Murat Ülker vefatının 14. yıldönümünde Adnan Büyükdeniz'i andı

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Pladis ve GODIVA Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, katılım bankacılığının duayen ismi Adnan Büyükdeniz’i vefatının 14’üncü yıldönümünde andı. Ülker, Yıldız Holding’in Çamlıca’daki genel merkezinde düzenlenen 'Yerkürenin Renkleri Adnan Büyükdeniz’e Vefâ' adlı fotoğraf sergisini kişisel sitesinde okurlarıyla paylaştı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Pladis ve GODIVA Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, vefatının 14’üncü yıldönümünde Adnan Büyükdeniz’i anlattı.

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Pladis ve GODIVA Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, vefatının 14’üncü yıldönümünde Adnan Büyükdeniz’i yad etti. Büyükdeniz'in anısına düzenlenen 'Yerkürenin Renkleri Adnan Büyükdeniz’de Vefa Fotoğraf Sergisi'ni anlattı.


Ülker, Büyükdeniz'le anılarına yer verdiği yazısında, "Sevgili kardeşim Adnan Büyükdeniz… Hani özlersiniz ya, “keşke olsaydı şimdi yanımda” dersiniz ya, işte öyleydi hislerim hep onun için.


İmrenirdim tertip düzenine, çalışma, öğrenme aşkına; hep omzunda görürdüm, onun büyük adamların memleket meselelerine olan gönüllü sorumluluğunu.


London School of Economics’de devam etmişti lisansüstü tahsiline, oradan yazmıştı bana hürmetli hocalarımızın tezlerinde oralardan esinlendiklerini.


'Yaşından olgundu her daim'

Daha sonra banka genel müdürlüğü yaparken hatırlarım; benim müşteri ve ortak olarak istediğim işlemleri gerçekleştirmek için yönetim kurulu, “sen Adnan ile görüşüver” derdi. Adnan bey ise “Murat, bu olmaz, ama sen diyorsan, mutlaka incelemişsin” derdi, güvenirdi bana.


Ömrü olsaydı memleketimize fevkalade hizmetleri olacaktı, tam bunun hazırlığındayken gelmişti hastalık haberi.


Vefâtında cenazesinde defni müteakip çok değişik bir durum hâsıl oldu. İnsanlar tabii üzgündüler, amma sanki bu son fırsatta onunla tekrar beraber olmaktan çok mutluydular, kimse ayrılıp gitmek istemiyordu mezarın başından, bilhassa her seviyeden çalışanları. Pek ibretlik, imrenilecek bir hadiseydi.


'Ama sanmayın ki Adnan sizden biriydi'

Ama sanmayın ki Adnan sizden biriydi, yok o bizden biriydi. Beraber hakikati arama, memleketi tanıma yolculuklarına çıkardık. Hatta bir keresinde bir başka rahmetli arkadaşımla o ve ben, yok yere suçlanmıştık, devlete suikasttan! O çıkıp bir veciz savunma konuşması yapmıştı cesurca polis abilere!


Bugün sanki o aramızdaymışçasına ailece görüşüyoruz, çocuklarımız arkadaş… Umuyorum Allah’ın mağfireti onun üzerine olsun. O da mesut, haberdardır bizden. Rabbim rahmet etsin hepimize. Âmin.


Hayırlı, bereketli Cumalar olsun. İktisat âlimiydi, iktisadı sadece rakamlar yığınından ibaret görmeyip ekonominin bileşenlerine insan unsurunu da dâhil ederdi. Özel finans kurumlarının, şimdiki adıyla katılım bankacılığının ülkemizde gelişip serpilmesine, bankacılık/finans sektöründen pay almaya başlamasına ve tabana yayılmasına yönelik katkıları her türlü takdirin üzerindedir" ifadelerini kullandı.


Ülker, sitesinde, 'Yerkürenin Renkleri Adnan Büyükdeniz’e Vefâ Fotoğraf Sergisi'ni anlatan İbrahim Ethem Gören’in yazısına yer verdi;

Çamlıca’da müstesna bir sanat/anma etkinliği: Yerkürenin Renkleri Adnan Büyükdeniz’de Vefa Fotoğraf Sergisi

19 Ekim 2023, Miladi takvim hesabıyla 51 yıllık hayat yolculuğunda insan olmayı ve insan kalmayı başaran iktisat âlimi Adnan Büyükdeniz’in vefât yıldönümüydü. Katılım bankacılığının duayen ismi, iktisat âlimi Adnan Büyükdeniz’i vefâtının 14’üncü yıldönümünde hayır ve rahmetle yâd ediyoruz. Makâmı âli; mekânı Firdevs olsun. Âmin. Dün (19 Ekim 2023 Perşembe) Yıldız Holding’in Çamlıca’daki genel merkezinde müstesna bir sanat/anma etkinliği düzenlendi: Yerkürenin Renkleri Adnan Büyükdeniz’e Vefâ Fotoğraf Sergisi.


Yıldız Holding’in ev sahipliğinde, değerli katkılarıyla hayat bulan programa iş âleminin mümtaz simaları, geleneksel sanatlarımızın duayenleri, katılım bankası camiasının önde gelen isimleri, Büyükdeniz Ailesi ve medya kuruluşlarının temsilcileri rağbet etti.


Serginin hikâyesi

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker Bey’le öz sanatlarımıza ve medeniyetimizden kaybolup giden güzelliklere dair zaman zaman istişare ederiz. Yakın zaman önce böylesi bir istişarede Yıldız Holding kütüphanesinde yer alan sanat kitaplarından yola çıkarak bir kitap sergisi hazırlanması gündeme geldi. İş bu “Yerkürenin Renkleri Adnan Büyükdeniz’e Vefâ Fotoğraf Sergisi”, Yerkürenin Renkleri-Colours of the Globe serlevhalı kitabın ilhamıyla mezkûr iletişimin somut bir örneği olarak merhum Büyükdeniz’in gönül diliyle sanatseverlere Çamlıca’dan içtenlikle merhaba dedi: Merhaba!


Adnan Büyükdeniz’e rahmeti vesile kılarak hazırladığımız fotoğraf sergisi ve kataloğunda merhumun Anadolu coğrafyasında ve yer kürenin muhtelif kıta, ülke ve şehirlerinde çektiği insan, çevre ve mekân odaklı 51 fotoğrafı yer aldı.

Yerkürenin Renkleri Adnan Büyükdeniz’e Vefâ Fotoğraf Sergisi, ‘farklı coğrafyalardan, kültürlerden ve renklerden oluşan insanları bir araya getirme gayretinden öte, onların kendi toplumları dışındakilerle karşılaşmalarından doğan duygusal yansımaları ve aynı zamanda küresel sistem içinde yönlerini kaybetme, kimliğinden olma ve sonuçta nereye ait olacağını bilememe endişesini’ toplumun irfanına arz ediyor. Bu cümlelerden hareketle biz de vefât yaşına atıfta bulunarak Albaraka Türk Katılım Bankası yayınlarından okuyucularla buluşan Yerkürenin Renkleri-Colours of the Globe isimli kitaptan 51 fotoğraf seçerek sergimizi şenlendirdik.


'İnsan odaklı bir şahsiyetti'

Fotoğraf seçkimizin öznesinde insan var… Adnan Büyükdeniz’i tanıyanların bildiği üzere insan odaklı bir şahsiyetti. Olduğu gibi görünen ve göründüğü gibi olandı. Aliya İzzetbegoviç, ‘İnsan olmak ve insan kalmak, Allah’a ve kendimize karşı sorumluluğumuzdur’ diyerek hayatı insan olma ve insan kalma davası şeklinde tarif ve tavsif ederken, Adnan Büyükdeniz de hayatı boyunca insan kalmak için mücadele etti. Görevi icabıyla gittiği coğrafyalarda karşılaştığı muhtelif kültürlere sahip insanların fotoğraflarını çekerken her birinin hâlet-i ruhiyesine dair tefekküre râm oldu.


Adnan Büyükdeniz: Bu fotoğraflar fotoğrafçılık merakımın ve heyecanımın ürünü…

Heyecan, umut, bakmak, görmek, alın teri, keşfetmek, belgelemek, tanıklık etmek ve paylaşmak amatör fotoğrafçılığın anahtar kelimeleri olsa gerektir! Amatör ruhla profesyonelce yapılan işler önemli. Fotoğrafçılığı da bu cümleye dâhil edebiliriz. Ülkemizin, bir adım öte dünyanın alanındaki sayılı ekonomistlerinden biri olan Adnan Büyükdeniz, iktisadı sadece rakamlardan ibaret görmeyip ekonominin bileşenlerine insan unsurunu da dâhil etmişti.


Yıllar önce, aynı zamanda amatör fotoğrafçı olan Adnan Büyükdeniz’in davetiyle Yerkürenin Renkleri serlevhalı resim sergisinin açılışına katılmıştım. Adnan Büyükdeniz sergisini gezdirirken 40 ülkede çektiği fotoğraflar özelinde amatör fotoğrafçılık serencamıyla ilgili şu cümleleri kurmuştu. “Bu fotoğraflar fotoğrafçılık merakımın ve heyecanımın ürünü… Bu sergi görme isteğimizin, görüp de belgeleme isteğimizin tetiklemesiyle başlayan bir serüvenin belki de ilk adımlarından biri; Var olan güzelliğe tanıklık etmeniz, onu belgelemeniz ve başkalarıyla paylaşmanız; İşte benim, önceleri bir hobi olarak başlayan ve sonunda kaçınılmaz olarak bir tutkuya dönüşen fotoğrafçılık serüvenimin belki de en güzel tanımı.”

'İstisnai bir şahsiyet'

Katılım bankacılığı, Türkiye ve dünya ekonomisi, İslami finans gibi uzmanlık alanlarının yanında sanat ve estetik güzelliklerle hemhal olmayı başaran istisnai bir şahsiyet Adnan Büyükdeniz’le 25 yıl önce tanıştım. O dönemde Albaraka Türk’ün genel müdür yardımcısıydı. Katılım bankacılığı (o zamanki ismiyle özel finans kurumları), Türkiye ve dünya ekonomisi, İslami finans gibi uzmanlık alanlarının yanında sanat ve estetik güzelliklerle hemhal olan bir zattı. Hat sanatına yönelik ilgisi kamuoyunca da mâlumdu.


Adnan Büyükdeniz’le ‘Râkım Mesleği’ hüsn-i hat üzerine epeyce sohbetimiz oldu. Albaraka Sanat biriminin tesisinde ve hat yarışmalarının düzenlenmesinde etkin rolü vardı. Fotoğraf sanatıyla da amatör bir ruhla profesyonelce ilgileniyordu. Bu satırların yazarını fotoğraf sergilerine davet etti, sergiler ve fotoğrafçılık serencamı üzerine hasbihal edip haber/mülakatlar yayınladık.

Kurucu

Büyükdeniz merhum kurucu bir şahsiyetti. Boğaziçi Yöneticiler Vakfı’nın, Bilim ve Sanat Vakfı’nın, Türkiye Milli Kültür Vakfı’nın, Bereket Vakfı’nın ya kurucuları ya da hâmileri arasında yer aldı. Hayatı boyunca mezkûr platformlara maddi ve manevi desteklerde bulundu.


Sanırım ilk defa dile getiriyorum. 1997-2021 yılları arasında hizmetinde bulunduğum Boğaziçi Yöneticiler Vakfı nezdinde çok sayıda öğrencinin ABD’ye, Avrupa’ya tahsile gitmesine destek oldu. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri bir şekilde yurt dışı bursu buluyor. Lakin burslar sadece eğitim masraflarına yönelik. Adnan Bey, başarılı öğrencilerin yurtdışında ihtiyaç duyulan yaşam masraflarına da katkıda bulunur, uçak biletlerini alır, cep harçlığı verir, kendisine yönlendirdiğim hiçbir talebeyi geri çevirmezdi.


İktisat âlimi

İktisat âlimiydi, iktisadı sadece rakamlar yığınından ibaret görmeyip ekonominin bileşenlerine insan unsurunu da dâhil ederdi. Özel finans kurumlarının, şimdiki adıyla katılım bankacılığının ülkemizde gelişip serpilmesine, bankacılık/finans sektöründen pay almaya başlamasına ve tabana yayılmasına yönelik katkıları her türlü takdirin üzerindedir.

Teşekkürler

Yerkürenin Renkleri Adnan Büyükdeniz’e Vefâ sergimize gösterdikleri nazik alaka için Büyükdeniz ailesine, Yıldız Holding ve Albaraka Türk Katılım Bankası camiasına, sergi kataloğumuza kıymetli yazılarıyla destek veren merhumun arkadaşları Barbaros Ceylan’a, Erhan Erken’e, H. Selçuk Tuğrul’a, Haluk Dortluoğlu’na, Mustafa Özel’e, Melikşah Utku’ya, Temel Hazıroğlu’na, Ufuk Uyan’a, Vedat Akgiray’a, Yalçın Öner’e. Murat Ülker’e ve Albaraka Türk Katılım Bankası genel müdür yardımcısı Ömer Emeç’e teşekkürü borç biliyorum.


Nazik teşrifleriyle programımızı şenlendiren tüm katılımcılarımıza, merhuma müteveccih şahitliklerini, hatıralarını dile getiren Selim Seval’a, Yalçın Öner’e, Vedat Akgiray’a, H. Selçuk Tuğrul’a, Mahmut Şahin’e, Ufuk Uyan’a, Murat Ülker’e ve Hüseyin Nuri Çomu’ya hususen müteşekkirim.

Davetlisiniz

Bu vesileyle Adnan Büyükdeniz’in ruhuna Fatihalar okurken, sanatseverleri ve dahi Adnan Büyükdeniz’in fotoğrafçılık yönünü keşfetmek isteyenleri 25 Kasım 2023 Çarşamba gününe kadar mesai saatleri içerisinde Yıldız Holding Çamlıca Sergi Salonuna bekliyoruz.


Murat Ülker Acun Ilıcalı'nın takımına sponsor oldu

Murat Ülker kaleme aldı: Tarihi olaylar gerçekten bildiğiniz gibi mi?

Murat Ülker: Yağmur ormanları Refik Anadol’un elinde sanat eserine dönüşecek

Murat Ülker ChatGPT'yi irdeledi: Yapay zeka tüm sektörleri dönüştürüyor