Video Son Dakika Haber Videoları - En Güncel Videolar - Yenisafakcom

Video Galerisi

Azerbaycanlı sunucu Azertaştan Türkiyeye destek mesajı: Sen güçlü ve mağlup edilmezsin Türkiyem
02:13
Dünya
Azerbaycanlı sunucu Azertaştan Türkiyeye destek mesajı: Sen güçlü ve mağlup edilmezsin Türkiyem
Azerbaycan'da yayın yapan Hazar TV kanalının sunucusu Lale Azertaş, Türkiye'nin birçok noktasında çıkan orman yangınlarıyla mücadele eden Türk halkına destek mesajı yolladı. Türkiye'nin kardeş ülke olduğunu ve Azerbaycan'ın her zaman Türkiye'nin yanında olduğunu belirten Azertaş, 'Türkiye bizim evimizdir. Evimiz yanıyor. Biliyorum ki herkes ruhen oradadır. Adamları adamlarımız, dağları dağlarımız, ağaçları ağaçlarımız, denizleri denizlerimizdir. Ama bizden olmayanlar var ve bizden olmayan biri bize bunları yaşatıyor. Canın hiçbir zaman yanmasın Türkiyem. Sen güçlü ve mağlup edilmezsin Türkiyem.' ifadelerini kullandı.
Çin diplomasi altında ‘borç tuzağı’ kuruyor: Aralarında Türk devletleri de var
08:35
Dünya
Çin diplomasi altında ‘borç tuzağı’ kuruyor: Aralarında Türk devletleri de var
Batı dünyası bir ülkeye borç vereceği zaman bazı sınırlamalar ve dayatmalar getiriyor. Kredi veya yatırım talebinde bulunan ülkenin siyasi durumuna, paranın nereye ve hangi koşullarda harcanacağına dek kapsamlı ön koşullar bulunuyor. Çin ise, borç vereceği ülkeye sadece Tayvan'ı tanımaması ön koşulunu sunuyor. Bu da kredi ve yatırım arayışında olan gelişmekte olan ülkelere çok cazip geliyor. Doç. Dr. Ömer Kul, ''Çin, borç verdiği ülkelerin stratejik noktalarına, limanlarına amiyâne tabirle çöküyor ve buralara kullanım hakkı elde ediyor. Meselâ Cibuti'de aynı şeyi yaşadık ve orada askerî bir üs kurma hakkı elde etti. Aynı şekilde Çin, Çin- Pakistan ekonomik koridoru dolayısıyla Pakistan'ın denize çıkan en büyük portu, limanı Gwadar'da orada bir 5 bin kişilik yerleşim hakkı yani 'vatandaş yerleştirme hakkı' elde etti'' dedi.
Ermenistan ve İran seçimlerinin yansımaları
02:53
Dünya
Ermenistan ve İran seçimlerinin yansımaları
Türkiye'nin iki komşusunda seçimler gerçekleşirken Ermenistan'da Paşinyan'ın zaferi Rusya'ya ve ülkedeki şahinlere bir mesaj oldu. Rus yanlısı Koçaryan'ın yaşadığı hezimet Ermeni halkının Rusya'nın Kafkaslardaki arka kapısı olmak istemediğine ve önceliğinin ekonomik problemler olduğuna dair de bir işaret. İran'da ise sonuçlardan daha çok katılım oranı şaşırttı. İlk kez bir seçime yüzde 50'nin altında bir katılım olurken ülkede yaşayan milyonlarca Türk de Karabağ Operasyonu sırasında Ermenistan'a açık destek verenlere karşı boykot yapanlar arasında.
Turanın ticaret yolları
03:48
Dünya
Turanın ticaret yolları
Ovaköy Sınır Kapısı'nın açılmasıyla Irak'taki ticaretin ana aktörü Türkmenler haline gelecek. Zengezur Koridoru üzerinden kurgulanacak bir ticaret yolu Türk Dünyasını birleştirebilecek. Bu iki projenin yıllık getirisi milyarlarca dolara eş.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.