Pakistan ile Çin işbirliğini hızlandırmada mutabık

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ile Çin Devlet Konseyi Başbakanı Li Keqiang, Pakistan ve Çin arasındaki işbirliğinin hızlandırılması konusunda mutabık kaldı. Li, Çin’in daima Pakistan ile dayanışma içerisinde olduğunu kaydetti.

Haber Merkezi AA
Arşiv

Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Şerif, Çin Devlet Konseyi Başbakanı Li ile kapsamlı telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede Şerif ve Li, iki ülke arasındaki işbirliğinin hızlandırılmasında mutabık kaldı.

Şerif, Kasım 2022’de Çin’e yaptığı ziyarete atıfta bulunarak, İslamabad’ın Pekin ile yakın ilişkilerini geliştirme konusundaki kararlılığının altını çizdi ve ülkesinin Çin’in temel çıkarlarına olan sarsılmaz desteğini yineledi.

Bölgesel meselelerin de ele alındığı görüşmede Şerif, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’nun (CPEC) zamanında tamamlanmasının önemine işaret etti.

Şerif, İslamabad’ın Çinli yatırımcılara tamamen güvenli ve elverişli iş ortamı sağlayacağı konusunda Li’ye güvence verdi.

"İstikrar ve ekonomik refah" vurgusu

Çin Devlet Konseyi Başbakanı Li ise İslamabad’ın sadece bir stratejik dost olmadığını vurgulayarak, Pakistan’ın istikrar ve ekonomik refahının bölge ve Çin için çok önemli olduğunu belirtti.

DÜNYA
Çin Hong Kong sınırını açıyor

FOTOĞRAF 14
Pakistan'dan dikkat çeken Türkiye çıkışı: Güçlerimizi birleştirelim
Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Yusuf Cüneyd, ülkesinin Türkiye ile tekstil, inşaat, savunma ve yeşil enerji alanında işbirliğini ve ticareti artırmak istediğini belirtti. Cüneyd, bu konuda tekstil sektörünü örnek göstererek Pakistan'ın yetenekli iş gücü ve doğal kaynakları ile Türkiye'nin bu alandaki ileri teknolojisinin birleştirilebileceğini söyledi.

DÜNYA
Çin'de ölümcül dejavu: 20 günde 250 milyon vaka