Esed rejimi ile terör örgütü DEAŞ arasında çatışma: Ölü ve yaralılar var

Suriye'de terör örgütü DEAŞ ile Esed rejimi ordusunda çatışma çıktı. DEAŞ'ın ağır silahlarla başlattığı saldırı sonrası çıkan çatışmada ilk belirlemelere göre dokuz rejim unsuru öldü, 20 kişi de yaralandı.

Haber Merkezi AA
DEAŞ ile Esed rejimi ordusu arasında çatışma (Foto: Arşiv)

Suriye'nin Humus ilinde terör örgütü DEAŞ, Beşşar Esed rejimi ordusuna ait konvoya düzenlediği saldırıda ilk belirlemelere göre dokuz rejim unsuru öldü, 20 kişi yaralandı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, terör örgütü DEAŞ, öğle saatlerinde Humus'a bağlı Tedmur (Palmira) ilçesinin çöl bölgesinde Esed rejimi ordusuna ait bir konvoya pusu kurdu.

Ağır silahlarla başlatılan saldırı çatışmaya dönüşürken, ilk belirlemelere göre, 9 rejim unsuru öldü, 20'ye yakın ordu mensubu yaralandı.

Rejim medyasında ise saldırıya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

DEAŞ rejime ait 17'nci Alay'a da saldırmıştı

DEAŞ'lı teröristler, 2 Ocak 2024'te de Deyrizor ilinin güneyindeki Tebni köyünde Esed rejimi ve İran destekli terörist gruplardan oluşan rejim güçlerinin konuşlandığı 17. Alay'a saldırı düzenleyerek, çok sayıda rejim unsurunu alıkoymuştu.

DEAŞ'ın bölgedeki varlığı

Suriye'de büyük ölçüde etkisini kaybeden DEAŞ, Humus, Dera, Suveyda ve Deyrizor illerinin bir kısmını kapsayan ve "Badiye" olarak bilinen çöl bölgesinde hücre yapılanması şeklinde varlığını sürdürmeye çalışıyor.

Terör örgütü, zaman zaman vur-kaç taktiğiyle Esed rejimine ve destekçilerine kayıplar verdiriyor.


İran'daki saldırıları terör örgütü DEAŞ üstlendi

Irak’ın eski Başbakanı Maliki’den DEAŞ itirafı: ABD'nin isteğiyle valilik binasında kurduk

Esed rejimi İdlib'de sivillere saldırdı: Beş ölü 38 yaralı

Rusya'dan Esed rejimine 'Wagner' çağrısı: Suriye'den ayrılmasını durdurun