Ramazan Bilim insanı Ali Kuşçu
 • İMSAK 00:00
 • GÜNEŞ 00:00
 • ÖĞLE 00:00
 • İKİNDİ 00:00
 • AKŞAM 00:00
 • YATSI 00:00
 • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2019

Bilim insanı: Ali Kuşçu

İslam dünyasına yön veren kişilerin tanıtımında bu seferki konuğumuz Ali Kuşçu. Bir astronom, matematikçi ve dil bilimci. Matematik ve astronomi bakımından Osmanlı Türklerinin oldukça parlak çağını yaşatan isim.

Haber Merkezi Diğer
Ali Kuşçu, astronom, matematikçi ve dil bilimci.
Ali Kuşçu, astronom, matematikçi ve dil bilimci.

Astronom, matematikçi ve kelâm âlimi olan Ali Kuşçu, 1403'te Semerkant'ta doğdu. Babası Muhammed, Timur İmparatorluğu Sultanı ve astronomu Uluğ Bey'in kuşçusu olduğu için ailesi "Kuşçu" lakabıyla meşhur olmuştur.
Ali Kuşçu, Kadızâde- i Rûmî ve Uluğ Bey gibi dönemin meşhur bilginlerinden matematik ve astronomi tahsil etmiş ve aklî ilimlerin yanında naklî ilimleri de öğrenmiştir.
Öğrenmeye karşı olan azmini bir türlü tatmin edemeyen Ali Kuşçu, gerek Uluğ Bey'den ve gerek Kadızâde-i Rûmî'den izin alamayacağım korkusu ile veya bizim sana öğrettiklerimiz yetmedi mi hissini uyandırmamak azmiyle habersizce Kirman'a gitmiştir.
Prof. Dr. Ahmet Kankal bu gidişin naklî ilimlerdeki bilgisini genişletmek için olabileceğini yazar. Çünkü o devirde Kirman'da ne rasathane ne de astronomi ilmi üzerine çalışan ünlü bir âlim vardır.

Ali Kuşçu'nun bir tasviri


Ali Kuşçu Kirman'da iken bir müddet kendisinden haber alınmaz ve bu kayboluşu biraz endişe uyandırır. Nihayet kaldığı müddeti yeterli görerek tekrar Semerkant'a döner. Doğruca hocası Uluğ Bey'in huzuruna çıkar ve bunca zaman kendisinden uzak kaldığından ötürü özür diler.

 • Uluğ Bey özrünü kabul eder. Lâkin:
 • -Bana Kirman'dan ne hediye getirdin diye sorar.
 • Ali Kuşçu:
 • -Bir risale getirdim ve onda kamerin şekillerini hallettim dediğinde
 • Uluğ Bey:
 • -Getir göreyim, hangi noktaları hallettiğini söyleyeyim emrini verir, bunun üzerine Ali Kuşçu ayağa kalkarak eserini baştan sona kadar okur
 • Okuduğunu dikkatle takip eden Uluğ Bey, Ali Kuşçu'ya karşı duyduğu takdir hissini söylemekten çekinmemiştir.

Uluğ Bey Ali Kuşçu'yu rasadhâne müdürliğüne getirir.
Doğuda büyük bir devlet kuran Uzun Hasan memleketinde ilim ve fennin yayılmasına çok önem verdiği için her tarafa medrese ve imarethane yaptırmıştır. Tebriz ve diğer şehirleri ihya etmekte Irak, İran, Mâverâünnehr ve Türkistan'ın âlim, şair ve ediplerini davet ile etrafında toplamaktaydı. Bu sırada 1449'da Uluğ Bey ,oğlu tarafından öldürülünce Ali Kuşçu Semerkant'tan ayrılmış Tebriz'e yerleşmiştir.
Uzun Hasan Ali Kuşçu'ya elçilik teklif eder. Bunu kabul eden Ali Kuşçu İstanbul'a hareket eder.

Semerkant'ta Uluğ Bey Rasathanesi'nin girişi


Fâtih Sultan Mehmed, Ali Kuşçu'nun bilgisine hayran olur. Ona çok ikramda bulunarak İstanbul'da kalmasını rica eder. Ali Kuşçu, doğu ve batının ünlü âlim ve sanatkârlarını yanında toplamayı arzu eden Fatih'in bu ricasını kabul eder. Ancak Fatih'in bu ricasını elçilik vazifesini tamamladıktan sonra yerine getirilebileceğini ifade eder. Ali Kuşçu elçilik vazifesini yerine getirdikten sonra her yerde hürmetle karşılanarak Tebriz'e döner. Uzun Hasan'dan izin isteyerek İstanbul'a döneceğini söyler. Kabulü üzerine de İstanbul'a hareket eder.
Ali Kuşçu ikinci ve son defa İstanbul'a gelişinde Fatih'e hediye olarak, daha önceden Farsça kaleme almış olduğu eseri daha da genişletip bazı notlar ilâve ederek Arapça 'ya çevirmiş ve Muhammediye adıyla sunmuştur. Bu eser Ayasofya Kütüphanesi'nde 3733 numarada kayıtlıdır.
Ali Kuşçu, Fatih'in 878 (1473)'de Uzun Hasan üzerine açtığı meşhur ve zaferle sona eren sefere bazı âlimlerle beraber davet edilmiştir. Yolda ve boş kaldığı zamanlarda ilmî sohbetlerde Fatih'in yanında bulunmuştur. Bu seferde Fatih'e ithaf olunmak üzere Arapça bir eser kaleme almış, bitimi tam Uzun Hasan'a zaferin kazanıldığı güne rastladığından Fethiye adını vermiştir. Ali Kuşçu'nun kendi el yazısı ile olan bu eseri Fâtih, Muhammediye adlı eserle birlikte ciltlenip kendi kütüphanesine koymuştur.

Ali Kuşçu'nun Orta Asya'dan İstanbula seyahati


Fâtih, Uzun Hasan seferinden dönüşte Ali Kuşçu'yu gündeliği iki yüz akça ile Ayasofya Medresesi'ne müderris tayin etmiş ve Irak-ı Acem'den yanında getirdiği yakınlarının her birine de memuriyetler vermiştir. Ali Kuşçu'nun Ayasofya Medresesi'nde astronomi ve matematiğe ait dersleri İstanbul uleması arasında oldukça rağbet bulur.
A.A. Adıvar eserinde "Matematik ve astronomi bakımından Osmanlı Türklerinin oldukça parlak çağı, Fâtih zamanında Türkistan'dan İstanbul'a gelen Alaeddin Ali bin Muhammed Kuşçu (Ali Kuşçu) ile başlar" demektedir.
Ali Kuşçu'nun astronomi ve matematik üzerine yazmış olduğu eserleri medreselerde ders kitabı olarak da okutulmuştur. Yalnız astronomi ve matematik üzerine eser yazmakla kalmayan Ali Kuşçu, kelâm ve felsefe alanında da eserler vermiştir.
Ali Kuşçu bütün bu çalışmaları yanında şiirle de uğraşmıştır. Kendisinin Farsça yazdığı bir beyitti elimize geçmiştir. Bu beyitte zamanının şairleri gibi kendi sahasında bir incelik göstererek bir teşbih yapmıştır.

 • Terazi elinde olan bakkalın suretine hayran oldum
 • Ey müşteri beri gel de Kameri mizan burcunda gör

Ali Kuşçu 7 Şaban 879 (16 Aralık 1474) Cumartesi günü vefat etmiştir.
Ayvansaraylı Hüseyin Efendi eserinde : "Eyüp Sultan Türbesi hareminde gömülüdür. 1230-1235 senelerine gelinceye dek bâkî idi, sonra kayboldu" dediğine göre 1815-1819 senelerine gelinceye kadar kabri muhafaza olunmuş fakat daha sonra yerine bir başkası defnolmuştur. Buna göre kabri 173-177 senedir kayıp bulunmaktadır.
Bu yazı Yıldırım Beyazıt Üniversitesi dekanı Prof. Dr. Ahmet Kankal'ın Ali Kuşçu ile ilgili olarak yaptığı çalışmadan derlenmiştir.
.

Kutsal mekanlar
RAMAZAN
Kutsal mekanlar

Nasreddin Hoca
RAMAZAN
Nasreddin Hoca.

Abone Ol Google News
Koronavirüssonrası yok satıyor

Koronavirüs
sonrası yok satıyor

Vatandaş eve kapanınca ilginç bir tablo ortaya çıktı.
Ateşe değilöksürüğe dikkat!

Ateşe değil
öksürüğe dikkat!

Semptomlar yüzdeliğinde öksürüğün oranı artık daha yüksek.
Milyonlarcakişiye kritik uyarı

Milyonlarca
kişiye kritik uyarı

​Yetkililer açıklama yaptı: 20 saniye yanlış anlaşıldı
Gine'ye<br>kara gün desteği

Gine'ye
kara gün desteği

​Albayrak Grubu 30 yeni çöp kamyonu ve 10 bin korona testi gönderdi.
3 yaşındaki<br> çocuk karantinada

3 yaşındaki
çocuk karantinada

​Korona testi pozitif çıkınca bölgede alarm verildi.
İstanbullulara<br>bir müjde daha

İstanbullulara
bir müjde daha

Bu özelliği ile dünyanın en büyük hastanesi oldu.
Tedbirleri anlattı

Tedbirleri anlattı

Gürkan: Malatya maske üretiminde lojistik merkez olacak
6 hastaya<br>umut olacak

6 hastaya
umut olacak

Koronavirüs tedavisi sonrası kahraman olacaklar.
​Giriş ve<br>çıkışlar durdu

​Giriş ve
çıkışlar durdu

​Kayseri'de 8 katlı bir bina karantina altına alındı.
Kökten değişim

Kökten değişim

​Evden çalışma modelinde çalışanların şirketlerine olan bağlılığı arttı.
Dualar şifa getirsin

Dualar şifa getirsin

​Müslümanlar geceyi evlerinde ibadet ve dua ile geçirdi.
Dünyada bir örneği yok

Dünyada bir örneği yok

​Türkiye 'sosyal devlet' farkını ortaya koyuyor.
Trump'tan tehdit

Trump'tan tehdit

​DSÖ böyle giderse sağladığımız fonları askıya alırız.
547 işçi Türkiye'de

547 işçi Türkiye'de

​Irak'tan getirilen Türk işçiler Afyon'da karantina altına alındı.
ABD'nin Vuhan'ı

ABD'nin Vuhan'ı

​New York'ta bilanço her geçen gün ağırlaşıyor.
Hapisten<br>eve özel otobüs

Hapisten
eve özel otobüs

​Tahliyelerde koronavirüs için tedbirler arttırılıyor.
Yaşlılar<br>için seferberlik

Yaşlılar
için seferberlik

​İstanbul'da AK Partili belediyeler çok sayıda alanda ücretsiz hizmet veriyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.