Dünya Talibandan kız çocukları için eğitim kararı En yakın okula gidebilecekler

Taliban'dan kız çocukları için eğitim kararı: En yakın okula gidebilecekler

ABD’nin 20 yılın ardından Afganistan’dan çekilmesiyle yönetimi ele alan Taliban, kız öğrencilerin eğitimi ile ilgili açıklamada bulundu. Sözcü Zabihullah Mücahid tarafından yapılan açıklamada, Afgan kızlarının "mümkün olan en kısa sürede" okula dönmelerine izin verileceği belirtildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Talibandan kız çocukları için eğitim kararı: En yakın okula gidebilecekler
Arşiv

ABD’nin 20 yılın ardından Afganistan’dan çekilmesinin sonra yönetimi ele alan Taliban, Afgan kızlarının eğitim süreci ile ilgili açıklamada bulundu. NTV'nin haberine göre; Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, Kabil'de düzenlediği basın toplantısında, "Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda kız öğrenciler için, özellikle liseli kızların eğitimine bir an önce zemin hazırlamak için yoğun bir şekilde çalışıyor” derken, “Prosedürlerle ilgili çalışmalar devam ediyor, Allah'ın izniyle bu da gerçekleşecek” diye konuştu.

Mücahid, bunun için öncelikle "güvenli bir öğrenme ortamının" oluşturulması gerektiğini de sözlerine ekledi. Afganistan’da geçtiğimiz günlerde ilkokul eğitimi, kız ve erkek öğrenciler arasında ayrılmış sınıflarda başlamıştı.

Afgan kadınlardan Taliban'a çağrı: Haklarımızı
açıklayın
DÜNYA
Afgan kadınlardan Taliban'a çağrı: Haklarımızı açıklayın

'KADINLAR BELLİ POZİSYONLARA ATANACAK'

Taliban geçtiğimiz gün, bakan yardımcıları atamalarını duyurmuş, listede hiçbir kadına yer vermemişti. Konunun sorulduğu sözcü Mücahid, kadınların çalışabilmelerinin önündeki engeller konusunda ayrıntı vermeden "çalışmaların devam ettiğini" söyledi. Mücahid, “Kabineyi daha da güçlendirmeye çalışıyoruz, inşallah kadınlar da gerekli bölümlerde belli pozisyonlara atanacak ve bir gün isimlerini buradan duyuracağız” dedi.


Taliban: Kadın haklarına saygı göstereceğiz
DÜNYA
Taliban: Kadın haklarına saygı göstereceğiz

Taliban bakan yardımcılarının listesini açıkladı: Kabinede hiçbir kadın yer almadı
DÜNYA
Taliban bakan yardımcılarının listesini açıkladı: Kabinede hiçbir kadın yer almadı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.