RTÜK'ten Alman DW'ye 'yasa dışı' yayın soruşturması: Kanuni süreci derhal başlatmıştır

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, yayın lisansı olmamasına rağmen Türkiye'deki faaliyetlerine 'kaçak' olarak devam eden Almanya merkezli Deutsche Welle (DW) hakkında açıklama yaptı. "Üst Kurulumuz yapılan yasa dışı yayınlarla ilgili gerekli kanuni süreci derhal başlatmıştır." diyen Şahin, "Evrensel yayıncılık ilkelerini yerle bir eden, sınır ve kural tanımaz bu uluslararası yayıncı, manipülatif ve gerçek dışı haberleriyle hakikati çarpıtma telaşındadır." ifadelerini kullandı. DW, birkaç gündür işgalci İsrail'in Filistin'deki katliamlarını aklamaya çalışan manipülatif haberlerle gündeme geliyordu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
RTÜK, sosyal medyada manipülatif içerikleri dolaşıma sokan Alman DW hakkında kanuni süreç başlattı.

İşgalci İsrail ordusunun, Gazze'ye düzenlediği soykırım saldırıları, Batı medyası tarafından normalleştirilmeye devam ediliyor. Türkiye'ye yayın lisansı olmamasına rağmen faaliyetlerine 'kaçak' olarak devam eden Almanya merkezli yayın organı DW Türkçe, "Savaş suçu nedir? Sivillere yönelik saldırılar her zaman savaş suçu sayılır mı?" başlıklarıyla, İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği katliamları meşrulaştırmaya çalıştı.

"Örneğin bir okulun ya da bir apartmanın bombalanması, uluslararası hukuka göre askeri açıdan gerekli görülürse savaş suçu olarak değerlendirilemeyebiliyor" ifadelerine yer veren DW'nin skandal sözleri tepki çekti.

RTÜK'ten Alman DW'ye 'yasa dışı' yayın soruşturması: Kanuni süreci derhal başlatmıştır

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Almanya merkezli DW hakkında açıklama yaptı.

"Üst Kurulumuz yapılan yasa dışı yayınlarla ilgili gerekli kanuni süreci derhal başlatmıştır." diyen Şahin, "Evrensel yayıncılık ilkelerini yerle bir eden, sınır ve kural tanımaz bu uluslararası yayıncı, manipülatif ve gerçek dışı haberleriyle hakikati çarpıtma telaşındadır." ifadelerini kullandı.

Şahin konuya ilişkin açıklamasında şunları dile getirdi:

"Her egemen devlette olduğu gibi ülkemizin de yayıncılık alanında Avrupa Birliği ile uyumlu yasaları vardır. Türkiye’de faaliyet gösteren tüm yayıncılar yasal yükümlülükleri yerine getirmek zorundadır. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, yayıncı otoritesi olarak radyo ve televizyon kuruluşlarını, internet ortamından yayın yapan mecraları düzenlemekte ve denetlemektedir. Evrensel yayıncılık ilkelerini yerle bir eden, sınır ve kural tanımaz bu uluslararası yayıncı, manipülatif ve gerçek dışı haberleriyle hakikati çarpıtma telaşındadır.

Millet iradesinin ürünü olan kanunları tanımayan, kurallara uymamakta ısrar eden, güya tarafsız yayın yapan bu yayın mecrası, RTÜK ve mahkeme kararlarına rağmen ülkemize ve insanlığa olan kininin gereğini yapmaya devam etmektedir.

Üst Kurulumuz gelişmeleri ve ilgili yayıncının tüm haberlerini yakından takip ederek, yapılan yasa dışı yayınlarla ilgili gerekli kanuni süreci derhal başlatmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

RTÜK yayın lisanslarını iptal etmişti: Başvuruda bulunmayacağız

RTÜK, haziran ayında, yayın lisansı almayan DW ve ABD merkezli VOA (Amerika'nın Sesi) isimli haber sitelerine erişim engeli getirmişti.

İki kurum RTÜK'ten kendilerine yapılan uyarıya karşı başvuruda bulunmayacaklarını duyurmuştu.


Sky News işgalci İsrail'i nasıl savunacağını şaşırdı: Hastane katliamını 'sığınağa dönmüştü' deyip aklamaya çalıştı

BBC İsrail'in Gazze'de beyaz fosfor kullandığını anlatan muhabirinin yayınını kesti

İşgalci İsrail'in Gazze'ye saldırıları 11'inci gününde: Her 5 dakikada bir Filistinli ölüyor!