Hangi dünyadan bahsediyorsunuz

Faiz indirimine karşı çıkan lobiler, enflasyonu gerekçe gösteriyor. Ancak ABD’de enflasyon % 6,8’e çıktığı halde faizler % 0-0,25 arasında tutuluyor. Avrupa Merkez Bankası AB üyesi ülkelerde enflasyon %5’i aştığı halde faizi 0’da tutuyor. Japonya ve İsviçre gibi ülkelerde faiz yıllardır ekside. Çin, Rusya, Hindistan, Brezilya gibi ülkelerde de yüksek enflasyona rağmen faizler Türkiye’deki gibi çift hanelerde değil.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Arşiv

ABD’de enflasyon yüzde 6,8’e çıktığı halde Fed faizleri yüzde 0 ile 0,25 arasında tutuyor. Avrupa Merkez Bankası ise AB üyesi ülkelerde enflasyon yüzde 5’i aştığı halde faizi 0’da tutuyor.

Japonya ve İsviçre gibi ülkeler ise yıllardır faizleri eksi 0,10’da tutuyor. Çin, Rusya, Hindistan, Güney Afrika, Brezilya gibi Türkiye ile birlikte gelişmekte olan ülkeler kategorisinde bulunan ülkelerde de yüksek enflasyona rağmen faizler Türkiye’deki gibi çift hanelerde tutulmuyor.

Yüzde 17 az geliyor!

  • Türkiye şu anda yüzde 17 civarında mevduat faizi veriyor. Hazine’nin 2 yıllık tahvil ihracatlarının faizi ise yüzde 22’nin üzerinde bulunuyor. Türkiye’ye sıcak para üzerinden yatırıma gelenler bu yüksek oranlarla getiri elde ediyorlar. Enflasyondaki geçici yükselişi işaret edip kazanamadıklarını belirten kesimler, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki faiz oranlarını görmezden geliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Neymiş faizleri düşürüyormuşuz benden başka bir şey beklemeyin
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İlim Yayma Ödülleri Töreni'nde açıklamalarda bulundu. Konuşmasında ekonomideki son gelişmelerle ilgili değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Neymiş faizleri düşürüyormuşuz, benden başka bir şey beklemeyin. Yaptığımız sınırlı faiz indirimleri bu tablonun gerekçesi olamaz.' ifadelerini kullandı.


GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kur-faiz-enflasyon sarmalında yaşamayacağız

EKONOMİ
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı