Rusya'ya yönelik son adım Youtube'dan geldi: Rus parlamentosunun kanalına erişimi engelledi

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı saldırıların ardından birçok ülke Rusya’ya yaptırımlar uygularken, son adım Amerikan teknoloji şirketi Google’a ait olan çevrimiçi video paylaşım ve sosyal medya platformu Youtube’tan geldi. Platform, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Youtube kanalına erişim engellendi.

Haber Merkezi İHA
Rus parlamentosu

Youtube, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’nın resmi kanalına erişimi engelledi. Duruma Rusya’dan ise tepki gecikmedi.

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor) tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Roskomnadzor, Amerikalı şirket Google’dan Duma’nın Youtube kanalı Duma TV’ye erişimi derhal yeniden başlatmasını ve bu tür kısıtlamaların getirilmesinin nedenini açıklamasını talep etti" denildi. Açıklamada Google’ın yaptırımlar çerçevesinde böyle bir karar alamayacağı ve gerekçe sunulmadığı da belirtilirken, Google tarafından daha önce de benzer bir girişimde bulunulduğu hatırlatıldı.

"ABD, bilginin yayılması konusunda bir tekele sahip olmak istiyor"

Duma Başkanı Vyacheslav Volodin ise ABD’yi Rusların haklarını ihlal etmekle suçlayarak, "ABD, bilginin yayılması konusunda bir tekele sahip olmak istiyor. Buna izin veremeyiz" ifadelerini kullandı.

FOTOĞRAF 20
Rus zenginlere yaptırım darbesi: 30 milyar euroluk varlıkları donduruldu
Avrupa Birliği Komisyonu tarafından geçen ay kurulan 'Dondur ve El Koy Görev Gücü', şimdiye kadar Rus ve Belaruslu oligarklar ile şirketlerin 30 milyar Euro'luk varlıklarını dondurdu. Dün yapılan açıklamada ayrıca, yaklaşık 196 milyar Euro tutarında işlem bloke edildiği belirtildi.

DÜNYA
Rusya'nın savaş suçuna bir yenisi daha

DÜNYA
Rusya: İrpin’de Rus askerlerinin sivilleri katlettiği suçlamasıyla provokasyon hazırlandı

DÜNYA
Ukrayna: Rus ordusu 19 bin 100 asker, 151 uçak, 136 helikopter ve 705 tankını kaybetti