Bakan Şimşek Türkiye'nin FATF'ın gri listesinden çıkacağını açıkladı: Son aşamaya gelindi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin, Mali Eylem Görev Gücünün (FATF) gri listesinden çıkışı sürecinde son aşamaya gelindiğini belirterek, "FATF ekibi tarafından Türkiye'ye yapılacak ziyaret akabinde hazırlanacak değerlendirme raporu haziran ayındaki Genel Kurul toplantısında ele alınacak ve bu toplantıda ülkemize yönelik gri liste kararının kaldırılması bekleniyor" dedi.

Haber Merkezi AA
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek açıklama yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek FATF'ın bugün gerçekleştirilen Genel Kurul toplantısında alınan karara ilişkin değerlendirmede bulundu.

Toplantıda Türkiye'ye ilişkin alınan karara işaret eden Şimşek, şunları kaydetti:

"FATF ülkemizin, kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele sisteminin daha da güçlendirilmesi için oluşturulan Eylem Planı'nın tüm maddelerini tamamladığı kararına varmıştır. Böylece ülkemizin gri listeden çıkışı sürecinde son aşamaya gelinmiştir. Prosedür uyarınca FATF ekibi tarafından Türkiye'ye yapılacak ziyaret akabinde hazırlanacak değerlendirme raporu haziran ayındaki Genel Kurul toplantısında ele alınacak ve bu toplantıda ülkemize yönelik gri liste kararının kaldırılması bekleniyor."


https://t.co/12dNyvS5y1

Şimşek, bugün gelinen aşamanın, Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) koordinasyonunda, başta Adalet, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları olmak üzere tüm ilgili kurum ve kuruluşların yürüttüğü yoğun çalışmaların sonucu olduğuna işaret ederken, "Bu başarılı sonucun elde edilmesinde emeği geçen başta MASAK olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımızın temsilcilerine teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.


Bakan Şimşek'ten ihracatçılara bir güzel haber daha: Türkiye Yeşil İhracat Projesi onaylandı

Bakan Şimşek: 'TAM' verimlilik sayesinde 500 milyon dolarlık tasarruf hedefleniyor

Türkiye'den Suudi Arabistan'a dikkat çeken teklif: Bakan Şimşek ' hem bizim hem onların menfaatine' diyerek açıkladı

Bakan Şimşek açıkladı: Tahsilat performansımızı iyileştirdik