Gündem Montrö Bildirisine imza atan emekli amirallerle ilgili yeni gelişme 84 kişi daha ifade verecek

Montrö Bildirisi'ne imza atan emekli amirallerle ilgili yeni gelişme: 84 kişi daha ifade verecek

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Montrö Bildirisi'nde imzası bulunan 103 emekli amiralden ifadesi alınmayan şüphelilerin bugünden itibaren ifade işlemlerine başlandığını açıkladı. Başlatılan soruşturma kapsamında bildiriyi imzalayan 20 kişinin ifadesi alınmıştı. 84 kişi yapılan davetler üzerine belirlenen tarihlerde Ankara'da ifade verecek.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı: 103 emekli amirale yönelik ifade alma süreci başladı
Foto/arşiv

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 103 emekli amiralin bildirisinde ifadesi alınmayan 84 kişinin ifadelerinin alınması için davet yaptı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu'ndan yapılan açıklamada, "03.04.2021 tarihinde yazılı ve görsel basında ‘103 amiralden Montrö bildirisi’ başlığı altında yayınlanan bildiriyi imzalayanlar ile varsa irtibatlı oldukları kişilerin tespiti amacıyla başlatılan soruşturma kapsamında;05.04.2021 ve 16.04.2021 tarihlerinde verilen arama ve el koyma kararlarına istinaden ele geçirilen dijital materyallerin incelenmesi, bugüne kadar alınan şüpheli ifadeleri, HTS analizleri ile sonucu elde edilen deliler çerçevesinde bildirinin yayınlandığı haliyle altında imzaları olan şüphelilerin, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 316/1 maddesi kapsamında "Devletin Güvenliğine ve Anayasal Düzene Karşı Suç İşlemek için Anlaşma” suçundan ifadelerinin alınması amacıyla Ankara İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğüne talimat yazılmış, 27.05.2021 tarihinden itibaren şüphelilerin ifadelerinin alınmasına başlanmıştır. Soruşturmaya çok yönlü olarak devam edilmektedir" denildi.

103 emekli amiralden haddini aşan bildiri
GÜNDEM
103 emekli amiralden haddini aşan bildiri

Bildiriyi yazan Ergun Mengi itiraf etti: Montrö bahaneymiş
GÜNDEM
Bildiriyi yazan Ergun Mengi itiraf etti: Montrö bahaneymiş

Kanal İstanbul Montrö’yü bağlamaz
GÜNDEM
Kanal İstanbul Montrö’yü bağlamaz

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.