DGS tercihleri ne zaman yapılacak, başladı mı 2023?

DGS tercih tarihleri konusunda ÖSYM.gov.tr'de yayımlanacak açıklama bekleniyor. Adaylar geçtiğimiz günlerde ÖSYM'den yapılan açıklama sonrası Dikey Geçiş Sınav sonuçlarını T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak öğrendiler. Şimdi ise tercih sürecini bekliyorlar. Peki, 2023 DGS tercihleri ne zaman başlayacak? DGS tercih kılavuzu açıklandı mı?

Haber Merkezi Yeni Şafak
DGS tercihi

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) tercih kılavuzu için heyecanlı bekleyiş sürüyor. DGS sınav sonuçlarının 11 Ağustos'ta Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından açıklanmasının ardından DGS tercih tarihleri, üniversite bölümleri taban puanları ve başarı sıralamaları araştırılmaya başlandı. 2 yıllık ön lisans eğitimini 4 yıllık lisans eğitimine tamamlamak isteyen adaylar ÖSYM tarafından yayınlanacak olan DGS tercih kılavuzunu bekliyor.

DGS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

DGS tercih tarihinin sınav sonuçlarının belli olmasıyla önümüzdeki günlerde netleşmesi bekleniyor. Konuyla ilgili gelişme olduğunda haberimizde yer vereceğiz.

DGS TERCİH KILAVUZU YAYINLANDI MI 2023?

2023 ÖSYM DGS tercih kılavuzu henüz yayınlanmadı

DGS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğreneceklerdir. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundaki tablolardan yararlanmaları gerekmektedir.

Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2’nin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Bu tabloda, ön lisans programından mezun olunacak/olunan alan bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersiz sayılacaktır.

Tablo-1, dikey geçiş yapılabilecek lisans programlarının kodlarını, adlarını, kontenjanlarını, puan türünü, öğretim süresini ve varsa koşullarını göstermektedir.

Adaylar, tercih etmek istedikleri Tablo-1’de yer alan lisans programlarının koşul ve açıklamalarını, tercihlerini sonlandırmadan önce dikkatlice incelemelidir. Koşulları uygun olmayan programlar tercih edilmemelidir. Koşulları kendisine uymadığı hâlde tercih ettiği ve yerleştiği programla ilgili oluşabilecek sorunların sorumluluğu adaya aittir. Yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunması koşuluyla tercih sırası önem kazanmaktadır. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması uygun bir yoldur. Adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazacaklardır. Bir aday yalnız mezun olduğu alan ile ilgili programlar arasından, koşulları karşılamak şartıyla, Tablo-1’den en çok 30 tercih yapabilecektir. Tercihlerin tümünün kullanılması zorunlu değildir.


DGS sonuçları açıklandı

DGS taban puanları açıklandı mı? DGS 2023 başarı sıralamaları ve kontenjanları