Kentsel dönüşüm kira yardımı arttı: Güncel fiyat 5 bin 500 liraya kadar çıktı! İşte İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya deprem yerinde dönüşüm kira desteği

Kentsel dönüşümde verilen kira desteği artırıldı. Kira destekleri İstanbul'da 5 bin 500 liraya yükseltildi. Peki, Ankara, Antalya, Bursa, İzmir'de kira desteği ne kadar? İşte 2024 kentsel dönüşümde kira desteğine ilişkin detaylar.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Kentsel dönüşüm kira yardımı

Yapılan yasal düzenlemeler ve kampanyalarla kentsel dönüşümün hızlanması amaçlanırken, dün süreçte önemli bir adım daha atıldı. Evi kentsel dönüşüme girenlere kira yardımı sürüyor. 2023 yılı Nisan ayında düzenlenen kira destekleri 2024 yılı Ocak ayı ile beraber yeniden arttı. Kentsel dönüşümde 2024 yılı için verilecek kira destekleri belirlendi. Peki kentsel dönüşüm kira desteği ne kadar oldu 2024? Kira yardımı nasıl alınır, kira desteği kimlere verilir? İstanbul kira yardımı

Kentsel dönüşüm kira desteği ne kadar?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın web sitesinden ilan edilen rakamlara göre; kira destekleri İstanbul'da 5 bin 500 liraya, Ankara, Antalya, Bursa ve İzmir'de 4 bin 500 liraya, diğer büyükşehirlerde 3 bin 750 liraya, diğer şehirlerde ise 3 bin liraya yükseltildi.

Son olarak Mart 2023'te destek miktarları; İstanbul'da 3 bin 500 lira, Ankara, Bursa, Antalya ve İzmir'de 3 bin lira, diğer büyükşehirlerde 2 bin 500, diğer illerde 2 bin lira olmuştu.

Yarısı Bizden kampanyası kira yardımı ne kadar?

İstanbul'da başlatılan Yarısı Bizden kampanyasında ise kira yardımı 5 bin 250 TL olarak duyurulmuştu.

Kira yardımı kimlere verilir?

Kentsel dönüşüm kira yardımı, riskli yapı tespiti yapılan yapıların hak sahiplerine malik, kiracı, ayni hak sahibine kira yardımı söz konusudur.

Kira destek başvurusu nasıl, nereye yapılır?

Hak sahipleri tarafından, riskli olarak tespit edilen yapılardaki konut ve işyerlerinden dolayı kira yardımından faydalanabilmek için, tahliye tarihinden itibaren bir yıl içinde veya riskli yapının yıktırıldığı tarihten itibaren üç ay içinde, riskli yapının bulunduğu ildeki Müdürlüğe/Belediyeye başvurulur.

Kira yardımı başvurularında, (A.R.A.A.D. Bilgi Sisteminin, İçişleri Bakanlığı Kimlik Paylaşımı Sistemi (KPS) ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) ile entegrasyonu sağlanmıştır.), Kimlik Bilgileri (Nüfus Cüzdanı), Adres Bilgileri Raporu ve taşınmaza ait Güncel Taşınmaz Kaydı A.R.A.A.D. Bilgi Sistemi üzerinden temin edilir. Ancak, sistemden kaynaklanan sorunlar sebebiyle söz konusu belgeler A.R.A.A.D. Bilgi Sistemi üzerinden temin edilemiyor ise ilgilisinden istenilir. Kira yardımı başvurularında, riskli yapının yıktırılıp yıktırılmadığı A.R.A.A.D. Bilgi Sisteminden kontrol edilecektir.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI KILAVUZU

TOKİ İstanbul ve Ankara’da ucuz konut satışına resmen başlıyor

TOKİ Belen Gedik konutları teslim tarihi açıklandı: 2+1 ve 3+1 konutları ne zaman bitecek?

TOKİ Tuzla sosyal konutların teslim tarihe ilişkin açıklama yaptı: TOKİ evleri ne zaman bitecek?

TOKİ 4 il için yeni konut projelerini başlattı: TOKİ kurasız konut satışı hangi illerde?

TOKİ konutları ne zaman teslim edilecek? Resmi açıklama geldi