Dünya Avrupa camilerdeki güvenlik önlemleri artırıyor

Avrupa camilerdeki güvenlik önlemleri artırıyor

Avrupa camilerdeki güvenlik önlemleri artırıyor

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde iki camiye yönelik düzenlenen terör saldırıları sebebiyle Avrupa'da polis ekipleri birçok camide cuma namazı esnasında güvenlik önlemleri aldı.

Haber Merkezi IHA
Terör saldırısı sonrası ülkelerin çeşitli kentlerinde atılan somut adımlar dikkat çekti.
Terör saldırısı sonrası ülkelerin çeşitli kentlerinde atılan somut adımlar dikkat çekti.

Yeni Zelanda‘da gerçekleşen terör saldırısından sonra Avrupa’nın çeşitli kentlerinde camilere yönelik güvenlik önlemleri artırılmaya başlandı.
Yeni Zelanda’nın Christchurch kasabasında iki camiye düzenlenen ve 49 kişinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan silahlı saldırının ardından Paris, Amsterdam, Rotterdam ve Londra’da camilerin güvenliği için alınan önlemler arttırıldı. Dünya liderlerinden yaşanan terör saldırısını kınama mesajları gelmeye devam ederken bazı ülkelerin çeşitli kentlerinde atılan somut adımlar dikkat çekti.

Fransa'da cami etrafında polisler olacak

Güvenlik önlemlerinin artırıldığı ülkelerden Fransa’nın İçişleri Bakanı Christophe Castaner, “Christchurch kasabasında meydan gelen iki camiye yönelik silahlı saldırının ardından tüm ülke genelindeki camileri güvenlik tedbiri aldık. Camilerin etrafında polis veya askeri devriyeler olacak” ifadelerini kullandı.

Rotterdam kentinde de camileri ek tedbir olarak güvenliği sağlanacağı ifade edildi.

Londra Christchurc halkıyla birlikte

Önlemlerin alındığı ülkelerden İngiltere’nin Londra Belediye Başkanı Sadık Han ise, “İngiltere’nin başkenti Londra’da polis camilerin etrafında devriyeleri artırdı. Bu sabah Yeni Zelanda’dan gelen yürekten yıkıcı haberle, masum insanların inançlarından dolayı öldürüldüğünü öğrendik. Londra, bu korkunç terör saldırısının ışığında Christchurch halkıyla birlikte.” dedi.

Hollanda'da tedbirler artırıldı


Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da tedbirler alınmaya başlandı. Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema, “Camilere yönelik aldığımız tedbir Müslüman toplumun kendilerini güvende hissetmemelerinden dolayı. Belediyemizdeki memurlar ve emniyet güçleri Cuma günleri, camin yer aldığı mahalleye Cuma namazı öncesinden aksam namazına kadar güvenlik önlemlerini sürdürüyor” dedi. Rotterdam kentinde de camileri ek tedbir olarak güvenliği sağlanacağı ifade edildi.

Terör saldırısının ardından İngiltere'den cami kararı
DÜNYA
Terör saldırısının ardından İngiltere'den cami kararı

Belçika: Ek tedbir alma çabasında değiliz

Belçika’da ise sadece Anvers kentinde tedbir alınacak. Bu tedbirin çok önemli bir tedbir olmadığı da dikkat çekiyor. Anvers Kenti Sözcüsü Wouter Bruyns, “Anvers’te Müslüman toplumuna ve camilere yönelik bir saldırı tehdidi bulunmuyor. İste bu nedenle Anvers polisi olarak ek tedbir almaya çabasında değiliz. Sadece camilerin kalabalık olduğu zamanda gerektiği zaman ek tedbir alacağız.” dedi.
Belçika’nın diğer bölgelerinde ise hiçbir tedbir alınmadığı belirtildi. Belçika Kriz Merkezi Sözcüsü Yve Stevens, “Şu anda camilerin koruma altına alınmasını yönelik bir çalışmamız yok. Yerel polis kendi inisiyatifi doğrultusunda camilerin koruma altına alıp almayacağını kendisi karar vermeli. Şu anda hiçbir bölgede yerel polisin tedbir aldığı görülmedi” şeklinde konuştu.

Korktuğunuz kadar varız
DÜNYA
Korktuğunuz kadar varız

Yeni Zelanda katliamcısı mahkemeye çıkartıldı
DÜNYA
Yeni Zelanda katliamcısı mahkemeye çıkartıldı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.