İngiltere'den Türkiye'ye sahra hastanesi nakliye uçağı ve insani yardım malzemesi

İngiltere, Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenenler için sahra hastanesi, sağlık ekibi ve insani yardım malzemesi ile ölü ve yaralıların taşınması için nakliye uçağı gönderiyor.

Haber Merkezi AA
Foto/arşiv

İngiltere Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, sahra hastanesi, yardım malzemeleri ve sağlık görevlilerini taşıyan "C130 Herkül" tipi nakliye uçağı ile "A400M" tipi nakliye uçağı Türkiye saati ile sabah erken saatlerde yola çıktı.


İçinde taşınabilir yoğun bakım ünitesi de bulunan "C130 Herkül" tipi nakliye uçağı ile sahra hastanesi, bölgede kritik müdahalelerde kullanılabilecek.


"C130 Herkül", Türkiye içinde ölü ve yaralı nakli için de Türkiye'nin hizmetine sunulacak.


"A400M" nakliye uçağı, termal battaniyelerin de bulunduğu insani yardım ürünlerini bölgeye taşıyacak. Bu uçak, İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliğindeki 8 kişilik askeri ekibin koordinasyonunda bölgeye ulaşacak.


İngiltere, "asrın felaketi" olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türkiye'ye 77 kişilik arama kurtarma ekibi de göndermişti.Asrın felaketinde beşinci gün: 10 kentte 18 bin 342 kişi yaşamını yitirdi

Albayrak çalışanları depremin 77. saatinde bir çocuğu enkazdan çıkardı

Depremzedeler için yardım yağarken yollanan bazı eşyalar çileden çıkarıyor: Takma kirpik gönderen var

Depremde evin en güvenli yerleri

Kahramanmaraş'ta kilometrelerce fay hattı görüntülendi