Moody's'ten İsrail bankalarına not şoku: Görünümlerini de negatife çevirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, İsrailli beş bankanın uzun ve kısa vadeli mevduat kredi notunu düşürüp, not görünümlerini de negatife çevirdi.

Haber Merkezi AA
Foto/arşiv

Moody's, geçen hafta İsrail'in ülke kredi notunu düşürmesinin ardından bugün de İsrailli bankalar için not değerlendirmesinde bulundu.


Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, İsrailli beş bankanın uzun ve kısa vadeli mevduat kredi notunun düşürüldüğü, not görünümlerinin de negatif olduğu belirtildi.


Açıklamada, notu düşürülen bankalar, Bank Leumi Le-Israel, Bank Hapoalim, Mizrahi Tefahot Bank, Israel Discount Bank ve First International Bank of Israel olarak sıralandı.


Not indiriminin Moody's'in 24 Ekim 2023'te başlattığı incelemenin bir sonucu olduğu aktarılan açıklamada, devam eden çatışmaların tırmanmasının bankaların şu anda varsayılandan daha ciddi şekilde etkilenmesine yol açabileceği vurgulandı.


Açıklamada, askeri çatışmalar ve zayıflayan güvenlik ortamı nedeniyle bankaların sosyal risklerinin arttığı, bu durumun da negatif görünümün etkeni olduğu ifade edildi.

Moody's, 9 Şubat'ta İsrail'in kredi notunu "A1"den "A2"ye düşürmüş, kredi notu görünümünü negatife çevirmişti.Volkswagen ve Toyota da listede! İşte ekonomik fiyatı ile herkesin almak için sıraya girdiği sıfır otomatik araba marka ve modelleri

Bakan Bolat: Seyahat gelirleri 48 milyar dolarla rekor yeniledi

Bayiler tek tek duyurdu! Sıfır arabada fiyatlar güncellendi: Hyundai 780 bin TL, Kia 813 bin TL, Seat 827 bin TL

Araç sahipleri dikkat tarih belli oldu: Benzine zam geliyor