ABD Orban'ı Rusya'ya karşı tutumundan dolayı uyardı

ABD'nin Macaristan büyükelçisi, Viktor Orban rejimini, NATO müttefikleri ile Rusya rejimi arasındaki eşit mesafeli tutumunun kabul edilemez olduğu konusunda uyardı. Macaristan Dışişleri Bakanı Szijjarto ise, ''Macaristan'daki iç siyasi süreçler hakkında kendisinin veya başka bir büyükelçinin ne düşündüğü tamamen önemsiz, çünkü bu onun işi değil'' ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi Diğer
ABD'den Viktor Orban rejimine uyarı

Macaristan'daki ABD büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, "Macaristan, gelecekteki yolunu belirlemede önemli bir ana ulaştı. Rusya'nın haksız savaşı Ukrayna'da şiddetle devam ederken, şimdi Macaristan ile transatlantik müttefikleri ve ortakları arasında daha güçlü bir ilişkinin zamanı geldi." ifadeleri kullanıldı.ABD, üst düzey Macar yetkililerin Amerikan karşıtı söylemlerinden ve medyadaki yaygın Amerikan karşıtı söylemlerden giderek daha fazla endişe duymaya başladı.


Bne Intellinews'in haberine göre, Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Macaristan'ın savaş konusundaki tutumunu eleştirdiği için ABD Büyükelçisine sert çıktı. Szijjarto, "Macaristan'daki iç siyasi süreçler hakkında kendisinin veya başka bir büyükelçinin ne düşündüğü tamamen önemsiz, çünkü bu onun işi değil. Macaristan'ın iç işlerine karışmak onun işi değil" dedi.Macaristan Başbakanı Orban: Rusya-Ukrayna savaşının dışında kalacağız

Macaristan'dan iki ülkeye tepki: Türkiye'nin sesini duyun

AB'nin Rusya'ya yaptırımlarına Macaristan'dan ret: Bu onların savaşı