İspanya ile Fransa arasındaki hidrojen boru hattı 2030'a kadar tamamlanacak

Liderler yaptığı açıklamada, Barselona ile Marsilya arasındaki denizaltı boru hattının yalnızca hidrojen taşıyacağını ve 2030 yılına kadar tamamlanması gerektiğini söyledi.

Haber Merkezi Diğer
Arşiv

Ekim ayında Fransa, Portekiz ve İspanya liderleri arasında üzerinde anlaşmaya varılan H2MED projesi, başlangıçta ilk olarak doğal gaz taşımayı amaçlıyordu.

Ancak Alicante'deki EUMED liderleri zirvesi öncesinde üçlü bir toplantının ardından konuşan Portekiz Başbakanı Antonio Costa, yeni koridorun "yalnızca yeşil hidrojene tahsis edileceğini" doğruladı.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'e göre boru hattı yaklaşık 2,5 milyar avroya mal olacak ve yılda iki milyon ton hidrojen taşınmasını sağlayacak.

Euronews'e göre Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise, üç ülkenin projeyi "ortak çıkar projesi" olarak ilan etmesi için 15 Aralık'tan önce Avrupa Komisyonu'na sunacağını doğruladı. Bu, maliyetinin %50'ye varan kısmını AB fonlarından talep etmesini sağlayacak.

FOTOĞRAF 8
​Fransa'dan Türkiye'ye karşı tehlikeli adım: Kara harekatı öncesi terör örgütünü kurtarmak için harekete geçtiler
Pençe Kılıç Hava Harekatı ile terör örgütü YPG/PKK'nın belini kıran Türkiye, teröristlerin kökünü kurutmak amacıyla kara harekatı için hazırlıklara başladı. Türkiye'nin terör örgütlerini bitirme hamlesinden rahatsız olan Fransa ise Ürdün'de bölge liderlerinin katılımıyla konferans gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

GÜNDEM
İspanya Patriot desteğini sürdürecek: Görev süresi uzatıldı