|
Dünya

Putin: Türkiye’de büyük bir doğalgaz merkezi kurabiliriz

Rusya lideri Putin, Kuzey Akım hattına ilişkin yaptığı açıklamada "Akıbetine Rusya ve AB karar vermeli. Kuzey Akım 2 üzerinden doğalgaz sağlamaya hazırız. Top şimdi AB'de" dedi. Putin açıklamasında ayrıca "Türkiye'de büyük bir gaz merkezi oluşturabiliriz. Rusya gaz tedarik coğrafyasını genişletecek" ifadelerini kullandı.

14:12 . 12/10/2022 Çarşamba
Diğer
Rusya lideri Vladimir Putin.

Rusya lideri Vladimir Putin.
Putin, Moskova'da düzenlenen Rus Enerji Haftası kapsamında küresel enerji piyasalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hatlarına yönelik "terör saldırıları" gerçekleştirildiğini dile getiren Putin, "Bu saldırılar, kritik öneme sahip tüm enerji, ulaşım ve iletişim altyapılarının artık tehdit altında olduğunu gösterdi. Kuzey Akım sabotajlarının arkasında kim var? Elbette Rusya ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkileri koparmak ve pazarı ele geçirmek isteyenler var." diye konuştu.

Kuzey Akım 2'de sağlam kalan hat üzerinden Avrupa'ya doğal gaz sevkiyatı gerçekleştirebileceklerini belirten Putin, "Rusya, kışın dahil Avrupa'ya enerji sevkiyatına hazır, top onların sahasında. Kimseye yönelik bir kısıtlama yapmıyoruz. Bu sonbahar ve kış döneminde sevkiyatlar gerçekleştirebiliriz." dedi.

"Avrupa için Türkiye'de doğal gaz merkezi kurulabilir"

Putin, enerji piyasalarına yönelik "yapay" müdahalelerin işe yaramayacağını vurgulayarak, "Petrol piyasalarına yönelik hiçbir müdahale, hiçbir rezerv kullanımı enerji sorununu çözemez. Gerekli miktarda serbest kaynak mevcut değil." değerlendirmesinde bulundu.

Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2'de kullanılamayan kapasitelerin TürkAkım boru hattı üzerinden kullanılabileceğini söyleyen Putin, "Baltık Denizi'nde Kuzey Akım hatlarında kaybedilen hacimleri Karadeniz'e yönlendirebiliriz. Böylece, Avrupa'ya yönelik yakıt ve doğal gaz kaynaklarımız için ana rotayı Türkiye üzerinden sağlayarak, Türkiye'de doğal gaz merkezi kurulabilir." ifadelerini kullandı.Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak da Moskova’da düzenlenen Rus Enerji Haftası Forumu’nun oturum aralarında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sızıntılar nedeniyle Kuzey Akım gaz boru hatlarından Avrupa’ya gönderilemeyen Rus gazının Türk Akımı üzerinden iletilebileceğini ve Avrupa için Türkiye’de büyük bir gaz merkezi oluşturabileceği yönündeki açıklamalarına değinen Novak,
"Genel olarak bunun çok olumlu olduğunu düşünüyorum. Çünkü başka ülkelerle bu mümkün olmadığından doğrudan Türkiye ile çalışmak mümkün"
dedi.
Novak,
"Türkiye, Avrupa dahil olmak üzere Rus enerji kaynaklarının tedariki için bir merkez olabilir. Öncelikli düşüncemiz Türk Akımı’nın yeni hatları üzerinde çalışmak"
şeklinde konuştu.

"Türk şirketlerinin daha fazla Rus petrolü alma yönündeki ilgisini görüyoruz"

Türkiye’ye daha fazla gaz transferi konusunda Türk tarafıyla da görüştüklerini belirten Novak,
"Meslektaşlarımızla görüşüyoruz ve daha fazla gaz tedarik etmeye hazırız. Süreç devam ediyor. Türk şirketlerinin daha fazla Rus petrolü alma yönündeki ilgisini görüyoruz"
ifadelerini kullandı

#Putin
#Kuzey Akım
#Avrupa
1 yıl önce
default-profile-img