103 emekli amiral iddianamesi kabul edildi: 12 yıla kadar hapisleri isteniyor

Kamuoyunda "amirallerin Montrö bildirisi" olarak bilinen açıklamada imzası bulunan 103 şüpheli hakkındaki iddianame, Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede emekli askerlerin 3 yıldan 12 yıla kadar hapsi istendi.

Haber Merkezi Diğer
Arşiv

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, şüphelilerin, ADMEK-2 isimli WhatsApp grubunda söz konusu bildirinin taslağının paylaşılmasından itibaren metnin oluşturulmasına kadar katkı sundukları, altını imzalamayı kabul ettikleri ve yayımlanması için anlaştıkları belirtildi.

103 şüphelinin seçilmiş hükümeti hedef aldıkları ve muvazzaf askeri personel ile toplumun muhalif kesimlerini birlikte harekete geçirmek üzere anlaştıkları belirtilen iddianamede, bildiride geçen Montrö vurgusunun da "araç" olarak kullanıldığı, bunun WhatsApp grubunda yer alan şüphelilerin yazışmalarından anlaşıldığı vurgulandı.

İddianamede, şüphelilerin ortak bir iştirak iradesiyle hazırlanan bildiriyi kamuoyuyla paylaşarak, meşru iktidara karşı harekete geçmek üzere ve hükümetin görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellenmesi amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde emir komuta dışında hareket edilmesini hedefledikleri ifade edildi.

Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, 103 şüpheli hakkında, "Anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma" suçundan 3 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

GÜNDEM
Bildiri soruşturması: 6 emekli amiral ve 1 emekli general ifadeye çağırıldı

GÜNDEM
Bildiri soruşturmasında flaş gelişme: 7 emekli amiralin evinde arama yapılıyor

GÜNDEM
103 emekli amiralden haddini aşan bildiri

GÜNDEM
Montrö Bildirisi'ne imza atan emekli amirallerle ilgili yeni gelişme: 84 kişi daha ifade verecek