Polonya ve Baltık ülkelerinden dikkat çeken Belarus ve Wagner kararı

Polonya ve Baltık ülkelerinden yapılan açıklamada, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'ya Wagner grubunu ülkesinden çıkarması çağrısında bulunuldu. Tırmanan gerilime yanıt olarak ise sınırı kapatma planı üzerinde anlaşıldı.

Haber Merkezi AA
Belarus sınırının kapatılması üzerine anlaşma sağlandı.

Polonya, Letonya, Litvanya ve Estonya içişleri bakanları, yaptıkları görüşmenin ardından ortak açıklama yayımladı.


Açıklamada, dört ülkenin bakanlarının bölgesel güvenlik endişeleriyle bir araya geldikleri belirtilerek, "2021 ortasından bu yana dört ülke, Rusya'nın açıkça desteklediği Belarus rejiminin tetiklediği ve yapay olarak sürdürdüğü yasa dışı göç nedeniyle benzeri görülmemiş baskılarla karşı karşıya. Şu anda Belarus üzerinden geçen yapay göç yolu, Rusya tarafından toplumlarımızı ve tüm Avrupa Birliği'ni (AB) istikrarsızlaştırmaya yönelik daha fazla girişim için kullanılıyor" ifadeleri kullanıldı.


Bölge ülkelerinin kararlı eylemleriyle göç baskısını etkili şekilde en aza indirdiği vurgulanan açıklamada, durumun izlendiği ve Rusya ile Belarus tarafından sınır provokasyonları düzenlenebileceğinin farkında olunduğu bildirildi.


Putin şart sunmuş: Prigojin'in şüpheli ölümünde dikkat çeken Suriye detayı


Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Rusya ve onunla işbirliği yapan Belarus'un gerçekleştirdiği eylemleri, bölgedeki durumu istikrarsızlaştırmaya yönelik kasıtlı girişimler olarak değerlendirdiğimizi vurguluyoruz. Buna hep birlikte karşı çıkacağımızı tüm kararlılığımızla ilan ediyoruz. Yanıtımız, sınır geçişlerini kapatarak iki rejimi daha da izole etme olasılığına kadar ortak, kararlı ve mevcut duruma uygun olacaktır. Bu nedenle Belarus rejimini Wagner grubunu ülkelerinden çıkarmaya, tüm yasa dışı göçmenleri sınır bölgelerinden çekip menşe ülkelerine geri göndermeye çağırıyoruz"


Açıklama, Polonya İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski, Litvanya İçişleri Bakanı Agne Bilotaite, Letonya İçişleri Bakanı Maris Kucinskis ve Estonya İçişleri Bakanı Lauri Laanemets tarafından imzalandı.


Belarus Cumhurbaşkanı sessizliğini bozdu: Lukaşenko'dan Prigojin açıklaması

Zelesnki'den seçim açıklaması: Her seçmene oy verme imkanı sağlanırsa yapılabilir

Litvanya'dan kritik karar: Belarus sınırındaki iki geçiş noktası kapatılacak