Gündem Eski ABDli Bakan Yardımcısı Kimmitt Türklerin F-35 programından çıkarılması kurallara aykırı

Eski ABD'li Bakan Yardımcısı Kimmitt: Türklerin F-35 programından çıkarılması kurallara aykırı

Eski ABD Siyasi-Askeri İşlerden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı emekli Tuğgeneral Mark Kimmitt, ABD'nin terör örgütü YPG/PKK'ya verdiği desteğe ilişkin, "ABD'nin diğer terör örgütleriyle mücadele etmek için bir başka terör örgütünü kullanması hatalı" açıklamasında bulundu. Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasına da değinen Kimmitt, Türkiye'nin F-35'lerle ilgili yükümlülüklerini yerine getirdiğini ve programdan çıkarılmasının kurallara aykırı olduğunu söyledi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Eski ABDli Bakan Yardımcısı Kimmitt: Türklerin F-35 programından çıkarılması kurallara aykırı
Mark Kimmitt

Antalya Diplomasi Forumu (ADF) için Türkiye'ye gelen eski ABD Siyasi-Askeri İşlerden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı emekli Tuğgeneral Mark Kimmitt, ABD-Türkiye ilişkilerinde son dönemde gerilim sebebi olan S-400, F-35, ABD'nin SDG/PKK/YPG'ye desteği gibi konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Türklerin F-35 programından çıkarılması kurallara aykırı"

ABD'nin Rus S-400 hava savunma sistemi satın almasının ardından Türkiye'yi savaş uçaklarını tehlikeye atacağını savunarak F-35 programından çıkardığını hatırlatan Kimmitt, Türkiye'nin iki ülke arasında bir ihtilaf olmadığını defalarca dile getirdiğini, bu konuyu araştırmak için bir komisyon kurulmasını önerdiğini ayrıca F-35'lerle ilgili yükümlülüklerini yerine getirdiğini ve programdan çıkarılmasının kurallara aykırı olduğunu söyledi.

ABD Türkiye için güvenlik sorunu
GÜNDEM
ABD Türkiye için güvenlik sorunu

"Terör örgütleriyle mücadele için başka terör örgütü kullanılmaz"

Mark Kimmitt, Türkiye'nin ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde YPG/PKK'ya desteğine Türkiye'nin uzun süredir itiraz ettiğini, ABD'nin diğer terör örgütleriyle mücadele etmek için bir başka terör örgütünü kullanmasının anlamsız olduğunu ve bunu birçok kez ilettiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biden'a 'Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda farklı bir adım atmamızı beklemeyin' dedim
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biden'a 'Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda farklı bir adım atmamızı beklemeyin' dedim

ABD'li komutandan "PKK ile kol kolayız" mesajı
DÜNYA
ABD'li komutandan "PKK ile kol kolayız" mesajı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.