Cumhurbaşkanı Erdoğan Cezayir'de

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurmak için yoğun çaba gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Riyad’daki İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Zirvesi’nden sonra ilk bölgesel ziyaretini İsrail’e karşı tutumuyla öne çıkan Cezayir’e yapıyor. Türkiye ile Cezayir arasındaki Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyinin İkinci Toplantısına katılmak üzere Cezayir'e giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir Huari Bumedyen Havalimanı'nda Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun tarafından karşılandı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Cezayir arasındaki Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyinin İkinci Toplantısına katılmak üzere özel uçak "TUR" ile Cezayir'e gitti.

https://twitter.com/hashtag/CANLI?href=hash&ref_href=twhref%5Etfw

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir Huari Bumedyen Havalimanı'na gelişinde Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun tarafından karşılandı.

Karşılama sırasında üzerinde geleneksel kıyafetleri bulunan iki çocuk, Erdoğan'a çiçek takdim etti.

Erdoğan ve Tebbun'un tören alanındaki yerlerini almalarının ardından iki ülkenin milli marşları çalındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun ile ikili görüşme gerçekleştirdi.


  1. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç eşlik ediyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Konsey Toplantısı, iki Cumhurbaşkanının riyasetinde ilgili bakanların katılımlarıyla başkent Cezayir'de icra edilecek.

Toplantı kapsamında yapılacak görüşmelerde, son dönemde önemli ivme kazanan Türkiye-Cezayir ilişkileri tüm yönleriyle gözden geçirilecek, iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da derinleştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak.

Mutabakat metinleri imzalanacak

Görüşmelerde ikili münasebetlerin yanı sıra Gazze ve işgal edilmiş Filistin topraklarında yaşanan İsrail saldırıları başta olmak üzere, bölgesel ve küresel meseleler hakkında fikir teatisinde bulunulacak.

Konsey Toplantısı dolayısıyla Türkiye-Cezayir ilişkilerinin ahdi zeminine önemli katkılar sağlayacak muhtelif anlaşma ve mutabakat metinlerinin imzalanması da öngörülüyor.

'Bu görüşmeyi çok önemsiyorum'

Erdoğan, İİT zirvesi dönüşünde yaptığı açıklamada Cezayir ziyaretinin önemine işaret ederek, “Çünkü bu ülkeler arasında Cezayir, duruşunu her zaman net ortaya koyabilen bir ülke, Afrika’da tesir alanı geniş bir ülke. Onun için Sayın Tebbun ile de bu görüşmeyi çok çok önemsiyorum” demişti.


  1. Cezayir-Türkiye ilişkileri özellikle Tebbun’un 2019’da göreve gelmesiyle artan bir ivme kazandı. Tebbun, Cezayir’den 17 yıl sonra Türkiye’ye Cumhurbaşkanlığı düzeyinde ilk ziyaretini Erdoğan’ın daveti üzerine 15-17 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleştirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın Cezayir'e gidiyor: En önemli gündem maddesi Gazze

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tebbun’un daveti üzerine Cezayir’e gidecek

Cezayir, 19 ay sonra İspanya'ya yeni büyükelçi atadı

Avrupalı liderler İsrail'in esiri

Cezayir Cumhurbaşkanına İsrail ile savaşa girme yetkisi verildi: Ülkenin askeri gücü nedir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gazze için yoğun diplomasi