Trendyol Emlak açılmadan kapandı: Yeni kanun ilan hizmetleri sunumuna izin vermiyor

Online emlak sektörüne girme hazırlıkları yapan e-ticaret platformu Trendyol bu girişimini süresiz olarak askıya aldı. Söz konusu kararın Resmi Gazete'de yayınlanan ve Ticaret Bakanlığı tarafından uygulanacak olan yeni e-ticaret kanununun Trendyol platformu üzerinden ya da bağlantılı bir şekilde ilan hizmetleri sunumuna izin vermemesinden kaynaklandığı belirtildi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Foto/arşiv

Trendyol'dan platforma üye olmak isteyen ve emlak dükkanı açmak için başvuranlara yapılan açıklamada, Resmi Gazete'de yayımlanan 7 Temmuz 2022 tarihli yeni e-ticaret kanunu sonrası pazarlama yatırımlarının ve indirimlerin önemli ölçüde azaltılması gerekeceğine dikkat çekilirken, oluşacak piyasa yapısında Trendyol Emlak girişimine devam etmenin mümkün olmadığı kaydedildi.

YENİ KANUN İLAN SUNUMUNA İZİN VERMİYOR

Yapılan açıklamada, "Trendyol olarak, hizmetlerimizi çeşitlendirmek suretiyle ülkemiz e-ticaret sektörünün gelişimine katkı sunmak ve online emlak sektöründeki rekabeti ve canlılığı artırmak hedefiyle bir süre önce Trendyol Emlak girişimimizle ilgili alt yapı çalışmalarını başlattık.

Güçlü teknolojik altyapımız ve e-ticaret alanındaki tecrübemizle online emlak sektörünü ileriye taşıyacak örnek uygulamalarla devreye almaya hazırlandığımız bu yeni iş kolu konusunda, emlak sektöründeki paydaşlarımızı da bilgilendirmiş ve yoğun bir ilgiyle karşılaşmıştık.

Bununla birlikte, 7 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan ve Ticaret Bakanlığımız tarafından uygulanacak yeni e-ticaret kanununa uyum sürecinde iş stratejilerimizi ve odak alanlarımızı gözden geçirmemiz gerekmektedir.

Yeni kanun,Trendyol platformu üzerinden ya da bağlantılı bir şekilde ilan hizmetleri sunumuna izin vermemektedir. Kanuna uyum amacıyla pazarlama yatırımlarımızı ve indirimlerimizi de önemli ölçüde azaltmamız gerekecektir.

Oluşacak yeni piyasa yapısında Trendyol Emlak girişimimize devam etmemiz ne yazık ki mümkün değildir. Bu sebeple, online emlak sektöründeki rekabeti alıcılar ve emlakcilar lehine canlandıracağına inandığımız emlak sektörü yatırımımızı süresiz olarak askıya almış bulunuyoruz." denildi.

FOTOĞRAF 8
Araç kiralamak isteyenler dikkat: Dolandırıcılardan yeni sahte site tuzağı
Yaz ayının gelmesiyle araç kiralama sektörü dolandırıcıların yeni hedefi oldu. Bilindik araç kiralama sitelerini taklit eden dolandırıcılar oluşturdukları sitelerde yüzlerce kişi ağına düşürdü.

FOTOĞRAF 11
İkinci el araçta rüzgar tersine döndü: Satışlar durdu fiyatlar düşüşe geçti
Yaz ayları ve Kurban Bayramı dolayısıyla ikinci el araç piyasasında yaşanan hareketlilik sona erdi. İkinci el araç piyasasının durma noktasına geldiğini belirten sektör temsilcileri, ikinci el piyasasında durağan günlerin yaşandığını ve durağanlıktan dolayı ikinci el araç fiyatlarında düşüş yaşandığını belirtiyor.

FOTOĞRAF 8
İkinci el otomobil satışında yeni dönem: Sıfır alınan araçların satışına sınırlama getiriliyor
İkinci el otomobil satışında yeni dönem başlıyor. Şişirilmiş fiyatlarla ikinci el araç satışının önüne geçmek için sıfır alınan araçlarının satışına sınırlama getirilmesi gündemde. Detaylar haberimizde.