Dünya Korktuğunuz kadar varız

Korktuğunuz kadar varız

Yeni Zelanda canisi Tarrant’ın katliam öncesi yazdığı bildiri ve silahların üzerine çizdiği semboller Batı’nın bilinçaltındaki “İslam, Türk ve Osmanlı nefretini” ortalığa döktü. Yükselen ve küresel diplomaside ağırlığı artan Türkiye için ayrı bölüm açan cani İstanbul’u işgal etmek ve Ayasofya’yı kiliseye dönüştürmekle tehdit etti.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Terörist Brenton Tarrant
Terörist Brenton Tarrant

İngiliz asıllı Avustralyalı Brenton Tarrant, Yeni Zelanda’daki iki ayrı camide cuma namazı için bulunanları soğukkanlı bir biçimde katletti. Ülkenin ‘Christchurch’ kentinde 5 adet otomatik silahla bindiği otomobilinde, Bosna katliamı sırasında Sırp çetelerinin dinlediği Çetnik marşını dinleyerek camiye yanaşan 28 yaşındaki katil, mabeddeki Müslümanları şehit ederken sosyal medyada ‘canlı yayın’ yaptı. Dünyayı şoke eden vahşet, İslam düşmanlığının geldiği boyutu bir kez daha gözler önüne serdi. Saldırıda 49 kişi şehit oldu; aralarında 3 Türk vatandaşının da bulunduğu 48 kişi yaralandı. İzleyenleri gözyaşına boğan görüntülere göre, eli kanlı cani, aracından inerek caminin kapısından girdiği anda ateş etmeye başlıyor. Camide defalarca kez şarjör değiştiren Tarrant, birkaç kez de cami yanında bıraktığı aracına dönerek bagajdan öteki silahlarını alıp vahşete devam ediyor.

AYASOFYA TEHDİDİ

Teröristin katliamda kullandığı silah ve şarjörlerin üzerine yazdıkları ise İslam ve Müslüman nefretiyle yüklenmiş olduğunu gözler önüne serdi. Silahların dış yüzeyine yazılan notlar, tarih boyunca Müslümanlara saldıran figürlerin geçit resmi gibi. Osmanlı ve Türk nefretinin yoğun olarak gözlendiği mesajların uzun bir süredir özenle hazırlandığı anlaşılıyor. Katliam öncesi internet üzerinden 74 sayfalık bir de manifesto yayınladığı ortaya çıkan katil, Ayasofya’nın minarelerini yıkacaklarını iddia ederek başta İstanbul’u ve ‘Türkleri’ şöyle tehdit ediyor: “Topraklarınızda huzur içinde yaşayabilirsiniz, size zarar gelmeyecek. Boğaz’ın Doğu yakasında. Ama Boğaz’ın Batı yakasında bir yerde yaşamayı denerseniz, Avrupa’ya gelirseniz sizi öldüreceğiz. Konstantinopolis’e gelir, tüm cami ve minareleri yıkarız. Ayasofya minarelerden kurtulacak ve Konstantinapol hak edildiği gibi tekrar Hristiyan şehri olacak.”

REKLAM

Teröristin silahı
Katil Brenton Tarrant’ın silahına kazıdığı mesajlar, İslamofobiyi besleyen ‘Haçlı’ kafasının ne denli canlı olduğunu bir kez daha dünyaya gösterdi. İşte, silahın üzerine yazdığı o notlar...

 • Yine cami yine vahşet
 • Normandiyalıların 844 yılında Endülüs sahillerine saldırıp Lizbon’u yağmalaması, sonrasında İşbiliyye şehrine ulaşıp burada camiye sığınmış Müslümanları öldürmesi olayı, 2019 yılında Yeni Zelanda katilinin dikkatinden kaçmamış.
 • İsveç psikopatı
 • 21 Ekim 2015’te İsveç’te 2 göçmen çocuğu kılıçla keserek öldüren psikopat. İsmi Anton Lundin Pettersson. Cinayeti işlediğinde 21 yaşındaydı.
 • Endülüs de var
 • Katilin silahı üzerine yazdığı ‘732-Battle of Tours’ ibaresi, Endülüslerin 732 yılında Fransa’yı yöneten Franklara karşı kaybettiği savaşı hatırlatıyor. Endülüs Emevileri, ‘Puvatya Muharebesi’ olarak bilinen savaşı kaybedince, Müslümanların Avrupa içlerine ilerlemeleri bir müddet yavaşladı.
 • Katil katili andı
 • Alexandre Bissonnette, 2017 yılında Kanada’da bir camiyi basıp 6 Müslüman’ı öldüren, 8’ini de yaralayan katil.
 • Magosa’nın haini
 • Antonio Bragadin, Osmanlı’nın Kıbrıs’ı kuşatması sırasında, daha önceki anlaşmaya ihanet ederek Magosa’daki Türk esirleri katleden Venedikli komutan. 1571’de Kıbrıs’ın fethi sonrası Bragadin’in derisi yüzülüp içi samanla dolduruldu ve Magosa’da uzun süre ibret-i alem olsun diye teşhir edildi.
 • Arnavut İskender
 • Padişah 2. Murad döneminde sarayda ‘iç oğlanı’ yetişen ve daha sonra Arnavut topraklarına kaçıp Osmanlı’ya başkaldıran İskender Bey de (Skanderberg) katil Brenton Tarrant’ın mesajları arasındaydı.
 • Mülteci düşmanı
 • Camide silahla katliam yapan Brenton Tarrant, silahına yazdığı mesajlar arasına ‘Refugees welcome to hell’ cümlesini de ekledi. ‘Mülteciler, cehenneme hoş geldiniz’ anlamındaki mesaj Tarrant’ın yabancı nefretinin yansımalarından biri.
 • Odo The Great...
 • Toulouse Savaşı’nda 721 yılında Emevileri yenilgiye uğratan Aquitaine Dükü. Katil silahına onun adını yazdı.
 • Bu da Frank kasabı
 • Endülüslerin 732 yılında yenilgiye uğradığı Puvatya Savaşı’nda Frankların komutanı olarak görev yapan Charles Martel, Yeni Zelanda katilinin hayranlık duyduğu kişiler arasında.
 • İnebahtı bozgunu
 • Sultan 2. Selim döneminde Osmanlı’nın denizlerde aldığı en büyük yenilgi. 1571 yılında İnehbahtı’da Haçlı donanmasına karşı alınan mağlubiyet, Osmanlı’nın Akdeniz’deki hakimiyetine zarar vermişti. Katil, silahında bu olayı ‘Lepanto 1571’ mesajıyla andı.
 • 14 kelime!
 • Hitler’in ‘Kavgam’ adlı kitabında kullandığı cümlenin 14 kelimesini ifade ediyor: “We must secure the existance of our people and a future for white children.” (Halkımızın ve beyaz çocuklarımızın varlığını korumalıyız.) Sözkonusu cümle, günümüzde başta NeoNazi çeteleri olmak üzere aşırı sağcı akımların doktrini durumunda.
 • ’Türkyiyici’
 • Birinci Dünya Savaşı öncesi ve sonrasında katliamcı Yunan çeteleri kendilerini ‘Turcofagos’ diye tanımlıyordu. ‘Türkyiyici’ anlamına gelen ifade, özellikle Trakya’da Müslüman Türklerin yok edilme amacını sembolize ediyordu.
 • Yanoş’u unutmadı
 • Hunyadi Yanoş ismiyle bilinen Macar komutanı, 1440’larda Osmanlı Padişahı 2. Murad liderliğindeki Türk ordusuyla çatışmış ve bazı muharebeleri kazanmıştı. Yeni Zelanda’daki katil, 1441 ve 1442’de Yanoş’un kazandığı iki savaşı hatırlatıyor.

Ölü taklidiyle kurtuldu

Penangite Rahimi Ahmed

Saldırı sırasında Nur Camisi'nde bulunan 39 yaşıdaki Penangite Rahimi Ahmed, ölü taklidi yaparak canını kurtardı.

6 ülkeden şehit var

Saldırıda hayatını kaybeden ve yaralananlar arasında Bangladeş, Ürdün, Endonezya, Pakistan, Malezya, Suudi Arabistan ve Türk vatandaşları bulunuyor.


Haçlı terörü
DÜNYA
Haçlı terörü
Avrasya Tüneli trafiğe kapatıldı

Avrasya Tüneli trafiğe kapatıldı

Büyük İstanbul Mitingi nedeniyle hizmet veremeyecek.
İşte Meral Hanımın PKKlıları

İşte Meral Hanımın PKKlıları

​İYİ Parti listelerinde PKK ile doğrudan irtibatlı 30'a yakın isim var.
Çatı marka geliyor

Çatı marka geliyor

​Pakdemirli: Yılın ilk yarısı bitmeden açıklarız.
Hafızasızotoriter sersem

Hafızasızotoriter sersem

​Fransız medyasının Macron yorumu.
Mahir ÜnalTürk Kahvesinde

Mahir ÜnalTürk Kahvesinde

Ayşe Böhürler'in sunumuyla ekrana gelen Türk Kahvesi'ni kaçırmayın.
Kar geliyor

Kar geliyor

​Meteoroloji'den hem kar hem de sağanak uyarısı.
Modern haçlılar silahlanıyor

Modern haçlılar silahlanıyor

​Ordo Militaris Catholicus isimli organizasyon, Hristiyanları silahlanmaya çağırıyor.
Kandile kıskaç

Kandile kıskaç

​Türkiye'de bitme noktasına gelen PKK, sınır ötesinde de kıskaca alınıyor.
Tespih çekmiyorterlik üretiyorlar

Tespih çekmiyorterlik üretiyorlar

​Cezaevlerindeki atölyeler birer üretim merkezi gibi çalışıyor.
O mesaj bizeydi

O mesaj bizeydi

​Rakkalı ve Deyrizorlu Suriyeliler katliam hakkında Yeni Şafak'a konuştu.
Kod adı Zübeyir

Kod adı Zübeyir

​Zübeyir kod adlı FETÖ'cünün YARSAV'ın eski Başkanı Murat Arslan olduğu ortaya çıktı.
BDDKinceleme başlattı

BDDKinceleme başlattı

​Döviz kurunda manipülasyon yapan bankalar incelenecek.
Ramazan ayının olmazsa olmazları

Ramazan ayının olmazsa olmazları

Mansur Yavaşasert tepki

Mansur Yavaşasert tepki

Erdoğan: Bu adam Ankara'nın başına gelirse ne tür sahte senetler düzenler.
Veri uyarısı!

Veri uyarısı!

Dolardaki yükseliş sonrası yeniden gündemde.
Galatasaray seçime gidiyor

Galatasaray seçime gidiyor

​Başkan büyük bir şok yaşadı, aday olamayacak.
Uçurumdanönce son çıkış

Uçurumdanönce son çıkış

MHP lideri Bahçeli Cumhur İttifakı'nın ortak mitinginde konuştu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.