Peskov'dan 'Kuzey Akım' açıklaması: Kamuoyuna açıklanırsa Avrupalıları şaşırtacak

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin'in Türkiye'ye doğalgaz aktarım merkezi olma teklifini, 'Hem Moskova'nın hem Türkiye'nin çıkarına' ifadeleriyle açıkladı. Peskov, Kuzey Akım doğalgaz boru hatlarındaki sızıntılara ilişkin "Sızıntının arkasındaki gerçek, kamuoyuna açıklanırsa bu birçok Avrupalıyı şaşırtacak" dedi.

Haber Merkezi Diğer
Dmitriy Peskov

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş 8'inci ayında devam ederken, Avrupa'daki enerji krizi her gün yeni bir gündeme sebep oluyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Türkiye'ye doğalgaz aktarma merkezi olma teklifi, siyasi gündemde tartışma konusu oldu.

Konu ile ilgili bir açıklama da Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov'dan geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında bir telefon görüşmesi yapılıp yapılmayacağı sorusu üzerine Peskov, şu anda böyle bir planın olmadığını, ancak liderlerin sürekli iletişim halinde olduğunu söyledi.

"Gerektiğinde hemen organize edilecek"

Peskov, "Ancak gerektiğinde hemen organize edilecektir. Biliyorsunuz iki lider çok sık görüşüyor ve çoğu zaman görüşmeleri birkaç saat içerisinde koordine edilebiliyor” dedi.

"Hem Moskova'nın hem de Ankara'nın çıkarına"

Türkiye'de gaz merkezi oluşturulmasına yönelik Astana'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya lideri Putin'in görüşme gerçekleştirdiğini ve görüşmenin ardından iki ülkeden ilgili tarafların görüşmelere başladığını aktaran Peskov, "Başkanlar tarafından her iki ülkenin ilgili heyetlerine istişarelere başlama talimatı verildi. Bu girişim hem Moskova'nın hem de Ankara'nın çıkarınadır" ifadelerini kullandı.

GÜNDEM
Putin "Türkiye'yi merkez yapabiliriz' demişti: Avrupa Birliği'nden ilk tepki

"Ukrayna yasaları artık herhangi bir müzakereyi yasaklıyor"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna ile en başından beri müzakerelere açık olduğunu ve bu açıdan hiçbir şeyin değişmediğini söyleyen Peskov, "Putin, Rus ve Ukraynalı müzakereciler arasında neredeyse bir belge üzerinde anlaşmaya varıldığında müzakerelere açıktı. Yani bu anlamda değişen bir şey yok. Ukrayna tarafının pozisyonu değişti. Ukrayna yasaları artık herhangi bir müzakereyi yasaklıyor” şeklinde aktardı.

"Sızıntının arkasındaki gerçek Avrupalıları şaşırtacak"

Rusya'nın Kuzey Akım doğalgaz boru hatlarındaki sızıntılara ilişkin yürütülen soruşturmaya erişim sağlamak için diplomatik kanallar aracılığıyla çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Peskov, karşılık alamadıklarını ifade etti.

Peskov, "Sızıntının arkasındaki gerçek, kamuoyuna açıklanırsa bu birçok Avrupalıyı şaşırtacak" dedi.

DÜNYA
Putin: Türkiye’de büyük bir doğalgaz merkezi kurabiliriz