiliyor.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Buz tutan göle ilk balık ağları atıldı
Doğu Anadolu Bölgesi'nin ikinci büyük gölü olan Ardahan'daki Çıldır Gölü, soğuk havayla birlikte buz tuttu. Yüzeyi buz tutan göl, muhteşem bir görüntü oluştururken, çocuklar buzda kaymanın keyfini yaşadı.
İsrail polisinden Filistin bayrağı açan göstericilere müdahale
İsrail polisi, Doğu Kudüs'te Filistin bayrağı açarak gösteri düzenleyen Filistinlilere müdahale etti. Ellerindeki Filistin bayraklarını sallayan çocukların üzerine ses bombası atan İsrail polisi, halkın elindeki bayrakları zorla alarak karakola götürdü. Bunun üzerine Kudüslüler, uçan balonlara astıkları Filistin bayrağını gökyüzüne bıraktı.Ellerinin üstünde Kudüs müdafaası
2008 yılında işgalci İsrail'in saldırısında bacaklarını kaybeden ve engelli haliyle 11 kardeşinin geçimini sağlayan 29 yaşındaki İbrahim Ebu Süreyya, Gazze'nin simge isimlerinden biriydi. Ebu Süreyya, protestolar sırasında elektrik direklerine tırmanıp Filistin sancağını en yükseğe dikmesiyle tanınıyordu. Kudüs gösteriler sırasında İsrail askerlerinin kurşunu başına isabet etti ve şehit oldu.‘Kudüs’ zirvesine tepki gösterenlere muhteşem yanıt
Gazeteci Abdurrahman Uzun, İstanbul'da gerçekleştirilen Kudüs Zirvesi'ne 'Neden Doğu Kudüs?' şeklinde tepki gösterenlere yanıt verdi.
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.