Kolombiya depremzedelere destek için Türkiye'ye 20 kişilik uzman ekip gönderdi

Kolombiya, "asrın felaketi" olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle afetzedelere destek için Türkiye'ye 20 kişilik uzman ekip yolladı.

Haber Merkezi AA
Açıklamada, 20 kişilik uzman ekibe özel eğitimli 8 köpeğin de eşlik edeceği belirtilerek, birkaç gün içinde 25 kişiden oluşan bir acil sağlık ekibinin de görevlendirilmesinin planlandığı kaydedildi.

Kolombiya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ekibin Türkiye'de 11 gün kalacağı, depremzedelere yardım ve destekte bulunacağı bildirildi.

Açıklamada, 20 kişilik uzman ekibe özel eğitimli 8 köpeğin de eşlik edeceği belirtilerek, birkaç gün içinde 25 kişiden oluşan bir acil sağlık ekibinin de görevlendirilmesinin planlandığı kaydedildi.


Hoş geldiniz: Sekizinci günde hayata tutundular


Ulusal Afet Risk Yönetimi Birimi (UNGRD) Direktörü Genel Direktörü Javier Pava, El Dorado Uluslararası Havalimanı'nda düzenlenen basın toplantısında, deprem bölgesindeki çalışmalara destek için görevlendirildiklerini söyledi.


Pava, "Orada deprem felaketinden etkilenen bölgelerde, insanlara faydalı olmak için ne gerekiyorsa yapacağız. Cumhurbaşkanımız Gustavo Petro adına bir kez daha depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine dayanışmamızı sunuyoruz. Her zaman kardeş Türk halkının yanında olacağız." ifadesini kullandı.


183'üncü saatte gelen kurtuluş: Hüseyin Berber enkaz altından çıkarıldı

Kolombiya ordusu arama kurtarma ekibi yetkilisi Albay Juan Fernando Carmona Cardona, yaptığı açıklamada, "Bugün bir grup kahramanı tam takım teçhizatlarıyla Türkiye'ye uğurluyoruz." dedi.


Uluslararası yardım çağrısının Kolombiya tarafından kabul edildiğini hatırlatan Cardona, "Türkiye, 6 Şubat'tan bu yana büyük deprem felaketiyle karşı karşıyadır. Arama kurtarma ve sağlık ekibimiz, özel eğitimli 8 köpekle halen enkaz altında olanları tespit etmek için orada olacak." şeklinde konuştu.


72 yaşındaki Nuray Preniç 178’inci saatte kurtarıldı

Türkiye'nin Bogota Büyükelçisi Beste Pehlivan Sun da "Depremin yayıldığı alan çok geniş, dolayısıyla çok sayıda ekibe ihtiyaç olduğu bilgisi geldi. Kolombiya hükümetine verdikleri bu destekten ötürü çok teşekkür ederiz. Stratejik ortağımız Kolombiya'nın bu katkısı bizleri çok mutlu etti. Sahada muhakkak gerekli katkıyı sağlayacaklardır." değerlendirmesinde bulundu.

Venezuelalı arama kurtarma ekibine Türk bayrağı hediye ettiler

UNGRD ekibinden Francisco Gomez de son derece profesyonel bir ekiple yola çıktıklarını belirterek, "Görevimizi en iyi şekilde yapıp oradaki insanlara faydalı olacağız." diye konuştu.

Toplu fotoğraf çekiminin ardından Büyükelçi Sun, UNGRD ekibine teşekkür ederek, onları Türkiye'ye uğurladı.

Tahliyeler sürüyor: THY 109 sefer düzenleyecek

Cezayir’den gelen ekip Adıyaman’da 12 canımızı kurtardı

Pakistan'dan gelen arama kurtarma ekibi: Kalbimiz Türkiye için atıyor

Enkazın altında arama kurtarma ekibiyle güldüren muhabbet

Maden işçileri, domuz damı tahkimatlarını bu kez depremin yıktığı binalarda kurdu