Taliban: Kız öğrencilerin okula dönmesi için çalışıyoruz

Afganistan'da Taliban yönetimi, kız öğrencilerin okula geri dönmesine izin verilmesi konusunda çalıştıklarını, yakında 'iyi haberler' açıklayacaklarını ancak maddi desteğe ihtiyaçları olduklarını duyurdu.

Haber Merkezi Diğer
Arşiv

Eğitim Bakanlığı Dış Programlar ve Yardım Direktörü Waheedullah Haşimi, uluslararası toplumu, dış yardımların çoğunun durduğu ülkede süreci finanse etmeye yardımcı olmaya çağırdı.

Haşimi, Reuters'e verdiği bir röportajda, "İnşallah tüm ülke, tüm ulus için iyi bir duyuru yapacağız. Din alimlerimiz üzerinde çalışıyor. Erkek ve kız çocuklarımızı eğitmek istiyoruz ve eğiteceğiz" dedi.

Kızları eğitmeye kararlı olduklarını ve onları okula geri döndürmenin yolları üzerinde çalıştıklarını belirten Haşimi, "Hiçbir kadın öğretmenin işten çıkarılmadı. Bu, bir mekanizma üzerinde çalıştığımıza dair dünyaya olumlu bir mesaj. Onları okullarımızdan ve üniversitelerimizden silmek için çalışmıyoruz" diye konuştu.

Ağustosta yönetimi ele geçiren Taliban, eylül ayında, erkeklerin sınıfa dönmelerine izin verirken; büyük kızların, "koşullar geri dönmelerine izin verene kadar" evde kalmalarını istedi.

Kuzeydeki bazı bölgelerde, kızlar eğitimlerine yeniden başladı, ancak diğerlerinin saklanarak okula devam etmek zorunda kaldıkları bildiriliyor.

  • Taliban'ın 1996-2001 yılları arasındaki hükümeti, kadınları büyük ölçüde ücretli işlerden dışlandı ve o dönem kızların okula gitmesine izin verilmedi.

DÜNYA
Afganistan'daki yatılı kız okulu Taliban'dan kaçmak için Ruanda'ya taşındı

'Kızları okulda görmek istiyorlarsa bize yardım etsinler'

Batı destekli hükümetin ağustos ayında çöküşünün ardından dış desteğin aniden geri çekilmesinden "eğitimin de büyük bir darbe aldığını" söyleyen Haşimi, yardımların geri verilmesi için çağrıda bulundu.

Haşimi, "Kızları gerçekten okullarda görmek istiyorlarsa, şimdi bize yardım etmeleri gerekiyor" dedi.

Bir UNESCO raporu, 2020'de dış yardımın eğitim bütçesinin neredeyse yarısını oluşturduğunu gösteriyor.

Kız çocuklarının eğitimi konusunun yanı sıra Haşimi, bakanlığın, okulları İslam ilkeleri, yerel kültür ve uluslararası standartlarla uyumlu hale getirmek için yeni bir müfredat üzerinde çalıştığını kaydetti.

Müfredatta henüz bir değişiklik yapılmadığını belirten Haşimi, "Fizik, kimya ve biyoloji ve tüm bu fen konularında uluslararası standartlara göre değişiklik yapılacak" dedi.

DÜNYA
Taliban'dan kız çocukları için eğitim kararı: En yakın okula gidebilecekler

DÜNYA
Afganistan’da eğitim başladı: Kız ve erkek öğrenciler perdeyle ayrıldı

Afganistan'da kız öğrenciler Taliban'a destek yürüyüşü düzenledi
Afganistan'ın başkenti Kabil'de kız öğrenciler Taliban'a destek için toplantı düzenledi. Program, Kuran tilaveti ile başladı ve sloganlar eşliğinde yürüyüşle devam etti. Destek yürüyüşüne Taliban da katılarak öğrencilere destek verdi.