TikTok içerik moderatörü 'psikolojik travma' nedeniyle şirkete dava açtı

TikTok'ta görev yapan eski bir içerik moderatörü, travmatik videolara sürekli maruz kalması nedeniyle zihinsel sağlığını koruyamadığını iddia ederek şirkete dava açtı.

Haber Merkezi Diğer
Foto: Arşiv.

Eskiden TikTok'ta moderatörlük yapan ve içerik videolarını kontrol eden Candie Frazier, günde 12 saate kadar "aşırı ve çarpıcı şiddet" içeren videoları incelediğini söyledi.

  • Anksiyete, depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu da dahil olmak üzere önemli psikolojik travmalar yaşadığını açıkladı.

TRT Haber'de yer alan bilgilere göre Frazier, hem TikTok'a hem de ana şirketi Çinli teknoloji devi Bytedance'a dava açtı.

Moderatör rolünde cinsel saldırı, yamyamlık, soykırım, toplu katliamlar, çocukların cinsel istismarı ve hayvanların sakat bırakılması gibi sansasyonel içerikler izlediğini iddia etti.

Davada, 12 saatlik vardiyada moderatörlere ilk dört saatlik çalışmanın ardından 15 dakika, ardından iki saatte bir 15 dakika ara verildiği bilgisi verildi.

Eylül ayında TikTok , uygulamayı her ay 1 milyar kişinin kullandığını duyurdu . Bir bilgisayar teknolojisi şirketi olan Cloudflare'e göre, artık Google'dan daha fazla kullanıma sahip.

TİKTOK: ZİHİNSEL DESTEK VERİYORUZ

Video paylaşım platformu, kullanıcılarını korumak için, kurallarını ihlal eden videoları ve hesapları filtrelemek için binlerce şirket içi ve sözleşmeli içerik moderatörleri kullanıyor.

TikTok "devam eden" dava hakkında yorum yapmadı, ancak firmanın çalışanlar için özenli bir çalışma ortamı sunulduğunu söyledi.

  • Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
  • "Güvenlik ekibimiz, TikTok platformunu ve topluluğunu korumaya yardımcı olmak için üçüncü taraf firmalarla ortak oluyor ve moderatörlerin zihinsel ve duygusal olarak desteklenmesi için bir dizi sağlıklı yaşam hizmetini genişletmeye devam ediyoruz"

TEKNOLOJİ
TikTok da sesli sosyal ağ geliştirmeye başladı

TEKNOLOJİ
Çin çocukların TikTok kullanımını günlük 40 dakikayla sınırlandırıyor

FOTOĞRAF 10
Büyükçekmece'de dehşete düşüren olay: 17 yaşındaki genci kalbinden bıçaklayıp Tiktok videosu çektiler
Büyükçekmece'deki bir sitenin bahçesinde 'yan baktın' tartışması sonrası çıkan kavgada 17 yaşındaki Ensar Halife göğsünden bıçaklanarak ağır yaralandı. Polis bıçaklayan kişileri olaydan sonra çektikleri Tiktok videosundan yola çıkarak yakaladı. İki şüpheli tutuklandı. Ayrıca şüphelilerin paylaşımındaki 'Karakolda Tiktok videosu çektik' ifadesinin yalan olduğu, videonun karakol dışında çekildiği açıklandı.