Biden 2024 seçimlerinde aday olacağını açıkladı

ABD Başkanı Joe Biden gelecek yıl yapılacak olan seçimlerde aday olacağını resmi olarak duyurdu. Joe Biden'ın 2024 yılında yapılacak olan seçim çalışmalarına başladı. ABD Başkanı, Twitter hesabı üzerinden 3 dakikalık bir video yayınladı. Yayınlanan kampanya videosunda Biden bizzat konuştu. Videonun içeriğinde ise kürtaj hakları, demokrasinin savunulması, oy verme hakkı ve sosyal güvenlik ağı gibi önemli konular yer aldı.

Haber Merkezi Diğer
Joe Biden

ABD Başkanı Joe Biden, 2024'te yeniden seçilmek için aday olacağını doğruladı. Duyuru bir tanıtım videosuyla yapıldı.


Joe Biden'ın 2024 yılında yapılacak olan seçim çalışmalarına başladı. ABD Başkanı, Twitter hesabı üzerinden 3 dakikalık bir video yayınladı. Söz konusu video Biden seçildikten sonra Kongre Binası'nın basılmasıyla başlıyor.


Yayınlanan kampanya videosunda Biden bizzat konuştu. Videonun içeriğinde ise kürtaj hakları, demokrasinin savunulması, oy verme hakkı ve sosyal güvenlik ağı gibi önemli konular yer aldı.


'İşi bitirelim'

Kampanya videosunun ilerleyen kısımlarında Biden 'Amerikalıların her jenerasyonu demokrasiyi, özgürlükleri, oy kullanma hakkını, medeni hakları savunmak zorunda kaldı' ifadelerini kullandı. Videoda seçim kampanyasının sloganını da paylaşan Biden 2024 için Demokratların 'İşi bitirelim' sözünü kullanacağını açıkladı.


2020 seçimlerinden farklı olacak

Adaylık süreci Biden için önemli ölçüde farklı görünecek. Başkan, 2020 seçim kampanyasının çoğunu Covid-19 salgını nedeniyle online olarak Delaware'deki evinden yaptı. Joe Biden bu kez, seçmenlerle 'el sıkışmak' için ülke çapındaki büyük etkinliklere ve kampanya duraklarına geri dönecek.


Biden şimdiden üst düzey Demokrat bağışçıları ve bağış toplayıcıları bu hafta Washington'da kendisiyle görüşmeye davet etti. Öte yandan uzmanlar Biden'ın ilerlemiş yaşına sebebiyle seçim temposunu ne kadar ilerletebileceği kapsamında çekimser yorumda bulunuyor.


Adaylığını, 2019'daki adaylık açıklamasının yıl dönümünde yayımladığı 3 dakikalık video mesaj ile duyuran Biden, "Şimdi kayıtsız kalma zamanı değil, bu yüzden yeniden seçilmek için aday oluyorum." dedi.


Biden mesajında, "Amerika'nın ruhu için bir savaşta olduğumuzu söylemiştim. Bu savaşımız hala devam ediyor. Herkesin kendisine sorması gereken soru, gelecek yıllarda sahip olacağımız özgürlüğümüz daha çok mu daha az mı olacak?" ifadelerini kullandı.


Amerikan halkından, yaşına ilişkin endişeleri bir kenara bırakarak kendisine "başladığı işi bitirmek" için daha fazla zaman tanımalarını isteyen Biden, "Özgürlük. Kişisel özgürlük, Amerikalılar olarak kim olduğumuzun temelidir. Bundan daha önemli ve kutsal bir şey yok." diyerek yeniden ABD başkanı olarak seçilmeyi istediğini dile getirdi.


Joe Biden kimdir?

Joe Biden, 20 Kasım 1942'de Pensilvanya eyaletinin Scranton kentinde İrlanda kökenli Katolik bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.


1953 yılında ailesiyle Delaware eyaletinin Claymont kentine taşındı. Delaware Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünden 1965'te mezun oldu, ardından Syracuse Üniversitesi Hukuk Fakültesini 1969'da bitirdi ve Wilmington'da avukatlık yaptı.


Henüz 31 yaşındayken 1972 yılında ABD Senatosuna seçilen Biden, en genç senatörlerden biri olarak kayıtlara girdi.


Delaware eyaletinden 37 yıl senatörlük yaptı

2009 yılının Ocak ayında Başkan Yardımcısı olarak yemin edene kadar bu görevini sürdüren Biden, aralıksız olarak 37 yıl Delaware eyaletinin senatörlüğünü yaptı.


Biden, 2008 yılında yapılan ABD başkanlık seçimlerinde Demokratik Partiden başkanlığa adaylığını koydu ancak Iowa'daki ön seçimlerde başarısızlığa uğrayınca adaylıktan çekildi.


23 Ağustos 2008'de Demokratik Partinin başkan adayı Barack Obama tarafından başkan yardımcılığına aday gösterilen Biden, 4 Kasım'da yapılan seçimleri Demokratların kazanmasıyla 20 Ocak 2009'da 47. Başkan Yardımcısı olarak yemin etti.


8 Kasım 2016'daki seçimleri Trump'ın kazanmasının ardından 20 Ocak 2017'de görevini Mike Pence'e devretti.


ABD'de 3 Kasım 2020'de yapılan başkanlık seçimlerini, eski Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump'ı geride bırakarak kazanan Biden, ABD'nin 46. Başkanı olarak Ocak 2021'den beri görev yapıyor.


İlk eşi Neilla Hunter 1972 yılında vefat eden Biden, 1977 yılında Jill Jacobs ile evlendi. Beau adlı oğlu beyin kanserinden 2015 yılında vefat eden Biden'ın 3 çocuğu bulunuyor.


Joe Biden Ramazan Bayramı'nı kutladı

AK Partili Çelik'ten ABD Başkanı Biden'ın 1915 olaylarına ilişkin açıklamasına tepki: Çıkar lobisini kınıyoruz