Rusya'ya yönelik 13'üncü yaptırım paketi: ilk kez Çinli şirketler de dahil edildi

AB üyesi 27 ülkenin büyükelçileri, Rusya'ya yönelik 13'üncü yaptırım paketi üzerinde prensipte anlaşmaya vardı. Avrupa Birliği (AB), Rusya'ya Ukrayna Savaşı nedeniyle uyguladığı yaptırımlar kapsamında ilk kez Çinli şirketleri yaptırım listesine dahil etti.

Haber Merkezi AA
Foto/arşiv

Paket kapsamında yaptırım listesine alınan kuruluşlar arasında ilk kez Çinli şirketler yer aldı.


Çin ana karasında kayıtlı Guangzhou Ausay Technology, Shenzhen Biguang Trading ve Yilufa Electronics ile Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde kayıtlı RG Solutions, Rusya'ya savaşta askeri destek sağlayabilecek ticari ilişkileri nedeniyle yaptırım listesine alındı.


Şirketlerin, Rus alıcıların, Avrupa'da üretilen, askeri ve sivil ikili kullanımı olan ürünlere erişmesine yardım ve aracılık ettiği öne sürülüyor.


Detayları henüz paylaşılmayan yaptırım paketinin, savaşın başlangıcının ikinci yıl dönümü olan 24 Şubat'ta onaylanması bekleniyor.


AB, şimdiye dek Rusya'ya yönelik 12 yaptırım paketi yürürlüğe koydu. Rusya'ya yönelik yaptırımlar, ticaret, finans, sanayi, teknoloji, ulaşım, çift kullanımlı ve lüks ürünleri de içeren geniş yelpazeye yayılıyor.Rusya'ya 13'üncü yaptırım paketi: Listesindeki kişi ve kuruluş sayısı iki bini buldu

Kamu bankaları tüm ATM’leri tek bir ATM’de topladı: 500 milyon dolar cepte kalacak

Türkiye'nin en büyük 10 bankasından 500 milyar liralık kar

KAAN ilk uçuşunu yaptı: Türkiye dünyada 5. nesil uçak üretebilen 5 ülkeden biri olacak