Gazze'deki soykırım değilse soykırım ne?

Latin Amerika ülkelerinde Gazze’deki vahşete tepkiler devam ediyor. Daha önce İsrail’i Nazilere benzeten Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, “İsrail’in Filistin halkına yaptığı şey savaş değil, soykırımdır çünkü kadınları ve çocukları öldürüyor. Bu bir soykırım değilse, soykırımın ne olduğunu bilmiyorum” ifadelerini kullandı. Lula, hiçbir şeyi temsil etmeyen BM Güvenlik Konseyi’nde reform için ellerinden geleni yapacağını söyledi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, İsrail'in Gazze'ye saldırılarına ilişkin, "Bu bir soykırım değilse, soykırımın ne olduğunu bilmiyorum" sözleriyle İsrail ve ABD'ye tepki gösterdi. Lula da Silva, "İsrail hükümetinin Filistin halkına yaptığı şey bir savaş değil, soykırımdır çünkü kadınları ve çocukları öldürüyorlar. Askerler ölmüyor, kadınlar ve çocuklar hastanede ölüyor. Bu bir soykırım değilse, soykırımın ne olduğunu bilmiyorum" değerlendirmesinde bulundu. İsrail ile uyum içinde "özgür ve bağımsız" bir Filistin devletini savunduklarını vurgulayan Lula da Silva, bu konuda politikalarının "net" olduğunu belirtti.


BM GÜVENLIK KONSEYI IŞLEVSIZ

Lula da Silva, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'ne de tepki göstererek "Bugün hiçbir şeyi temsil etmiyor, herhangi bir karar almıyor yani barış için hiçbir şey yapmıyor. Bugün dünyada ikiyüzlülük çok fazla, politika ise oldukça az. Gazze'de olanları kabul etmediğimiz gibi, Ukrayna'daki savaşı da kabul edemeyiz" dedi. BM Güvenlik Konseyi'nde reform gerçekleştirilmesi için ellerinden geleni yapmaya kararlı olduklarının altını çizen Lula da Silva, veto hakkına sahip ülkelerin demokratik davranmadığını kaydetti. Gazze'ye Ekim 2023'ten bu yana yapılan saldırılarda çoğu kadın ve çocuk 30 bini aşkın kişinin hayatını kaybettiğine işaret eden Lula da Silva, "İnsanların, Gazze'de olup biteni anlamaması mümkün değil" diye konuştu. Brezilya Dışişleri Bakanı Mauro Vieira da İsrailli mevkidaşı Yisrael Katz'a, Lula da Silva'ya yönelik "özür dileyip sözlerini geri alana kadar İsrail'de istenmeyen kişi olacağını" şeklindeki sözlerine tepki gösterdi. Lula da Silva, 18 Şubat'taki açıklamasında, İsrail'in Gazze'yi işgalini, "soykırım" ifadesiyle nitelendirmiş ve Nazi lider Adolf Hitler'in yaptıklarına benzetmişti.


Brezilya Tel Aviv Büyükelçisini ülkeye geri çağırdı

Siyonistleri Hitler'e benzetmişti: İsrail Lula da Silva'yı istenmeyen kişi ilan etti

Brezilya Devlet Başkanı Silva'nın 'Holokost' benzetmesi Hamas'ta takdirle karşılandı