Ekonomi Rusya Merkez Bankasından olağanüstü toplantı Büyük faiz indirimi bekleniyor

Rusya Merkez Bankası'ndan olağanüstü toplantı: Büyük faiz indirimi bekleniyor

Rusya Merkez Bankası, politika faiz oranına ilişkin yarın olağanüstü toplantı gerçekleştirileceğini duyurdu. Analistler, Rus rublesinin dolar karşısında hızla değer kazanması nedeniyle Rusya Merkez Bankasının faizi daha da düşürerek yüzde 12’ye indirmesini bekliyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Rusya Merkez Bankasından olağanüstü toplantı: Büyük faiz indirimi bekleniyor
Rusya Merkez Bankası

Rusya Merkez Bankasından yapılan yazılı açıklamada, banka yönetim kurulunun 26 Mayıs’ta politika faiz oranının istişare edileceği olağanüstü toplantı yapılacağı belirtildi.

Rusya Merkez Bankası, Batılı ülkelerin yaptırımları nedeniyle politika faiz oranını 28 Şubat’ta yüzde 9,5’ten yüzde 20’ye çıkarmıştı. Banka, 29 Nisan’da gerçekleştirdiği toplantıda faizi son olarak yüzde 14’ye çekmişti.

Analistler, Rus rublesinin dolar karşısında hızla değer kazanması nedeniyle Rusya Merkez Bankasının faizi daha da düşürerek yüzde 12’ye indirmesini bekliyor.

Dolar/ruble paritesi, Batılı ülkelerin yaptırımlarının ardından 70 seviyesinden 130 seviyesine kadar çıkmış, ülkede yaşanan döviz krizi nedeniyle Rusya Merkez Bankası, sert sermaye kontrolleri uygulamaya başlamıştı. Söz konusu uygulamaların ardından ruble dolar karşısındaki kayıplarını telafi ederken, dolar/ruble de 60 seviyesinin altına geriledi.

Yazılımdan beş yılda 15 milyar dolarlık gelir bekleniyor
EKONOMİ
Yazılımdan beş yılda 15 milyar dolarlık gelir bekleniyor

Bakan Karaismailoğlu: YTÜ Kampüsü 5G test alanı olacak
EKONOMİ
Bakan Karaismailoğlu: YTÜ Kampüsü 5G test alanı olacak

Bakan Dönmez: Yerli ve milli jeneratör üretiminde seri üretime geçiyoruz
EKONOMİ
Bakan Dönmez: Yerli ve milli jeneratör üretiminde seri üretime geçiyoruz

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.