Eski SPD lideri: Almanya ABD’nin kuklası oldu

Alman Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) eski lideri ve Sol Parti’nin kurucusu Oskar Lafontaine, Almanya’nın Rusya- Ukrayna Savaşı’ndaki politikasını eleştirerek, “Almanya, ABD’nin kuklası gibi davranıyor” dedi. SPD’nin eski lideri, 78 yaşındaki siyasetçi ve fizikçi Lafontaine, Berliner Zeitung gazetesine verdiği demeçte Almanya’nın dış politikasını değerlendirdi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Oskar Lafontaine

2013’ün sonlarında Ukrayna’da başlayan Meydan Ayaklanması’nı ABD destekli bir darbe olarak niteleyen Alman siyasetçi, Ukrayna ile Rusya arasındaki krizin ilk kez Batı tarafından çıkarıldığını ve Avrupa’nın, Moskova’nın güvenlik endişelerine saygı duymadığını ifade etti. ‘BAĞIMSIZ BİR ÜLKE DEĞİLİZ’ Alman siyasetçi Laspanaine, Almanya’nın gözü kapalı ABD’nin dış politikasını takip ettiğini ve Almanya’nın bağımsız bir ülke olmadığını söyledi. Berlin yönetiminin Ukrayna’daki savaşta ABD’nin kuklası gibi davrandığını vurgulayan Laspanaine, “ABD’nin talebi üzerine inşası bitmesine rağmen Kuzey Akımı-2 doğal gaz boru hattı çalıştırılmadı. Kesinlikle bağımsız bir devlet değiliz. Bu dış politika, ülkemize zarar veriyor” ifadelerini kullandı. Laspanaine ayrıca, ABD’nin yurt dışındaki en büyük askeri merkezlerinden birinin de Almanya’da bulunan NATO Rammstein Hava Üssü olduğunu hatırlattı. Tecrübeli Alman politikacı, mart ayında Sol Parti’den istifa ederek aktif siyasi kariyerini sonlandırdığını açıklamıştı.

FOTOĞRAF 7
Tasarruf önlemleri genişliyor: Almanya karanlığa büründü
Almanya'da, enerji tasarrufu sağlamak ve Rusya'dan ithal edilen gaza bağımlılığı azaltmak amacıyla kamu binaları, heykeller, anıtlar ve tabelaların ışıkları yerel saatle 22.00'den itibaren kapatıldı.