Dışişleri Bakanlığından Azerbaycan'ın antiterör operasyonuna destek: Haklı endişeler giderilmedi gerekli tedbirler alındı

Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan'ın Karabağ'da başlattığı antiterör operasyonuna ilişkin açıklama yaptı. Yapılan duyuruda, "Yaklaşık üç yıllık sürede sahadaki duruma ilişkin olarak sürekli dile getirdiği meşru ve haklı endişelerin giderilmemesi neticesinde Azerbaycan, kendi egemen toprakları üzerinde gerekli gördüğü tedbirleri almak durumunda kalmıştır. Azerbaycan ile Ermenistan arasında bugüne kadar titizlikle yürütülen kapsamlı görüşme sürecinin sonuç odaklı olarak devamının sağlanmasının, bölgede barış, güvenlik, refah ve kalıcı istikrarın tesisi için yegâne yol olduğuna inanıyoruz." denildi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan'ın Karabağ'da başlattığı operasyona ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Yıllardır hukuksuz yere işgal ettiği Karabağ'dan kovulan Ermenistan sözünde durmadı. Karabağ'ı Azerbaycan toprağı olarak tanısa da son dönemlerde bölgede yaşanan çatışmalar ve Azerbaycan ordusundaki can kayıpları bardağı taşırdı. Azerbaycan, Karabağ'da anayasal yapıyı yeniden tesis etmek amacıyla antiterör operasyonu başlatıldığını duyurdu.

Azerbaycan Ermeni provokasyonları sonrası harekete geçti: Karabağ'da operasyon resmen başladı

"Haklı endişeler giderilmedi gerekli tedbirler alındı"

Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan'ın başlattığı antiterör operasyonuna ilişkin açıklama yaptı. Yapılan duyuruda, "Yaklaşık üç yıllık sürede sahadaki duruma ilişkin olarak sürekli dile getirdiği meşru ve haklı endişelerin giderilmemesi neticesinde Azerbaycan, kendi egemen toprakları üzerinde gerekli gördüğü tedbirleri almak durumunda kalmıştır." denildi.

"Bölgede barış, güvenlik, refah ve kalıcı istikrarın tesisi için yegâne yol sonuç odaklı görüşme"

Sonuç odaklı görüşme sürecinin devamının sağlanması gerektiğine vurgu yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

"Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde bulunan gayrimeşru Ermeni silahlı unsurlarca Azerbaycan ordusu mensuplarına ve güvenlik görevlilerine yönelik uzun süredir devam eden silahlı saldırılar ve provokasyonlara karşı, Azerbaycan ordusu tarafından bugün (19 Eylül) münhasıran askeri unsurların hedef alındığı bir anti-terör operasyonu başlatılmıştır.

İkinci Karabağ Savaşı’nın sona ermesinden bu yana geçen yaklaşık üç yıllık sürede sahadaki duruma ilişkin olarak sürekli dile getirdiği meşru ve haklı endişelerin giderilmemesi neticesinde Azerbaycan, kendi egemen toprakları üzerinde gerekli gördüğü tedbirleri almak durumunda kalmıştır.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında bugüne kadar titizlikle yürütülen kapsamlı görüşme sürecinin sonuç odaklı olarak devamının sağlanmasının, bölgede barış, güvenlik, refah ve kalıcı istikrarın tesisi için yegâne yol olduğuna inanıyoruz."


Azerbaycan ordusu kara birlikleri Hankendi'ye ilerliyor

Azerbaycan Karabağ’a operasyon başlattı

Azerbaycan Ermenistan'ın ateş vasıtalarını imha etti

Azerbaycan Ermenistan ordusuna ait mühimmat deposunu vurdu

Azerbaycan ordusu Karabağ'daki Ermeni mevzilerini çoklu roketatarlarla vurdu