Türkiye'nin 8. insani yardım gemisi Gazze için yola çıkıyor

Yükleme çalışmaları Mersin Limanı'nda devam eden yardım gemisi ile Gazze şeridindeki Filistin halkına 125 bin gıda kolisi ulaştırılacak.

Türkiye'nin 8. insani yardım gemisi

Türkiye, İsrail saldırılarının hedefi olan Gazze'de sivillere insani yardım malzemesi ulaştırmaya devam ediyor.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD), Vakıflar Genel Müdürlüğü iş birliğinde hazırladığı 8'inci insani yardım gemisi, bugün Gazze halkı için Mersin Limanı'ndan yola çıkacak.

Son olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü iş birliğiyle hazırlanan 8. insani yardım gemisi, bugün saat 13.00'da Mersin Limanı'ndan hareket edecek.

Yükleme çalışmaları Mersin Limanı'nda devam eden yardım gemisi ile Gazze şeridindeki Filistin halkına toplam 2 bin 960 ton ağırlığında, 125 bin gıda kolisi gönderilecek.

Bugüne kadar 13 uçak ve 7 gemi Filistin halkı için yola çıktı

Türkiye, AFAD koordinasyonunda, sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle bugüne kadar Filistin halkı için 13 uçak ve 7 gemiyle insani yardım malzemesi gönderdi.

Gemi seferleri, hava köprüsü, yerelden temin ve Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) iş birliğiyle gönderilen insani yardım malzemelerinin toplamı 39 bin 607 tona ulaştı.

Ayrıca Gazze şeridindeki sivillerin su ihtiyacını karşılamaya yönelik çalışmalar kapsamında Mısır Kızılayı iş birliğiyle Mısır'dan şişelenmiş su tedarik edilmesi projesi hayata geçirildi. Böylece bölgeye her hafta 5 tırdan oluşan sevkiyat yapılırken, bugüne kadar ulaştırılan toplam su miktarı 1126 ton oldu.

DÜNYA
Ürdünlüler Gazze ile dayanışma gösterilerinde İsrail büyükelçiliğinin kapatılması çağrısında bulundu

DÜNYA
Filistin Sağlık Bakanlığı acı tabloyu paylaştı: İsrail'in saldırılarında 32 bin 490 sivil katledildi